Techgame.pl
Basen Burowiec Katowice

materiały prasowe

Najbezpieczniejszy basen w Polsce. Sztuczna inteligencja nie pozwoli Ci utonąć

18 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

W Polsce stanął najnowocześniejszy i zarazem najbezpieczniejszy basen. Znaleźć go możemy w Katowicach. Oprócz szeregu atrakcji dla fanów pływania i relaksu, wyposażono go w system wykrywający tonięcie. Nad wszystkim czuwa zaawansowana sztucz

W Katowicach stanął już drugi najnowocześniejszy basen w Polsce. Dzięki AI możemy czuć się tam bezpieczni. 

Baseny nowej generacji

Pierwszy z nowoczesnych basenów oferuje szereg atrakcji dla mieszkańców katowickiego Burowca, jednak to jego druga odsłona zapewnia niemal pełne bezpieczeństwo. Wszystko dzięki zastosowaniu AI w celu wykrywania tonącego człowieka i wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów behawioralnej analizy obrazu. Nad wszystkim czuwają podwodne kamery, które wykrywają bezwładnie opadającego na dno człowieka i w związku z tym rozlega się donośny alarm, na który z pewnością zareaguje nie tylko ratownik, ale również i inni pływacze. Wykorzystaniu dobrodziejstw najnowszech technologii plasuje ten basen jako najbezpieczniejszy tego typu obiekt w całej Polsce. "System polega na tym, że w niecce basenu są zamontowane po 2 kamery na dłuższych bokach i na przeciwległych ścianach, które analizują obraz i ruch obiektów w wodzie. Wykrywają bezwładnie opadające ciało na dno i reagują w postaci sygnału świetlnego i dźwiękowego na ścianie plaży basenowej" - wyjaśnił cytowany przez Eskę dyrektor basenów w katowickich wodociągach Tomasz Szpyrka. 

Szereg atrakcji i bezpieczeństwo

Oprócz wykorzystania AI, nowy basen zapewnia również szereg atrakcji. Pierowtnym celem miasta było wybudowanie aquaparku, jednak postanowiono, aby mieszkańcy Katowic mieli bezproblemowy dostęp do pływalni w swojej okolicy. Marcin Krupa, prezydent miasta, informuje, że zależy mu na zdrowiu i sprawności fizycznej mieszkańców. Z tego względu to właśnie mieszkańcy Katowic będą płacić 4 złote za bilety ulgowe, zaś 8 za normalne, podczas, gdy reszta inkasowana będzie sumą dwa razy większą. Nowy basen zapewnia jacuzzi, bicze wodne, 80-metrowa zjeżdżalnia, a także dwa baseny i specjalną salę treningową. Poinformowano jednocześnie, że AI nie ma na celu zastąpienie ratowników - jest wyłącznie kolejnym zabezpieczenim w razie nieszczęśliwych wypadków, których niestety na basenach przytrafia się całkiem dużo.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >