Screen z portalu Allegro. Blur.
Źródło: Allegro

Korzystasz z Allegro? Twoje dane mogą być zagrożone. Oszuści działają ze zdwojoną siłą

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Czerwca 2020

Fałszywe wezwanie do zapłaty mogą otrzymać niektórzy klienci portalu aukcyjnego Allegro. Wiadomość wysyłana na skrzynki e-mail są zwykłą próbą cyberoszustwa, hakerzy za pomocą phishingu próbują wykraść dane klientów witryny.

Trwa kolejna kampania phishingowa, w której oszuści wykorzystują wizerunek Allegro do próby wykradzenia naszych danych. Cyberprzestępcy informują o potrzebie ponownej aktywacji konta za symboliczną opłatą 1,01 zł.

Nie daj się złapać na phishing

Phishing jest jedną z najczęstszych metod wyłudzania prywatnych danych od użytkowników różnego rodzaju witryn internetowych. Oszuści podszywają się pod różne strony internetowe lub usługi i za pomocą wiadomości wysyłanych na maila lub SMS próbują wyłudzić dane osobowe. Wiadomości najczęściej do złudzenia przypominają te wysyłane przez prawdziwe strony i przekierowują do strony logowania bankowej lub do danego portalu, które najczęściej również są fałszywe. Dzięki temu hakerzy uzyskują dostęp do naszych danych logowania lub informacji o płatnościach.

Ponowna aktywacja konta to oszustwo

Najnowsze oszustwo dotyczy ponownej aktywacji konta na Allegro. Oszuści informują, że w ramach ponownej aktywacji należy zapłacić symboliczną kwotę 1,01 zł. Link zamieszczony w wiadomości prowadzi do spreparowanej strony, za pomocą której należy uiścić opłatę. W efekcie oszuści mogą zyskać dostęp do konta bankowego ofiary i ukraść wszystkie oszczędności znajdujące się na nim.

Bardzo dokładne oszustwo

Phishing najczęściej bardzo łatwo rozpoznać, wiadomości wysyłane przez oszustów są często napisane niezbyt starannie, a nazwa adresata nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistym portalem. Tym razem jednak przestępcy zadbali o szczegóły, w zakładce adresata widnieje nazwa Allegro (nazwę można wpisać dowolną), a adres mailowy to dla przykładu allegro4.pl. Warto więc zachować uwagę i nie wchodzić w linki, które wyglądają podejrzanie.

Następny artykuł