Screen z gry Counter-Strike 1.6
Źródło: Steam

"Bomb has been planted", czyli gra, która kosztowała nas niejedną myszkę. W Counter-Strike 1.6 emocje sięgały zenitu. Pamiętacie?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Listopada 2020

Są gry, które pomimo dużej powtarzalności i nieciekawej grafiki “raszują” serca graczy, podkładają bombę i czekają, aż miłość do tytułu wybuchnie. Taką grą z pewnością był Counter-Strike 1.6, w którego zagrywały się tysiące polskich graczy na przełomie lat 90. i 00. Kto chociaż raz nie rzucił flesza pod nogi swoim członkom drużyny, ten trąba.

Counter-Strike miał swoją premierę 19 czerwca 1999 roku. Od tego czasu wychodziły kolejne wersje gry, które dodawały nowe mapy, unowocześniały grafikę i fizykę w grze. Sam schemat pozostawał jednak niezmienny. Zabawa w terrorystów i antyterrorystów bawi tak samo do dziś.

Wirus z Iranu rozprzestrzenia się w sieci. Eksperci ostrzegają, można stracić ogromne pieniądzeWirus z Iranu rozprzestrzenia się w sieci. Eksperci ostrzegają, można stracić ogromne pieniądzeCzytaj dalej

“Nie mogę iść na obiad, mam spara”

Na początku lat 2000, każdy polski młodzieniec w wieku gimnazjalnym miał tylko jeden cel. Po szkole wrócić do domu i grać w CS’a. Nieważne czy grałeś w pojedynkę, czy z ze swoimi kolegami z osiedla, czy po prostu surfowałeś po zmodowanych mapach na non-steamie. W Counter-Strike'u każdy znalazł coś dla siebie i każdy bawił się przednio, chociaż oczywiście bywały również poważne momenty.

Jednym z najciekawszych aspektów CS’a 1.6 były nieformalne mecze między drużynami. Tak zwane spary nie miały żadnej mocy turniejowej, mecze nie toczyły się o stawkę, jedynie o dumę z pokonania zespołu i rzadko kiedy miały cokolwiek wspólnego ze strategiami znanymi z dzisiejszych, ogromnych turniejów CS:GO. Zabawa jednak była przednia. Kiedy rozpoczynaliśmy “spara”, cała reszta świata musiała poczekać, bo żadna siła nie mogła odkleić nas od komputera.

Tablety od Microsoftu tracą wsparcie. Sprawdź, które urządzenia zostaną pozbawione pomocy technicznejTablety od Microsoftu tracą wsparcie. Sprawdź, które urządzenia zostaną pozbawione pomocy technicznejCzytaj dalej

CS 1.6 - siła w modach

To co również kojarzy się każdemu graczowi Counter-Strike'a z wersją 1.6 to liczne mody, które niezwykle urozmaicały rozgrywkę. Mapy typu Surf wymagały godzin praktyki, nikt do końca nie potrafił wyjaśnić, w jaki sposób się na nich poruszać, jednak wszyscy świetnie się przy tym bawili. Innym charakterystycznym modem był tryb Zombie, w którym gracze mogli zamieniać się w różnego rodzaju nieumarłych i gonić tych, którzy pozostali przy życiu i barykadowali się w różnych miejscach na mapie.

Scena moderska w Counter-Strike'u 1.6 kwitła, a niektóre tryby gry wyglądały niezwykle zjawiskowo i klimatycznie. Gracze do granic możliwości wykorzystywali mapy, tryby oryginalnie zaimplementowane w grze i różnego rodzaju bugi pozwalające na granie w zupełnie inny sposób niż zakładali to twórcy.

MediaMarkt w oficjalnym oświadczeniu na temat dostępności konsoli PlayStation 5. Wielu będzie zaskoczonychMediaMarkt w oficjalnym oświadczeniu na temat dostępności konsoli PlayStation 5. Wielu będzie zaskoczonychCzytaj dalej

Ewolucja CS’a

Oryginalny Counter-Strike powstał na bazie Half-Life'a, legendarnego tytułu od Valve. W pierwszej wersji CS wymagał zainstalowanej właśnie tej gry. Na późniejszym etapie “counterek” stał się niezależną produkcją. W 2003 roku premierę miała najlepiej wspominana wersja, a więc właśnie 1.6. W następnej kolejności wyszedł chłodno przyjęty Counter-Strike: Zero, polepszający grafikę i fizykę rozgrywki Counter-Strike: Source, a po 8 latach ciszy światło dzienne ujrzał Counter-Strike: Global Offensive, który do dzisiaj króluje w świecie eSportu. A Wy, którego CS’a wspominacie najlepiej?

Następny artykuł