Hulajnogi elektryczne w Warszawie na chodniku.
Źródło: Wikipedia Commons

Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Czerwca 2020

Elektryczne hulajnogi stały się małą plagą na polskich ulicach. Użytkownicy często korzystają z nich w sposób niebezpieczny nie bacząc na innych użytkowników chodnika. Dzięki aplikacji stworzonej przez amerykański startup Bird, hulajnogi będą kierowane na ścieżki rowerowe.

Współpraca z izraelską firmą Trailze, która specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań dla mikropojazdów, takich jak elektryczne hulajnogi, rowery, skutery zaowocowała stworzeniem appki Bird Maps, która ma pomóc użytkownikom tych środków transportu w bezpieczniejszym poruszaniu się po mieście.

Coraz więcej mikropojazdów w Polsce

W kolejnych miastach pojawia się coraz więcej pojazdów, które można wynajmować na określony czas za nieduże pieniądze. Ma to oczywiście swoje plusy, część osób zrezygnuje z poruszania się po mieście samochodami co ograniczy ilość dwutlenku węgla w atmosferze oraz odciąży ulice w godzinach szczytu. Istnieją jednak również duże minusy, hulajnogi elektryczne często zostawiane są byle gdzie, zagradzają ścieżki, chodniki i tak dalej. Ponadto użytkownicy często nie stosują zbyt bezpiecznej jazdy. Teraz ten drugi aspekt może się zmienić dzięki specjalnej aplikacji opracowanej przez amerykański startup Bird.

Testy trwają

Bird Maps ma kierować użytkowników, między innymi elektrycznych hulajnóg, na ścieżki rowerowe i trasy przystosowane do ruchu tego typu pojazdów. Aplikacja będzie oferowała zarówno wizualną mapkę z wyznaczoną trasą po ścieżkach rowerowych, mniej uczęszczanych drogach i jezdniach z szerokim poboczem, jak i funkcje głosowe, które będą znacznie bezpieczniejsze dla kierowców tychże pojazdów. Pierwsze poważne testy odbywać się będą w Paryżu i Tel Awiwie. Jeśli testy zakończą się wynikiem pozytywnym, aplikacja będzie wprowadzana do kolejnych miast.

Następny artykuł