Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja
Źródło: Materiały prasowe

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Września 2020

Airbus zaprezentował swoje najnowsze maszyny, które mogą wyznaczać trendy w przemyśle lotniczym w najbliższych latach. Europejski koncern stawia na ekologię.

Airbus dołącza do reszty lotniczych potentatów, którzy tworzą samoloty przyszłości. Inżynierowie zaprojektowali maszynę, która będzie napędzana wodorem co sprawi, że przemysł lotniczy stanie się bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Przemysł lotniczy się rozwija. Airbus dotrzymuje kroku

Na przełomie ostatnich miesięcy pisaliśmy już kilkukrotnie o kolejnych nowatorskich pomysłach na samoloty przyszłości. Nad swoim ekologicznym samolotem pracuje między innymi Amerykańska Agencja Kosmiczna, która stara się dopracować technologię pozwalającą na długodystansowe latanie jedynie na silnikach elektrycznych. Z kolei linie lotnicze KLM opracowały działający model futurystycznego samolotu w kształcie litery V, który dzięki swojej budowie ograniczy spalanie paliwa o przynajmniej 20 procent. W trend ekologicznego transportu wpisać się chce również Airbus, który proponuje projekt samolotów napędzanych wodorem.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańców

2. Za 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szuflady

Nadchodzą ogromne zmiany na Zalando. Polacy odczują je pierwsiNadchodzą ogromne zmiany na Zalando. Polacy odczują je pierwsiCzytaj dalej

Superszybkie samoloty w produkcji

Inną gałęzią rozwoju przemysłu lotniczego, która nabiera tempa jest branża związana ze stworzeniem następców superszybkich Concorde’ów. Legendarne samoloty zostały wycofane z użycia na początku tego wieku i coraz częściej słyszy się o pomysłach związanych z wskrzeszeniem idei przekraczania granicy dźwięku w lotach pasażerskich. Na chwilę obecną najbliżej osiągnięcia tego celu wydaje się być maszyny Virgin Galactic oraz samolot przygotowany przez firmę Boom. Ich samoloty mają znacząco przekraczać granicę prędkości dwóch Machów.

Airbus prezentuje samolot napędzany wodorem

Europejski koncern lotniczy zaprezentował właśnie pierwszy w historii koncept bezemisyjnego samolotu pasażerskiego napędzanego wodorem. Co więcej samolot ten może wejść do użycia już w 2035 roku. Airbus pracuje obecnie nad stworzeniem pierwszego prototypu tej maszyny, eksperci przewidują, że zajmie to kilka lat, jednak za około dekadę powinno dojść do pierwszych testowych oblotów ekologicznej maszyny.

Czy to już koniec samochodów z silnikami spalinowymi? Do 2030 mają zniknąćCzy to już koniec samochodów z silnikami spalinowymi? Do 2030 mają zniknąćCzytaj dalej

Inżynierowie postawili na wodór. Składnik ten używany jest już coraz częściej w pojazdach naziemnych i eksperci z Airbusa twierdzą, że sprawdzi się on równie dobrze w samolotach. Efektem zużywania wodoru jest para wodna, co sprawia, że silnik działający w oparciu o tę technologię jest przyjazny dla klimatu. Samolot Airbusa nosi nazwę ZEROe i standardowo już, jak to w przypadku nowych projektów samolotów bywa, swoim wyglądem nie przypomina zupełnie tego co znamy z teraźniejszości. Maszyna Airbusa będzie korzystała z najnowszych osiągnięć technologii aerodynamicznej. Samolot będzie wyposażony w sześć silników elektrycznych, dzięki którym rozwinie prędkość 800 kilometrów na godzinę. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby zminimalizować poziom hałasu do bardzo niskich wartości. ZEROe ma mieć możliwości transportu 200 osób w maksymalnym zasięgu 2000 kilometrów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nadchodzą ogromne zmiany w emeryturach. Prace nad ustawą już trwają, o co chodzi?
  2. Polacy wypowiedzieli się o hodowli zwierząt na futra. Wyniki sondażu
  3. Podróż z prędkością ponad 3500 km/h. Virgin Galactic tworzy swojego Concorde'a.
  4. Tajemnicze zjawisko na Słońcu. Przełomowe odkrycie, które wszystko zmieni
  5. Ciała niebieskie w Układzie Słonecznym, na których może istnieć życie
  6. Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańców

Następny artykuł