Techgame.pl
Microsoft Deepfake

youtube.com

Microsoft opracował niezwykłą technologię. Zaawansowana broń do walki z cyberprzestępcami

3 Września 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Microsoft stworzył oprogramowanie do wykrywania DeepFake'ów, czyli jednego z największych zagrożeń naszych czasów

Deepfake ogromnym zagrożeniem dla świata geopolityki

Wyobraźcie sobie, że znajdujecie w internecie nagranie z Wami. W tym nagraniu głosicie skrajnie ideologiczne tezy i robicie z siebie pośmiewisko. Problem tkwi w tym, że nigdy nie mówiliście takich rzeczy, a nagranie jest efektem podmiany twarzy i manipulacji mimiką i głosem. Niestety DeepFake jest coraz bardziej powszechny i się staję potężną bronią polityczną. Dzięki tej technologii każdy celebryta może "powiedzieć" każdą kontrowersyjną rzecz, a odróżnienie fake od realności jest niezwykle ciężkie.

Technologia groźniejsza od fake news'ów

Technologia DeepFake w rękach cyberprzestępców może doprowadzić do poważnych kryzysów, a nawet wojen, dlatego opracowanie technologii, która skutecznie wykrywałaby fałszywe obrazy, stało się priorytetem wielu rządów. Jest wręcz pewne, że jakiś DeepFake w końcu wywoła poważną międzynarodową aferę, bo ludzie nie mają w naturze sprawdzania rzetelności informacji. Niestety, technologia DeepFake jest jeszcze większym zagrożeniem od fake newsów, a ta informacja jest już przerażająca.

Video Authenticator od Microsoft

Firma Microsoft od jakiegoś czasu pracowała nad algorytmem, który pozwoli odróżnić nagranie fake'owe od prawdziwego. W taki sposób powstało potężne narzędzie, nazwane Video Authenticator.Ten niezwykły system jest w stanie z ogromną precyzją przeanalizować materiał filmowy i wskazać, czy został on zmanipulowany przy pomocy technologii DeepFake. Algorytm wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, ponieważ by wydać werdykt w sprawie analizowanego filmu, sprawdza po kolei każdą klatkę, piksel po pikselu. Najwnikliwiej przygląda się krawędziom ust, nosa i oczu, gdzie najczęściej pojawiają się artefakty po zastosowaniu DeepFake.

Amerykańska firma wspiera rząd

Amerykańska firma szczyci się niezwykłą skutecznością swojej technologii i zapewnia, że lepszego oprogramowania obecnie nie ma nikt na świecie. Jak podają producenci, ich algorytmy cechują się wysokim poziomem skuteczności w wykrywaniu fałszerstw, ponieważ były "nakarmione" bazą Face Forensic++ i testowane na DeepFake Detection Challenge Dataset.Microsoft zamierza oddać swoje narzędzie władzom Stanów Zjednoczonych. System może zapobiec wielu politycznym katastrofom i atakom, chociażby na prezydenta USA. Problem tkwi w tym, że cyberprzestępcy wciąż rozwijają technologię DeepFake i nie wiadomo jak długo program Microsoftu będzie skuteczną bronią przeciwko oszustom.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >