Techgame.pl
Biurko z PC

Unsplash

Nielegalny spektakl w dark webie. Aresztowano 19 nieletnich osób

21 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Dark web to bardzo specyficzne miejsce w internecie. Wiele osób czuje się tam bezkarnymi, jednak służby są w stanie namierzyć każdego. Za oglądanie nielegalnej transmisji w dark webie skazano aż 19 nieletnich osób.

Wiele osób wchodzi na dark web'a w nadzieji, że nikt nie wyśledzi ich aktywności. Zazwyczaj się jednak mylą.

Dark web nie tak bezpieczny?

Dark web to zanonimizowana część internetu do której dostęp można mieć wyłącznie przez specjalnie do tego przeznaczone oprogramowanie (obsługujące np. sieci TOR). Tu jednak pojawia się problem, bo zazwyczaj trzeba też znać adresy stron na które zmierzamy, dlatego, że cała nieindeksowana częśc internetu (zwana deep web) nie jest możliwa do znalezienia w konwencjoalnych wyszukiwarkach. Choć mniej więcej połowa zawartości dark web'a jest prowadzona legalnie (np. fora dyskusyjne, bazy danych) to reszta stanowi atrakcję dla przestępców i zwyrodnialców - nielegalne treści pornograficzne, morderstwa na zlecenie, serwisy aukcyjne z narkotykami czy bronią, a jest tego o wiele więcej. 

Pokaz przemocy wobec dzieci online

WIelu przestępców (mordercy, hakerzy czy pedofile) korzysta a dark webu licząc, że nikt ich nie znajdzie. Okazuje się to jednak o wiele łatwiejsze, niż mogą oni sądzić. Włoska policja informuje o zatrzymaniu dwóch 17-latków oglądających nielegalną transmisję na żywo zwaną "red room". To transmisja podczas której ludzie wyrządzają krzywdę, torturują i molestują dzieci na żywo, za bitcoiny widzów. Co gorsza, za odpowiednią opłatą oni sami mogą proponować nowe metody okaleczania; policja donosi, że wymieniano m.in. odcinanie kończyn czy polewanie gorącym olejem. 

Coraz więcej zatrzymań

Służby przeprowadzają akcję o kryptonimie Delirium. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, nielegalne transmisje  nadawane są z Azji Południowo-Wschodniej. W ramach akcji do tej pory dokonano 25 zatrzymań, w tym 19 osób będących nieletnimi z 13 włoskich prowincji. Zatrzymano m.in. pedofilów i ich klientów. Być może ukróci to wieloletnie praktyki przestępców, którzy korzystają z dark webu do nielegalnych działań. Warto zaznaczyć, że z "ukrytej sieci" korzystało także choćby tzw. Państwo Islamskie w akcjach terrorystycznych.

Tagi:

Deep webDark webPrzeglądarki internetowe

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >