Techgame.pl
Gwiazdy nad Murem Chińskim.

flickr

BeiDou jest gotowe. Chińczycy wprowadzają na rynek alternatywę dla GPS

5 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Chińczycy ogłosili w końcu pełną funkcjonalność swojego systemu nawigacyjnego BeidDou. Narzędzie wprowadzane było przez wiele lat i właśnie objęło swoim zasięgiem całą Ziemię.

BeiDou dołącza tym samym do technologii takich jak amerykański GPS, rosyjski GLONASS, czy europejski Galileo.

30 lat rozwoju dla chińskiej nawigacji

Projekt BeiDou powstał w latach 90. XX wieku. Pierwsze testy tego narzędzia uruchomiono w 2000 roku po czym w 2012 roku Chiny ogłosiły, że obywatele Państwa Środka oraz państw sąsiadujących mogą w pełni korzystać z funkcjonalności BeiDou. Aby objąć zasięgiem cały świat potrzeba było jednak jeszcze 8 lat pracy. W czerwcu 2020 roku wystrzelono na orbitę ostatnią satelitę, która połączyła w jedną całość cały system składający się z 30 satelitów.

Chińskie problemy z dostępem do technologii

Według ekspertów, ukończenie chińskiego projektu BeiDou przedłużało się ze względu na problemy z dostępem do kluczowych technologii. Chińczycy zmuszeni byli sami opracować odpowiednie technologie co skutkowało w ogromnych inwestycjach. Wystarczy wspomnieć, że w projekt zaangażowanych było ponad 300 tysięcy naukowców z ponad 400 tysięcy instytucji, uniwersytetów i firm technologicznych.

BeiDou to nie tylko nawigacja

BeiDou podobnie jak amerykański GPS jest systemem udostępniającym sygnał cywilny i wojskowy. W Chinach ponad 70% smartfonów wypuszczanych na rynek wyposażonych jest w technologię zgodną z tym systemem nawigacji. BeiDou używany jest również do przeprowadzania różnego rodzaju pomiarów. W czerwcu informowaliśmy o kolejnej chińskiej ekspedycji na Mount Everest, która miała na celu przeprowadzenie pomiaru najwyższej góry świata. Do pomiarów użyte zostały między innymi satelity BeiDou. Chiny twierdzą, że ich system jest niezwykle popularny w różnych zakątkach świata, między innymi w Pakistanie.

Chiny inwestują w technologię kosmiczną

W ostatnim czasie Chiny bardzo mocno zaczęły inwestować w technologie związane z eksploracją kosmosu. Oprócz systemu satelitów potrzebnych do stworzenia globalnej siatki BeiDou, Chińczycy przeprowadzili w ostatnim czasie udany start rakiety Długi Marsz 4. Misja Tianwen-1 ma na celu przetransportowanie na Marsa chińskich narzędzi badawczych, które mają przybliżyć Państwo Środka do kolonizacji Czerwonej Planety. Chińska Agencja Kosmiczna planuje również w niedalekiej przyszłości przeprowadzenie załogowej misji na powierzchnie Księżyca. 

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >