Techgame.pl > Technologie > Olbrzymie zmiany dla właścicieli dronów. Powstaje polski rejestr, wymagane będą szkolenia
Artur Łokietek
Artur Łokietek 19.03.2022 05:23

Olbrzymie zmiany dla właścicieli dronów. Powstaje polski rejestr, wymagane będą szkolenia

Pilotaż drona
Unsplash

W Polsce powstaje wielki spis właścicieli dronów. Każdy właściciel takich urządzeń musi liczyć się z nowymi przepisami. 

Każdy dron do spisu!

Jeżeli jesteś albo planujesz zostać właścicielem drona, już niedługo w Polsce wprowadzone zostaną nowe regulacje prawne dotyczące ich posiadania i użytkowania. Wynika to z decyzji Unii Europejskiej, która niemal jednogłośnie postanowiła, że każdy człowiek będący w posiadaniu dronów wyposażonych w funkcje rejestrowania obrazu (czyli po prostu z kamerami) musi zostać zarejestrowany w specjalnym spisie. Nowe przepisy unijne w bardzo zauważalny sposób wpłyną na korzystanie z takich urządzeń, a także zdefiniują możliwość ich posiadania od nowa. Co szczególnie ciekawe jest, to fakt, iż rejestr obejmie nie tylko właścicieli profesjonalnych sprzętów przeznaczonych do konkretnych zadań, ale też właścicieli znacznie tańszych "zabawek" nawet, jeżeli te waża mniej, niż 250 gramów. Ważne jest, aby były wyposażone w kamery o rozdzielczości co najmniej 0,3 Mpix. 

Drony pod lupą UE

Nowy spis będzie szczególnie istotny dla osób posiadających już drony i takich, które planują ich zakup. Przepisy mają wejść w życie od 31 grudnia tego roku i, jak widać powyżej, obejmują bardzo szeroki wachlarz urządzeń. Do tego wszystkiego przepisy wymierzone są zarówno w uzytkowników dronów w przestrzeni publicznej, ale też prywatnej. Zgodnie z informacjami dotyczącymi spisu właścicieli dronów, w rejestrze znajdą się szczegółowe informacje o samym urządzeniu, jak i jego właścicielu. Choć nie zostało to do końca potwierdzone, polskim organem zajmującym się przedsięwzięciem będzie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. 

Wielkie zmiany dla użytkowników dronów

Nowelizacja nadchodzi, a zmiany za nią idące są szerokie - zniknie dotychczasowy podział na loty sportowe i rekreacyjne oraz pozostałe, zaś możliwość komercyjnego korzystania z urządzenia stanie się dostępna dla szerszej grupy ludzi, nie tylko posiadaczy świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego UAVO. Drony będą kwalifikowane do jednej z trzech grup lotów: otwartych, szczególnych i certyfikowanych. Konkretna kategoria zależeć ma od stopnia, w jakim użytkownik pilotuje drona i celu takiej operacji oraz fizycznych wartości samego urządzenia - rozpiętości jego wirników, ciężaru, kamery. Będą jednak niezbędne specjalne szkolenia oraz testy, które na szczęście mają być dostępne w wersji online. 

Czy wszystkie drony będą objęte nowelizacją?

Jak już wyżej wspomnieliśmy - nie do końca. Choć niemal każdy sprzęt z kamerką i o wadze powyżej 250 g będzie musiał zostać zawarty w spisie, są wyjątki. Te jednak okazują się nie być zbyt istotne, gdyż dotyczą przede wszystkim wszelkich dronów-zabawek. "Jedynym wyłączeniem z rejestracji jest dron zakwalifikowany jako zabawka, który waży nie więcej niż 250 g, nie ma rejestratorów danych oraz będzie wykonywał operacje w zasięgu wzroku operatora na terenie prywatnym czy też otwartym, gdzie nie ma zbiegowisk ludzi, a jego prędkość nie będzie większa niż 19 m/s, a także nie będzie latał wyżej niż 120 metrów nad poziomem ziemi. Jedynym dronem, którego posiadanie i wykorzystywanie nie będzie wymuszać przeprowadzenia szkoleń ani zgłaszania do właściwego organu, jest dron zaliczony do klasy C0, czyli tzw. zabawka, która ma ciężar nieprzekraczający 250 gramów i nie może być wyposażona w żadne urządzenia rejestrujące" - poinformował cytowany przez instalki.pl dr Dariusz Wasiak, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Powiązane