Testy drona pożarniczego EHang w Chinach.
Źródło: YouTube

Chiny testują drony gaszące pożary. Nagranie z testów robi niesamowite wrażenie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
7 Sierpnia 2020

EHang to firma, która zasłynęła ze stworzenia projektu podniebnych taksówek. Teraz producent zaprezentował swoje pojazdy w zupełnie nowej roli.

Pożary w trudno dostępnych miejscach, takich jak wieżowcach w centrach miast wciąż sprawiają wiele trudności ekipom strażackim podczas akcji ratunkowych. Dzięki wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanych dronów gaśniczych takie zdarzenia mogą być łatwo opanowane.

Drony przyszłością transportu

Latające maszyny bezzałogowe od lat używane są w branży militarnej. Amerykańskie wojsko regularnie wysyła swoje drony w celu zbierania informacji i rekonesansu. Z każdym kolejny rokiem mówi się jednak o użyciu dronów w bardziej cywilnych celach. Na rynku istnieje parę firm, które zajmują się opracowaniem latających taksówek, które za niedługo będą mogły transportować ludzi drogą powietrzną. Jedną z takich firm jest chiński EHang, który nie dość, że pracuje nad swojąlatającą taksówką, to tworzy również maszyny, które będą mogły ratować życia.

EHang szuka zastosowania dla swoich pojazdów

EHang zasłynęło na światowym rynku prezentacją swoich bezzałogowych maszyn latających, które za kilka lat będą w stanie działać jako podniebne taksówki. Jeden z pomysłów zakłada przerobienie pojazdów 216 F AAV na drony pożarnicze. Pomoc tego typu urządzeń może okazać się bezcenne w przypadku przyszłych akcji ratowniczych odbywających się w trudno dostępnych miejscach.

Niedźwiedzie polarne wyginą. Szokujące prognozy naukowcówNiedźwiedzie polarne wyginą. Szokujące prognozy naukowcówCzytaj dalej

Rozwój metropolii wymaga nowych rozwiązań

Chińska gospodarka rozwija się w zawrotnym tempie. Naturalną koleją rzeczy jest to, że w tamtejszych miastach z roku na rok przybywa coraz więcej drapaczy chmur. Akcje pożarnicze w takich budynkach są niezwykle trudne ze względu na wysokość i ograniczoną przestrzeń, w której strażacy mogą manewrować. Odpowiedzią na te bolączki mogą być drony pożarnicze produkowane przez firmę EHang.

Tak powstają ogromne dziury na całym świecie. 200 metrowa koparka w akcjiTak powstają ogromne dziury na całym świecie. 200 metrowa koparka w akcjiCzytaj dalej

Testy drona gaszącego pożary okazały się sukcesem

Dron pożarniczy wyprodukowany przez EHang może wzbić się na wysokość do 600 metrów, a na swoim pokładzie może transportować do 150 litrów piany gaśniczej. Chińska firma prowadzi jednocześnie prace nad stworzeniem dronów, które będą mogły ewakuować ludzi z płonących wieżowców. Maszyny mogłyby również być używane na terenach, na których wystąpiły klęski żywiołowe, a więc powodzie, tsunami, huragany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tak powstają ogromne dziury na całym świecie. 200 metrowa koparka w akcji
  2. Kolejny wulkan na Islandii grozi potężną erupcją. Według naukowców to tylko kwestia czasu
  3. Niedźwiedzie polarne wyginą. Szokujące prognozy naukowców
  4. Polska kolonia na Marsie? Chińczycy pieją z zachwytu

Następny artykuł