Techgame.pl
Underminer robot

GE Reserach - wideo

Pomysł karteli narkotykowych w wojsku. Amerykańska armia przygotowuje specjalnego robota

30 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Pentagon zamierza finansować opracowania dziwacznego robota przypominającego dżdżownicę. Podobny pomysł wykorzystują choćby kartele narkotykowe czy komórki terrorystyczne. Robot będzie służył do przekopywania tuneli w celu pomocy wojskom USA.

Dziwaczny robot inspirowany naturą nieść ma pomoc dla wojsk USA. Co ciekawe, niektórzy już korzystają z takiego rozwiązania, jednak dla zgoła innych celów.

Dżdżownica w służbie wojsk USA

Agencja DARPA będąca odnogą Pentagonu zajmującą się rozwojem i opracowywaniem nowych technologii przekazała dofinansowanie w wysokości 2,5 miliona dolarów dla firmy General Electric. Ma to służyć na prace rozwojowe w ramach projektu Underminer. W tym celu powstanie specjalny robot, który wyglądem przypomina właśnie dżdżownicę. Pentagon zajął się opracowaniem nowoczesnego i bezpiecznego sposobu na dostarczanie zapasów dla Sił Zbrojnych USA znajdujących się w trudno dostępnych strefach działań wojennych. Chodzi tu m.in. o walkę w terenie zabudowanym, gdzie kopanie tuneli jawi się na niezwykle ciężkie i żmudne zadanie. Nowy robot ma w tym pomóc.

Pomysł, z którego korzystają terroryści

Warto tu zaznaczyć, że z podobnej koncepcji używania podziemnych tuneli do dostarczania różnego rodzaju zaopatrzenia korzystają już choćby komórki terrorystyczne czy kartele narkotykowe. Takie rozwiązanie pozwala im na przestępczą działalność - transport narkotyków czy wyposażenia dla terrorystów działających w konkretnym regionie. General Electric za inspirację postawiło sobie jednak naturę - robot pod względem zarówno designu, jak i zasad działania przypomina wspomnianą dżdżownicę, a także w nieco mniejszym stopniu korzenie drzew (głównie pod względem funkcjonalności). Robot wyposażony zostanie w zestaw sztucznych mieśni, które posłużą do kopania tuneli poprzez wbijanie się w glębę i generowanie wysokiego ciśnienia za pomocą powiększającej tkanki. Na ten moment wiadomo, że największą trudnością w tym pomyśle jest opracowanie wzrowo działającego systemu nawigacji - jednak działania w obrębie projektu obejmują około 15 miesięcy, więc wszelkie przeszkody powinny zostać pokonane. Wojskowa dżdżownica będzie kopać tunele o średnicy 10 centymetrów i długości do 500 metrów z prędkością 10 cm na sekundę.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >