Techgame.pl
TCL slider phone

/watch?v=3DEmB0xS1g4 - Engadget - wideo

Chińska firma zaprezentowała koncept smartfona ze zwijanym ekranem

6 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Huawei, Samsung i inni branżowi giganci walczą ze sobą pokazując nowe koncepcje telefonów ze składanym ekranem. Z tego całego zamieszania wyróżnia się chiński producent TCL. Firma pokazała pierwszy na świecie smartfon ze zwijanym ekranem AMO

Giganci technologiczni produkujący smartfony ściągają się nowymi pomysłami na jak najlepiej wykonany smartfon ze składanym ekranem. Chińska firma TCL korzysta z tego i pokazuje jeszcze bardziej zaskakujące urządzenie - smarfon z "rolowanym" ekranem.

Flip i inne

Koncepcja urządzeń z wyginanym ekranem istnieje od dawna. Pierwsze pomysły różnych firm zakładały stworzenie smartfona, który mógłby jednocześnie zostać zwinięty i służyć za bransoletkę. Potem pojawiały się coraz dziwniejsze propozycje i, szczerze mówiąc, nikt nie pytał nawet czemu miałoby to służyć. Jednak cały hype na tego rodzaju urządzenia się oficjalnie zaczął i firmy w rodzaju gigantów takich jak Samsung, Huawei czy Motorola ścigają się w opracowaniu jak najdoskonalszej technologii, dzięki której moglibyśmy złożyć telefon na pół i schować do kieszeni. Bodaj najszumniej zapowiadanym urządzenim tego rodzaju był Samsung Galaxy Z Flip, który jednak oprócz naprawdę dużego ekranu w stosunku do obramowania nie miał za dużo do zaoferowania. Do wyścigu włączyły się inne firmy, a w tym ulubieniec wielu - Xiaomi, które w zasadzie pochwaliło się konceptem, ale niczym więcej. Nawet Apple ma rzekomo już opracowany koncept takiego urządzenia, jednak firma na razie milczy. I dobrze, bo zdecydowanie za dużo takich sprzętów pokazywanych jest jedynie "na papierze" i w formie koncepcyjnej, a nie czymkolwiek, co mogłoby wywołać jakieś uczucia u odbiorców.

TCL rolowany smartfon

Chiński producent sprzętu elektronicznego wyszedł na przekór rywalom pokazując swój własny patent na dziwnie wyginany ekran. Tym razem chodzi o ekran AMOLED umieszczony na specjalnych rolkach, dzięki którym możliwe jest jego zwinięcie do środka. Pokazany dziennikarzom pomysł był jedynie nieużytkową makietą - firma zarzeka się, że działający model istnieje, ale ugrzązł w pogrążonym w epidemii koronawirusa Wuhan. Całość wygląda na pierwszy rzut oka dziwnie, ale cąły smartfon ma mieć około 9 mm grubości, podczas gdy zginane smartfony konkurencji są po złożeniu o wiele grubsze. Pytanie brzmi - jak uchronić rolki z ekranem od zanieczyszczeń? Tego na razie nie wiemy, tak jak i nie znamy ewentualnej daty premiery, bo TCL chce poświęcić najbliższe miesiące na dopracowywaniu urządzenia.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >