Microsoft Deepfake
Źródło: youtube.com

Microsoft opracował niezwykłą technologię. Zaawansowana broń do walki z cyberprzestępcami

Kuba WielochKuba Wieloch
3 Września 2020

Microsoft stworzył oprogramowanie do wykrywania DeepFake'ów, czyli jednego z największych zagrożeń naszych czasów

Deepfake ogromnym zagrożeniem dla świata geopolityki


Wyobraźcie sobie, że znajdujecie w internecie nagranie z Wami. W tym nagraniu głosicie skrajnie ideologiczne tezy i robicie z siebie pośmiewisko. Problem tkwi w tym, że nigdy nie mówiliście takich rzeczy, a nagranie jest efektem podmiany twarzy i manipulacji mimiką i głosem. Niestety DeepFake jest coraz bardziej powszechny i się staję potężną bronią polityczną. Dzięki tej technologii każdy celebryta może "powiedzieć" każdą kontrowersyjną rzecz, a odróżnienie fake od realności jest niezwykle ciężkie.

Technologia groźniejsza od fake news'ów


Technologia DeepFake w rękach cyberprzestępców może doprowadzić do poważnych kryzysów, a nawet wojen, dlatego opracowanie technologii, która skutecznie wykrywałaby fałszywe obrazy, stało się priorytetem wielu rządów. Jest wręcz pewne, że jakiś DeepFake w końcu wywoła poważną międzynarodową aferę, bo ludzie nie mają w naturze sprawdzania rzetelności informacji. Niestety, technologia DeepFake jest jeszcze większym zagrożeniem od fake newsów, a ta informacja jest już przerażająca.

Milionerzy: Dostała niezwykle ciężkie i podchwytliwe pytanie za 40000 zł. Znacie poprawną odpowiedź?Milionerzy: Dostała niezwykle ciężkie i podchwytliwe pytanie za 40000 zł. Znacie poprawną odpowiedź?Czytaj dalej

Video Authenticator od Microsoft


Firma Microsoft od jakiegoś czasu pracowała nad algorytmem, który pozwoli odróżnić nagranie fake'owe od prawdziwego. W taki sposób powstało potężne narzędzie, nazwane Video Authenticator.
Ten niezwykły system jest w stanie z ogromną precyzją przeanalizować materiał filmowy i wskazać, czy został on zmanipulowany przy pomocy technologii DeepFake. Algorytm wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, ponieważ by wydać werdykt w sprawie analizowanego filmu, sprawdza po kolei każdą klatkę, piksel po pikselu. Najwnikliwiej przygląda się krawędziom ust, nosa i oczu, gdzie najczęściej pojawiają się artefakty po zastosowaniu DeepFake.

Wszedł do lasu i aż zamarł. Znalazł gigantyczne gniazdo i dziesiątki tysięcy os [wideo]Wszedł do lasu i aż zamarł. Znalazł gigantyczne gniazdo i dziesiątki tysięcy os [wideo]Czytaj dalej

Amerykańska firma wspiera rząd


Amerykańska firma szczyci się niezwykłą skutecznością swojej technologii i zapewnia, że lepszego oprogramowania obecnie nie ma nikt na świecie. Jak podają producenci, ich algorytmy cechują się wysokim poziomem skuteczności w wykrywaniu fałszerstw, ponieważ były "nakarmione" bazą Face Forensic++ i testowane na DeepFake Detection Challenge Dataset.
Microsoft zamierza oddać swoje narzędzie władzom Stanów Zjednoczonych. System może zapobiec wielu politycznym katastrofom i atakom, chociażby na prezydenta USA. Problem tkwi w tym, że cyberprzestępcy wciąż rozwijają technologię DeepFake i nie wiadomo jak długo program Microsoftu będzie skuteczną bronią przeciwko oszustom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Milionerzy: Dostała niezwykle ciężkie i podchwytliwe pytanie za 40000 zł. Znacie poprawną odpowiedź?
  2. Niezwykłe odkrycie naukowców. Na Księżycu jest tlen, a jego powierzchnia rdzewieje
  3. Polacy wezmą udział w kolonizacji Księżyca. Europejska Agencja Kosmiczna jest zachwycona
  4. Zastanawiasz się, jak wyglądała Polska, gdy dinozaury chodziły po Ziemi? Możesz zaspokoić swoją fantazję
Następny artykuł