Techgame.pl
Crusader Kings III

materiały prasowe

Crusader Kings III to najlepsze średniowieczne RPG będące strategią. Świetny debiut produkcji

6 Września 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Wydane niedawno Crusader Kings III zdobyło świetne recenzje zarówno z branżowych serwisów, jak i od samych graczy. Tytuł może pochwalić się wielką popularnością. Wygląda na to, że to idealna gra dla fana intryg, spisków, strategii i R

Wszyscy fani serii Crusader Kings najwyraźniej dostali grę, na jaką czekali. Oto prawdziwa strategia z głębokimi systemami RPG, która zdobyła serca graczy z całego świata. 

Crusader Kings III i jego wyjątkowość

Seria Crusader Kings autorstwa Paradox Interactive, która przenosi nas średniowiecza. Jesteśmy władcą jednego z królestw i musimy rozwijać się, podejmować wybory, a, przede wszystkim, przedłużać istnienie naszego rodu jak najdłużej się da. Sam gameplay tak naprawdę ma zbyt dużo mechanizmów, żeby je wszystkie omawiać. Dość powiedzieć, że instotne są tu intrygi, spiski, plotki, a także działania polityczne i wojenne. Wszystko to ma nam zagwarantować zwycięstwo w rozwijaniu całego królestwa, jak i własnej rodziny. To chyba jedyna gra, w której dopuszczanie się endogamii nie jest oceniane jako coś nieetycznego (choć niewątpliwie takie jest), a stanowi dość zwyczajny sposób przedłużenia żywotności rodu.

Recenzenci są niemal jednomyślni

Zdaniem recenzentów, Crusader Kings III zasługuje na miano najlepszej strategii, która została wydana w tym roku. Same mechanizmy polityczne i sposoby na podejmowanie działań z innymi królestwami są bardzo chwalone, ale, co zaskakujące, niezwykle istotne okazują się elementy RPG. Ta część ma mieć najbardziej ciekawie i złożenie zaprojektowane postacie z niemal wszystkich gier strategicznych jakie ukazały się w ostatnich latach. Chwalone są również dworskie intrygi i cała otoczka, która niemal "gra się sama". CK III nie zwalnia tempa, gdy gracz dłubie przy prywatnych sprawach, a cały świat nieustannie kształtuje się wokół. Na ten moment produkcja zdobyła średnią ocen w serwisie Metacritic na poziomie 91/100! To naprawdę świetny wynik. 

Gra podbiła Steama

Crusader Kings III zadebiutowało 4 września na platformie Steam i szybko zdobyło olbrzymią popularność. Co prawda ciężko tu mówić o istnym "boomie" jak z aktualnym hiciorem Fall Guys, ale jak na produkcje kosztującą znacznie więcej i skierowaną przede wszystkim do fanów strategii, jest naprawdę świetnie. W najgorętszych momentach w grze bawi się nawet 100 tysięcy osób jednocześnie, co znacznie przyćmiło wynik innej strategii, która ukazał się tego samego dnia, czyli Iron Harvest. Dość powiedzieć, że na premierę CK III pojawił się nawet w usłudze Xbox Game Pass, więc całkowita liczba graczy jest zapewne znacznie większa. Na platformie Steam użytkownicy wciąż zachwalają produkcję - 92 proc. opinii jest pozytywnych.

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >