Techgame.pl > Bezpieczeństwo > Nielegalny spektakl w dark webie. Aresztowano 19 nieletnich osób
Artur Łokietek
Artur Łokietek 13.06.2022 02:02

Nielegalny spektakl w dark webie. Aresztowano 19 nieletnich osób

Biurko z PC
Unsplash

Wiele osób wchodzi na dark web'a w nadzieji, że nikt nie wyśledzi ich aktywności. Zazwyczaj się jednak mylą.

Dark web nie tak bezpieczny?

Dark web to zanonimizowana część internetu do której dostęp można mieć wyłącznie przez specjalnie do tego przeznaczone oprogramowanie (obsługujące np. sieci TOR). Tu jednak pojawia się problem, bo zazwyczaj trzeba też znać adresy stron na które zmierzamy, dlatego, że cała nieindeksowana częśc internetu (zwana deep web) nie jest możliwa do znalezienia w konwencjoalnych wyszukiwarkach. Choć mniej więcej połowa zawartości dark web'a jest prowadzona legalnie (np. fora dyskusyjne, bazy danych) to reszta stanowi atrakcję dla przestępców i zwyrodnialców - nielegalne treści pornograficzne, morderstwa na zlecenie, serwisy aukcyjne z narkotykami czy bronią, a jest tego o wiele więcej. 

Pokaz przemocy wobec dzieci online

WIelu przestępców (mordercy, hakerzy czy pedofile) korzysta a dark webu licząc, że nikt ich nie znajdzie. Okazuje się to jednak o wiele łatwiejsze, niż mogą oni sądzić. Włoska policja informuje o zatrzymaniu dwóch 17-latków oglądających nielegalną transmisję na żywo zwaną "red room". To transmisja podczas której ludzie wyrządzają krzywdę, torturują i molestują dzieci na żywo, za bitcoiny widzów. Co gorsza, za odpowiednią opłatą oni sami mogą proponować nowe metody okaleczania; policja donosi, że wymieniano m.in. odcinanie kończyn czy polewanie gorącym olejem. 

Coraz więcej zatrzymań

Służby przeprowadzają akcję o kryptonimie Delirium. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, nielegalne transmisje  nadawane są z Azji Południowo-Wschodniej. W ramach akcji do tej pory dokonano 25 zatrzymań, w tym 19 osób będących nieletnimi z 13 włoskich prowincji. Zatrzymano m.in. pedofilów i ich klientów. Być może ukróci to wieloletnie praktyki przestępców, którzy korzystają z dark webu do nielegalnych działań. Warto zaznaczyć, że z "ukrytej sieci" korzystało także choćby tzw. Państwo Islamskie w akcjach terrorystycznych.

Powiązane