Techgame.pl > Gry > Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass
Kuba Wieloch
Kuba Wieloch 19.03.2022 05:29

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Humankind
IGDB

Wydawać by się mogło, że przez lata dominacji na rynku Sid Meier's Civilization zdobyło niezachwiana i nienaruszalną już pozycję hegemona. Prawdziwy dominator turowych gier strategicznych typu 4X. Rzecz jasna powstało wiele konkurencyjnych tytułów, jak chociażby serie Europa Universalis, Hearts of Iron, Crusader Kings (notabene wszystkie te gry są autorstwa studia Paradox).

Sukces Cywilizacji

Nikt jednak nie stworzył gry łudząco przypominającej cywilizację, która przebiłaby oryginał pod względem jakości rozgrywki, a co najważniejsze sprzedaży. Dlaczego?

Powodów może być wiele, ale skupmy się na tych najważniejszych. Cywilizacja jest perfekcyjną grą pod wieloma względami, charakteryzuje się niezwykle przejrzystą, na pozór prostą i niewiarygodnie wręcz wciągającą rozgrywką. Chyba każdy kto grał w tę grę przeżył przynajmniej jeden raz słynny syndrom “jeszcze jednej tury”, kiedy to, ta przysłowiowa jedna tura ciągnie się przez 400 kolejnych.

Przede wszystkim jednak, Cywilizacja stwarza rewelacyjne pozory gry przystępnej dla każdego. W rzeczywistości zaimplementowano w niej gigantyczną ilość treści i tylko od gracza zależy, czy ma zamiar zgłębić ją w całości, czy też rozegrać luźny, casualowy mecz. 

Wady popularnej Civki

Po wielu latach panowania Civki gracze zaczęli jednak dostrzegać wady tej serii. Dla tych najbardziej wymagających tytuł jest zbyt prosty, może tu irytować niedokładność historyczna, czy potwornie wręcz głupia sztuczna inteligencja u przeciwników. Osoby szukające satysfakcjonującej i skomplikowanej rozgrywki zazwyczaj przerzucały się na gry studia Paradox. 

Sporym problemem Cywilizacji z punktu widzenia gracza jest również zawartość dodatkowa, która wprowadza gigantyczną liczbę usprawnień i niestety trzeba za nią zapłacić i to słono. Bo nie oszukujmy się, Civkę ze wszystkimi DLC opłaca się kupować jedynie na dużych przecenach. 

Humankind

Gdyby tylko pojawił się konkurent, który wywrze na twórcach Cywilizacji presję i wymusi zmiany…

Tak się składa, że już 17 sierpnia premierę ma Humankind pojawi się w dniu premiery w abonamencie Xbox Game Pass.

Czym więc jest Humankind? 

Humankind jest grą strategiczną typu 4X, która pod wieloma względami mogłaby być nazwana klonem 6 odsłony cywilizacji. W tej grze również sterujemy cywilizacją na przestrzeni setek, a nawet tysięcy lat. Rozwijamy ją i dążymy do zwycięstwa na arenie światowej. Humankind nie jest jednak kliszą i podchodzi do tematu kultur i cywilizacji w inny, dość nietypowy sposób. Otóż w tym tytule gracz sam tworzy swoją cywilizację, bazując na blisko 60 kulturach znanych z dziejów historii. Możemy dosłownie zmieniać naszą cywilizację w każdej z sześciu epok. Także gracz ma możliwość rozpoczęcia gry jako Egipcjanie i zakończenie jako wikingowie. 

Ogromne możliwości

Całkowita pula możliwych kompilacji cywilzacyjno-kultorowych ma wynosić ponad milion, co sprawi, że każda rozgrywka będzie niepowtarzalna.

Aplitude Studios stawia na historyczne postacie i wydarzenia, które będą przewijać się przez rozgrywkę. Dodatkowo developerzy chcą, aby walka w tym tytule była stricte taktyczna i wymuszała na graczu podejmowanie kluczowych decyzji, takich jak chociażby ustawienie jednostek na odpowiednim ukształtowaniu terenu. 

Humankind ma być kolejnym stopniem rozwoju w grach strategicznych, czy rzeczywiście tak się stanie? O tym przekonamy się już za tydzień.

Powiązane