Crusader Kings III
Źródło: materiały prasowe

Crusader Kings III to najlepsze średniowieczne RPG będące strategią. Świetny debiut produkcji

Artur ŁokietekArtur Łokietek
6 Września 2020

Wydane niedawno Crusader Kings III zdobyło świetne recenzje zarówno z branżowych serwisów, jak i od samych graczy. Tytuł może pochwalić się wielką popularnością. Wygląda na to, że to idealna gra dla fana intryg, spisków, strategii i RPG.

Wszyscy fani serii Crusader Kings najwyraźniej dostali grę, na jaką czekali. Oto prawdziwa strategia z głębokimi systemami RPG, która zdobyła serca graczy z całego świata.

Crusader Kings III i jego wyjątkowość

Seria Crusader Kings autorstwa Paradox Interactive, która przenosi nas średniowiecza. Jesteśmy władcą jednego z królestw i musimy rozwijać się, podejmować wybory, a, przede wszystkim, przedłużać istnienie naszego rodu jak najdłużej się da. Sam gameplay tak naprawdę ma zbyt dużo mechanizmów, żeby je wszystkie omawiać. Dość powiedzieć, że instotne są tu intrygi, spiski, plotki, a także działania polityczne i wojenne. Wszystko to ma nam zagwarantować zwycięstwo w rozwijaniu całego królestwa, jak i własnej rodziny. To chyba jedyna gra, w której dopuszczanie się endogamii nie jest oceniane jako coś nieetycznego (choć niewątpliwie takie jest), a stanowi dość zwyczajny sposób przedłużenia żywotności rodu.

Zapowiedziano Graven. Świetnie wyglądający powrót do klasykiZapowiedziano Graven. Świetnie wyglądający powrót do klasykiCzytaj dalej

Recenzenci są niemal jednomyślni

Zdaniem recenzentów, Crusader Kings III zasługuje na miano najlepszej strategii, która została wydana w tym roku. Same mechanizmy polityczne i sposoby na podejmowanie działań z innymi królestwami są bardzo chwalone, ale, co zaskakujące, niezwykle istotne okazują się elementy RPG. Ta część ma mieć najbardziej ciekawie i złożenie zaprojektowane postacie z niemal wszystkich gier strategicznych jakie ukazały się w ostatnich latach. Chwalone są również dworskie intrygi i cała otoczka, która niemal "gra się sama". CK III nie zwalnia tempa, gdy gracz dłubie przy prywatnych sprawach, a cały świat nieustannie kształtuje się wokół. Na ten moment produkcja zdobyła średnią ocen w serwisie Metacritic na poziomie 91/100! To naprawdę świetny wynik.

Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościNaukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościCzytaj dalej

Gra podbiła Steama

Crusader Kings III zadebiutowało 4 września na platformie Steam i szybko zdobyło olbrzymią popularność. Co prawda ciężko tu mówić o istnym "boomie" jak z aktualnym hiciorem Fall Guys, ale jak na produkcje kosztującą znacznie więcej i skierowaną przede wszystkim do fanów strategii, jest naprawdę świetnie. W najgorętszych momentach w grze bawi się nawet 100 tysięcy osób jednocześnie, co znacznie przyćmiło wynik innej strategii, która ukazał się tego samego dnia, czyli Iron Harvest. Dość powiedzieć, że na premierę CK III pojawił się nawet w usłudze Xbox Game Pass, więc całkowita liczba graczy jest zapewne znacznie większa. Na platformie Steam użytkownicy wciąż zachwalają produkcję - 92 proc. opinii jest pozytywnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Badania pokazują, którzy gracze się denerwują. Najbardziej toksyczni są posiadacze Xbox'a
  2. Wyjątkowe zdjęcia Słońca. Pierwsze ujęcia w tak wysokiej rozdzielczości
  3. Doszło do poważnego wypadku radiacyjnego. Przez ponad rok zatajano informację
  4. Przez nowy internetowy challenge zwątpiłem w ludzkość. Jest pierwsza ofiara śmiertelna

Następny artykuł