Gwiazdy nad Murem Chińskim.
Źródło: flickr

BeiDou jest gotowe. Chińczycy wprowadzają na rynek alternatywę dla GPS

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Sierpnia 2020

Chińczycy ogłosili w końcu pełną funkcjonalność swojego systemu nawigacyjnego BeidDou. Narzędzie wprowadzane było przez wiele lat i właśnie objęło swoim zasięgiem całą Ziemię.

BeiDou dołącza tym samym do technologii takich jak amerykański GPS, rosyjski GLONASS, czy europejski Galileo.

30 lat rozwoju dla chińskiej nawigacji

Projekt BeiDou powstał w latach 90. XX wieku. Pierwsze testy tego narzędzia uruchomiono w 2000 roku po czym w 2012 roku Chiny ogłosiły, że obywatele Państwa Środka oraz państw sąsiadujących mogą w pełni korzystać z funkcjonalności BeiDou. Aby objąć zasięgiem cały świat potrzeba było jednak jeszcze 8 lat pracy. W czerwcu 2020 roku wystrzelono na orbitę ostatnią satelitę, która połączyła w jedną całość cały system składający się z 30 satelitów.

Obrazy techgame"Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnikaCzytaj dalej

Chińskie problemy z dostępem do technologii

Według ekspertów, ukończenie chińskiego projektu BeiDou przedłużało się ze względu na problemy z dostępem do kluczowych technologii. Chińczycy zmuszeni byli sami opracować odpowiednie technologie co skutkowało w ogromnych inwestycjach. Wystarczy wspomnieć, że w projekt zaangażowanych było ponad 300 tysięcy naukowców z ponad 400 tysięcy instytucji, uniwersytetów i firm technologicznych.

BeiDou to nie tylko nawigacja

BeiDou podobnie jak amerykański GPS jest systemem udostępniającym sygnał cywilny i wojskowy. W Chinach ponad 70% smartfonów wypuszczanych na rynek wyposażonych jest w technologię zgodną z tym systemem nawigacji. BeiDou używany jest również do przeprowadzania różnego rodzaju pomiarów. W czerwcu informowaliśmy o kolejnej chińskiej ekspedycji na Mount Everest, która miała na celu przeprowadzenie pomiaru najwyższej góry świata. Do pomiarów użyte zostały między innymi satelity BeiDou. Chiny twierdzą, że ich system jest niezwykle popularny w różnych zakątkach świata, między innymi w Pakistanie.

Obrazy techgame"Czułem się jak wewnątrz zwierzęcia" - astronauci NASA relacjonują powrót na ZiemięCzytaj dalej

Chiny inwestują w technologię kosmiczną

W ostatnim czasie Chiny bardzo mocno zaczęły inwestować w technologie związane z eksploracją kosmosu. Oprócz systemu satelitów potrzebnych do stworzenia globalnej siatki BeiDou, Chińczycy przeprowadzili w ostatnim czasie udany start rakiety Długi Marsz 4. Misja Tianwen-1 ma na celu przetransportowanie na Marsa chińskich narzędzi badawczych, które mają przybliżyć Państwo Środka do kolonizacji Czerwonej Planety. Chińska Agencja Kosmiczna planuje również w niedalekiej przyszłości przeprowadzenie załogowej misji na powierzchnie Księżyca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Czułem się jak wewnątrz zwierzęcia" - astronauci NASA relacjonują powrót na Ziemię
  2. Starship od SpaceX zaliczył ogromny sukces. Statek zabierze ludzi na Marsa
  3. Zawroty głowy gwarantowane. Niesamowite umiejętności pilota drona
  4. "Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnika

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł