Techgame.pl
Bill Gates podczas konferencji.

Wikipedia Commons

Bill Gates chce zabrać się za sieć 5G. Ma już konkretny plan

21 Października 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Bill Gates zaczął interesować się technologią superszybkiego Internetu. Eksperci sugerują, że należący do miliardera Microsoft ma się ponownie interesować wykupieniem Nokii, która coraz odważniej rozwija właśnie w związku z technologią sieci 5G.

Jeżeli plotki okażą się prawdziwe, to będzie to już druga akwizycja Nokii przez Microsoft. Pierwsza zakończyła się absolutną klapą, jednak teraz miałoby to wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko za sprawą technologii 5G, którą rozwija Nokia. O tych przypuszczeniach poinformowali parę dni temu analitycy z CCS Insight.

Microsoft interesuje się Nokią?

Nokia jest obecnie jednym z największych producentów stacji bazowych na świecie. To właśnie ten fakt ma być najbardziej interesujący dla giganta z Redmond. Według ustaleń ekspertów z Forbesa, do akwizycji Nokii miałoby dojść już w przyszłym roku. Jednak Microsoft nie jest jedyną dużą firmą, która wyraża zainteresowanie fińskim producentem. Swoje zamiary wykupienia Nokii ma również Intel.

Bill Gates chce wejść drugi raz do tej samej rzeki

Jeżeli dojdzie do wykupienia Nokii przez Microsoft, to będzie to już druga akwizycja fińskiej firmy przez Amerykanów. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2013 roku. Wtedy Microsoft wykupił dział mobilny Nokii co zaowocowało wypuszczeniem na rynek smartfona o nazwie Lumia, który był wyposażony w system operacyjny Windows. Projekt okazał się jednak ogromną klapą, a sam telefon został wycofany z produkcji już po dwóch latach. Opuszczeni przez Microsoft pracownicy Nokii otworzyli firmę HMD Global, wykupili prawa do Nokii i zaczęli produkować smartfony bazujące na Androidzie.

Microsoft chce zdominować sieć 5G?

Bill Gates nie jest jednak zainteresowany tworzeniem kolejnego smartfona. Nauczony swoimi błędami tym razem chce wejść w rynek telekomunikacyjny od strony infrastruktury. Nokia jest jednym z głównych producentów sprzętów służących do emisji sieci piątej generacji. Chociaż informacje o akwizycji, to na razie niepotwierdzone plotki, to warto zauważyć, że Microsoft w marcu i lipcu 2020 roku dokonał już dwóch dużych zakupów, a mianowicie firm Metaswitch oraz Affirmed Networks. Metaswitch i Affirmed Networks to firmy specjalizujące się w chmurowych rozwiązaniach dla sektora telko oraz tzw. zwirtualizowanych sieciach. W połączeniu z Nokią, Microsoft miałby wszystkie karty potrzebne do stworzenia skutecznej alternatywy na rynku budowy infrastruktury związanej z siecią 5G.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >