Dom stworzony za pomocą druku 3D
Źródło: Kamp C

Co można stworzyć za pomocą drukarki 3D? Na przykład piętrowy dom

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Lipca 2020

Druk 3D jest już używany praktycznie w każdej dziedzinie życia. Drukuje się nawet sprzęt używany w misjach kosmicznych, a teraz wydrukowano pełnoprawny dom.

Stworzenie dwupiętrowej budowli za pomocą druku 3D było możliwe dzięki wykorzystaniu największej w Europie drukarki bramowej BOD2, która należy do duńskiej firmy COBOD.

Ogromna drukarka 3D

Dom udało się wybudować dzięki drukarce niebagatelnych rozmiarów. Urządzenie ma wielkość 9,75x9,75 m i to ono odpowiedzialne było za stworzenie powłoki budynku. Mniejsze elementy, takie jak drzwi czy okna zostały dołożone już tradycyjną metodą. Dom ma 2 piętra co jest niebywałym ewenementem w tego typu projektach (dotychczas powstawały już domy z druku 3D, były one jednak maksymalnie jędnopiętrowe).

Ekologia na pierwszym miejscu

Jak chwalą się twórcy wydrukowany dom jest przyjazny środowisku, a zasilany jest ze źródeł energii odnawialnej. Dom będzie wykorzystywany podczas różnego rodzaju konferencji, targów i innych spotkań branży budowlanej jako prezentacja możliwości drzemiących w druku 3D. Za projekt odpowiedzialna jest firma Kamp C.

Następny artykuł