Underminer robot
Źródło: GE Reserach - wideo

Pomysł karteli narkotykowych w wojsku. Amerykańska armia przygotowuje specjalnego robota

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Maja 2020

Pentagon zamierza finansować opracowania dziwacznego robota przypominającego dżdżownicę. Podobny pomysł wykorzystują choćby kartele narkotykowe czy komórki terrorystyczne. Robot będzie służył do przekopywania tuneli w celu pomocy wojskom USA.

Dziwaczny robot inspirowany naturą nieść ma pomoc dla wojsk USA. Co ciekawe, niektórzy już korzystają z takiego rozwiązania, jednak dla zgoła innych celów.

Dżdżownica w służbie wojsk USA

Agencja DARPA będąca odnogą Pentagonu zajmującą się rozwojem i opracowywaniem nowych technologii przekazała dofinansowanie w wysokości 2,5 miliona dolarów dla firmy General Electric. Ma to służyć na prace rozwojowe w ramach projektu Underminer. W tym celu powstanie specjalny robot, który wyglądem przypomina właśnie dżdżownicę. Pentagon zajął się opracowaniem nowoczesnego i bezpiecznego sposobu na dostarczanie zapasów dla Sił Zbrojnych USA znajdujących się w trudno dostępnych strefach działań wojennych. Chodzi tu m.in. o walkę w terenie zabudowanym, gdzie kopanie tuneli jawi się na niezwykle ciężkie i żmudne zadanie. Nowy robot ma w tym pomóc.

Pomysł, z którego korzystają terroryści

Warto tu zaznaczyć, że z podobnej koncepcji używania podziemnych tuneli do dostarczania różnego rodzaju zaopatrzenia korzystają już choćby komórki terrorystyczne czy kartele narkotykowe. Takie rozwiązanie pozwala im na przestępczą działalność - transport narkotyków czy wyposażenia dla terrorystów działających w konkretnym regionie. General Electric za inspirację postawiło sobie jednak naturę - robot pod względem zarówno designu, jak i zasad działania przypomina wspomnianą dżdżownicę, a także w nieco mniejszym stopniu korzenie drzew (głównie pod względem funkcjonalności). Robot wyposażony zostanie w zestaw sztucznych mieśni, które posłużą do kopania tuneli poprzez wbijanie się w glębę i generowanie wysokiego ciśnienia za pomocą powiększającej tkanki. Na ten moment wiadomo, że największą trudnością w tym pomyśle jest opracowanie wzrowo działającego systemu nawigacji - jednak działania w obrębie projektu obejmują około 15 miesięcy, więc wszelkie przeszkody powinny zostać pokonane. Wojskowa dżdżownica będzie kopać tunele o średnicy 10 centymetrów i długości do 500 metrów z prędkością 10 cm na sekundę.

Następny artykuł