Materiał zewnętrzny
Źródło: Materiał zewnętrzny

(e)Rzym w pigułce – zwiedzanie wirtualne lub z biurem podróży

Barbara DaszutaBarbara Daszuta
29 Marca 2021

Rzym to miasto-legenda: wspaniały historyczny pomnik i jednocześnie centrum kultury.

Tętniące życiem ulice, romantyczne restauracje i kawiarnie oraz wspaniałe zabytki sprawiają, że kto raz był w Rzymie, ten chce tam jeszcze wrócić. Rzym można zwiedzać wirtualnie lub z biurem podróży. Pierwszy wariant jest bezpłatny i całkowicie bezpieczny w czasie COVID19, drugi dostępny dopiero po zniesieniu obostrzeń.

Na terenie Rzymu zlokalizowanych jest mnóstwo wspaniałych zabytków historii i kultury – monumentalne Koloseum, górujący nad Polem Marsowym Panteon czy pełna symboli Fontanna Czterech Rzek na Piazza Navona to tylko kilka pierwszych punktów z bardzo długiej listy miejsc, które warto zobaczyć, będąc w tym wspaniałym mieście.

Bez wątpienia rzymskich zabytków wystarczyłoby na dwa tygodnie zwiedzania, warto jednak wiedzieć, że wiele z nich znajduje się w małej odległości od siebie. Jeśli więc na zwiedzanie Rzymu mamy do dyspozycji tylko krótki czas, bez problemu zobaczymy kilka najpiękniejszych zakątków miasta nawet w ciągu jednego dnia.

Sprawdzamy, co można zobaczyć w Rzymie podczas jednodniowej wycieczki, a przy okazji podpowiadamy jak zobaczyć wersję cyfrową najciekawszych atrakcji włoskiej stolicy.

  • Plac i Bazylika św. Piotra – otoczony 284 kolumnami i filarami Bazyliki plac św. Piotra bez wątpienia należy do miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, przebywając w Rzymie. To nie tylko centrum chrześcijańskiego świata, lecz także wspaniałe, pełne zapierających dech w piersiach widoków miejsce.
    Bazylika do obejrzenia w Google Earth TUTAJ
  • Zamek św. Anioła – niezwykła budowla, którą możemy podziwiać, przechodząc przez rzekę w drodze z Watykanu. Monumentalny zamek w kształcie surowej rotundy jest grobowcem cesarza Hadriana, a podziemne przejścia łączą go z Bazyliką św. Piotra. Również ten zabytek można obejrzeć wirtualnie wpisując w wyszukiwarce Google Earth: Zamek Świętego Anioła, Lungotevere Castello, Rzym, Włochy.
  • Piazza Navona i Fontanna Czterech Rzek – jeden z najbardziej urokliwych placów w Rzymie, a na nim wspaniała, monumentalna fontanna, pełna ukrytych symboli. Co ważne, plac również zlokalizowany w centrum miasta – dojdziemy tam w ciągu kilkunastu minut w drodze z Watykanu do Panteonu. Po placu możemy pospacerować wirtualnie za pomocą opcji Street View w Google Maps.
  • Panteon – zbudowany ku czci siedmiu planetarnych bóstw Panteon to również jeden z najbardziej rozpoznawalnych rzymskich zabytków, zlokalizowanych w centrum miasta. Co ciekawe, możemy go zwiedzić za darmo, co w Wiecznym Mieście należy do rzadkości. Wnętrze Panteonu możemy zwiedzić wirtualnie na stronie www.360cities.net/image/pantheon-rome.
  • Fontanna di Trevi – jedna z najpiękniejszych rzymskich fontann, barokowe dzieło o morskiej tematyce. Fontanna znajduje się tylko 600 m od Panteonu, więc dotarcie do niej nie powinno nam zająć dużo czasu. Warto wrzucić do niej monetę – ma to zapewnić powrót do Rzymu. Fontannę w panoramicznej opcji można obejrzeć na www.touristtube.com/Things-to-do-in-Rome/Fontana-Di-Trevi-360.
  • Koloseum, Forum Romanum i wzgórze Palatyn – te trzy wspaniałe rzymskie zabytki zlokalizowane są w historycznym centrum Rzymu, w niewielkiej odległości od siebie, a odwiedzenie wszystkich możliwe jest na jednym bilecie. Warto przy tym pamiętać, że bilety warto rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ ze względów bezpieczeństwa w Koloseum może przebywać maksymalnie tylko 3000 osób w tym samym czasie (w czasach pandemii obostrzenia mogą być jeszcze większe). Bilet jest ważny przez dwa dni, ale data i godzina wejścia do Koloseum jest ustalona z góry. Wirtualne wycieczki po koloseum i innych zabytkach Rzymu dostępne są także na stronie www.il-colosseo.it/pl/.

Oczywiście wspaniałych atrakcji jest w Rzymie znacznie więcej i warto przejrzeć zasoby Internetu, aby zaplanować wyjazd do świata realnego. Planując jednodniową wycieczkę warto rozpocząć przygotowania od przejrzenia ofert biur podróży i portali turystycznych – znajdziemy tam mnóstwo zdjęć i praktycznych wskazówek, które ułatwią nam zaplanowanie wyprawy. A jeśli jednodniowe zwiedzanie pozostawi po sobie niedosyt i zdecydujemy się odwiedzić Rzym na dłużej, na portalach turystycznych znajdziemy atrakcyjne oferty wycieczek z przelotem, podczas których będziemy mogli dogłębnie poznać historyczne wspaniałości tego miasta. Gdyby zaś pandemia ponownie zmusiła nas do pozostania w domach pozostaje nam zawsze podroż wirtualna.

Tekst zewnętrzny

Następny artykuł