Techgame.pl
Wybuch bomby atomowej pod wodą. Detonacja w Bikini Atoll.

YouTube

Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4K

20 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Testy broni jądrowej są niezwykle widowiskowe. Bomby detonowane pod wodą tworzą jeszcze bardziej niesamowite widowisko.

Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe stało się odrestaurowanie archiwalnych nagrań testów broni jądrowej do jakości 4K. W takiej rozdzielczości eksplozja, chociaż śmiertelnie niebezpieczna, tworzy niesamowite widowisko, od którego nie sposób oderwać wzroku.

Wybuch bomby atomowej w 4K. Jak się to robi

W ostatnim czasie na platformie YouTube coraz popularniejsze stają się koloryzowane i ulepszane nagrania archiwalne z różnego rodzaju wydarzeń. W sieci możemy znaleźć masę ciekawych nagrań tego typu. Od legendarnego nagrania pociągu wjeżdżającego na stację (1895) przez nagrania z Charlim Chaplinem czy scenki rodzajowe z początków ubiegłego wieku w Japonii. Nagrania tego typu niosą ogromną wiedzę i pokazują rzeczy, które upływ czasu bardzo mocno nadszarpnął, w zupełnie nowej jakości.

Do “rewitalizacji” nagrań wykorzystywana jest specjalna technika o nazwie “Temporal Neural Network”. Jest ona odpowiedzialna za identyfikowanie i naprawianie defektów powstałych podczas nagrywania kilkadziesiąt lat temu jak i poprawiania jakości nagrań ze względu na upływ czasu. Technologia ta również podkręca jakość archiwalnych nagrań, dzięki czemu możemy cieszyć oko starymi nagraniami w wysokiej rozdzielczości (nawet do 4K).

Bikini Atoll – miejsce, w którym wybuchły 23 bomby atomowe

Między 1946 a 1958 rokiem w lokalizacji nazwanej Bikini Atoll amerykańska armia z dużym natężeniem testowała głowice atomowe. W tym czasie, na znajdujących się tam Wyspach Marshalla, wybuchły 23 bomby atomowe. Testy przeprowadzane były w siedmiu różnych lokalizacjach w wodzie, na lądzie, w powietrzu i pod wodą. Szacuje się, że łączna siła wszystkich zdetonowanych głowic atomowych wyniosła 42,2 megaton.

Testy okazały się poważnym problemem dla mieszkańców atolu Bikini. Początkowo władze przesiedliły ludność zamieszkującą te rejony na inne atole, np. Rongerik Atoll i wyspę Kili. Rząd obiecał, że po zakończonych testach mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich domostw, jednak okazało się, że w wyniku napromieniowania tereny te przez długie lata nie były zdatne do ponownego zasiedlenia. Amerykańskie władze musiały potem udzielać ciągłej pomocy przesiedlonym wyspiarzom. Ostatecznie USA wypłaciło mieszkańcom odszkodowanie o łącznej wartości 125 milionów dolarów za szkody wyrządzone testami nuklearnymi. Testy radiacyjne przeprowadzone w 2016 roku wykazały, że skażenie w dalszym ciągu przekracza tam znacząco normy bezpieczeństwa.

Operation Crossroads - pierwsze testy bomb atomowych

W czerwcu 1946 roku rozpoczęły się pierwsze testy bomb atomowych w Bikini Atoll. Operacja Crossroads rozpoczęła się zrzuceniem detonacją ładunku zrzuconego z samolotu (ładunek wybuchł na wysokości 160 metrów nad “wrogimi jednostkami”. Druga detonacja nosiła nazwę Baker. Bomba została zdetonowana pod barką, a wybuch stworzył ogromną “chmurę Wilsona”, która skaziła wszystkie statki, które stanowiły cel tego testu. Chemik Glenn T. Seaborg, który działał przy Atomic Energy Commission nazwał ten test “pierwszą, światową katastrofą nuklearną”.  Poniżej możecie zobaczyć jedno z odnowionych nagrań dokumentujących detonację bomby atomowej pod wodą, na głębokości 27 metrów. Widok jest spektakularny.

Tagi:

Marynarka wojennaIzotopy promieniotwórczeEnergia jądrowaPromieniowanieFilmWojskoMilitariaStany ZjednoczoneYouTube

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

mysliwiec

Militaria

Korea będzie mieć najnowocześniejsze myśliwce świata. Samoloty wprawiają ekspertów w osłupienie

Czytaj więcej >
dron

Militaria

Wyjątkowy pomysł amerykańskich sił zbrojnych. Drony dostaną sztuczną inteligencję

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Czytaj więcej >
Bombowiec B-52

Militaria

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

Czytaj więcej >
Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Militaria

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Czytaj więcej >