kobieta trzyma w rękach smartfona
Źródło: Unsplash

Powstała aplikacja, która wykrywa i usuwa chińskie oprogramowanie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
2 Czerwca 2020

Remove China Apps to najnowsza aplikacja, która z miejsca stała się hitem w sklepie Play. Automatycznie wykrywa i usuwa ona wszystkie aplikacje pochodzące z Chin. Za jej powstanie odpowiada indyjski startup.

Konflikt pomiędzy Chinami, a (już w zasadzie) resztą świata nabiera na sile. Ogromną popularność zdobywa jedna z indyjskich aplikacji.

Chiny kontra USA i reszta

Nie ukrywajmy, że konflik pomiędzy Chinami, a USA (i w dużej części resztą świata) przybiera na sile. Wszystko, zdawać by się mogło, zaczęło się od wyjścia na jaw szpiegujących uzytkowników telefonów od Huawei. USA w odwecie postanowiły zerwać współpracę jakichkolwiek amerykańskich firm początkowo z Huawei, ale z czasem również innymi giagantami technologicznymi. Sytuacji nie ratuje również pandemia koronawirusa - prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zarzuca Chinom narażenie na niebezpieczeństwo cały świat, a także celowe nie ujawnianie informacji o sytuacji epidemicznej. Pokłosiem tego konfliktu jest narastające napięcie ekonomiczne USA - Chiny, a także hitowa aplikacja dostępna w sklepie Play na urządzeniach z systemem Android, czyli Remove China Apps.

Obrazy techgame

Automatyczne usuwanie chińskich aplikacji

Gdy na jaw wyszło, że niektóre chińskie firmy szpiegują dla tamtejszego rządu, wiele osób przestało ufać rzeczom pochodzącym z Państwa Środka. Duży odsetek takich osób znajduje się m.in. w Indiach, gdzie na pierwszym miejscu listy przebojów Play Store w ciągu dwóch tygodni znalazła się aplikacja Remove China Apps. Na ten moment apka ma ponad milion pobrań, z czego większość przypada na Indie. Nic zresztą dziwnego, bo za samym programem stoi indyjski startup OneTouch AppLabs. Zgodnie z opisem oprogramowania, aplikacja służy do "celów edukacyjnych", gdyż ma być używana do znajdywania krajów, w których powstały dane aplikacje. Takiej funkcji jednak nie ma - na razie aplikacja automatycznie skanuje i uswa wszelki software pochodzenia chińskiego. Twócy informują, że sama identyfikacja aplikacji odbywa się za pomocą badań rynku, jednak nie gwarantują oni 100-procentowej skuteczności. Średnia ocen aplikacji wynosi na ten moment 4,9/5.

Zobacz także:

  1. Xiaomi przedstawia drukarkę – oto Mi Inkjet All-in-One Wireless Printer
  2. Czy to początek ery cyborgów? Elon Musk zhackuje nasze mózgi
  3. Honor Play4 Pro będzie posiadał czujnik mierzenia temperatury
  4. Oficjalne oświadczenie Instytutu Łączności w sprawie nanochipów 5G w szczepionkachNastępny artykuł