Techgame.pl
Alan Wake AWE dodatek do Control

Xbox - wideo - /watch?v=djH7q3ogaYs

Alan Wake powraca. Control z nowym dodatkiem i wspólnym uniwersum

9 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Świetna gra Control od fińskiego Remedy doczeka się dodatku. I to nie byle jakiego, bo łączące oba uniwersum - Control z Alanem Wake'iem. Postać pisarza nie tylko powraca, ale zapowiada "Remedy Connected Universe". Wiemy, że już powstaje kolejna

Remedy planowało to od dawna, jednak nie czujemy się zaskoczeni. Przesłani w podstawowej wersji Control sugerowały połączone uniwersum już dawno temu. 

Control, czyli gdzie Lynch spotyka science-fiction

Control ukazało się w ubiegłym roku i z miejsca zdobyło serca krytyków, choć nie odbiło się aż takim echem w środowisku graczy. Produkcja ta nawet przed premierą nie wydawała się jakoś przesadnie ciekawa. Z drugiej strony odpowiadają za nią deweloperzy mający w dorobku właśnie takie hity jak Max Payne czy Alan Wake. Okazało się jednak, że Control jest naprawdę wyjątkowe, co mogę potwierdzić ja sam. Gra zabiera nas do siedziby Federalnego Biura Kontroli zajmującego się wydarzeniami "z innego świata". My wcielamy się w nową dyrektor tego obiektu i oprócz znalezienia brata, naszym zadaniem staje się ogarnięcie całego bajzlu, który dzieje się podczas inwazji tajemniczych sił. Control wyróżnia się przede wszystkim abstrakcyjną fabułą, świetnym klimatem rodem z filmów Davida Lyncha i niespotykanymi mapami, które zmieniają się na naszych oczach, zaś zainspirowane zostały brutalizmem.

Obudź się Alan

Połączenie Control z wcześniejszym dziełem studia, czyli Alanem Wake'iem były widoczne już w samej podstawce, gdy podczas co najmniej jednego z zadań mogliśmy bliżej przyjrzeć się sprawom określanym jako AWE (Altered World Events), czyli wszelkim zjawiskom w których dochodziło do manifestacji sił z innego wymiaru. Wtedy to okazało się, że jedną z takich spraw była właśnie historia ukazana w Alanie Wake'u. Sama produkcja z kolei opowiadała o pisarzu horrorów, który wyjeżdża z żoną na wakacje. W pewnym momencie jednak jego żona zostaje porwana przez tajemne moce, a małe miasteczko Bright Falls okazuje się celem przerażających istot - cieni. Dość powiedzieć, że Remedy pomiędzy Alanem Wake'iem a Control wydali również Quantum Brake, czyli grę-serial traktującą o podróżach w czasie. Patrząc na specyficzny klimat QB zgadujemy, że ostatecznie okaże się, iż ta gra również należy do właśnie potwierdzonego Remedy Connected Universe. 

Remedy zapowiada wspólne uniwersum

Podczas ostatniej konferencji PlayStation State of Play mogliśmy zobaczyć m.in. krótki zwiastun drugiego rozszerzenia fabularnego do Control zatytułowanego AWE. Z jednej strony wiadomo było, że skrót ten oznacza "Altered World Events", ale logo DLC składało się z połączych obrazków z Control i Alana Wake'a, więc fani szybko przechrzcili tytuł na "Alan Wake Events". W zwiastunie (który możecie zobaczyć powyżej) stało się jasne, że nowy dodatek do Control skupi się wokół Alana Wake'a. Teraz Sam Lake, dyrektor kreatywny studia wyjaśnił, że jest to także zapowiedź tzw. "Remedy Connected Universe", czyli uniwersum wspólnego dla gier od studia Remedy. "Od ponad 10 lat mieliśmy jedno szalone marzenie – połączenie ze sobą historii, które przedstawiamy w niektórych naszych grach, stworzenie świata bogatego w zależne od siebie opowieści oraz wydarzenia, dzielące ze sobą bohaterów oraz fabułę" - poinformował Lake. Wiemy także, że Remedy już teraz pracuje nad kolejną pozycją, która osadzona zostanie właśnie we wspólnym uniwersum.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >