Techgame.pl
PlayStation 2 i gry w pudełkach

Unsplash

Czy to koniec gier w pudełkach? Capcom 80 procent gier dystrybuuje cyfrowo

10 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Capcom na tle konkurencji kreuje się na lidera dystrybucji cyfrowej gier. Japoński deweloper poinformował właśnie, że teraz nawet 80 procent gier sprzedawanych jest wirtualnie. Podobny trend panuje zresztą w całej branży. Czy oznacza to koniec pudełek?

Wielu z nas wciąż uwielbia kolekcjonować pudełka z grami i (coraz rzadziej niestety) dołączane do nich dodatki. Niestety, fizyczne kopie są coraz mniej chętnie kupowane i sprzedawane. 

Pudełka czy klucze?

Wielu prognozwało zmierzch pudełkowych wydań gier, gdy w pudełkach zamiast płyty zaczęto dołączać karteczki z kodami na Steam bądź do innego serwisu dystrybucji cyfrowej. Taki krok dystrybutorów był swego czasu bardzo szeroko komentowany, jednak praktyka ostatecznie okazała się nie oznaczć kompletną rezygnację z pudełek. No, nie "kompletną" znaczy się. Choć dla deweloperów i wydawców wydawanie gier cyfrowo to oszczędność i przyspieszenie całego procesu, dla konsumenta często jest również wygodne, bezpieczne i szybkie. Co dalej z pudełkami?

Capcom i ogromny sukces cyfrowej dystrybucji

Capcom na ostatnim spotkaniu z inwestorami poinformował, że na ten moment aż 80 procent wszystkich sprzedawanych gier pochodzi z dystrybucji elektronicznej. Firma jednocześnie zapewnia, że nie oznacza to, iż pudełkowe wydania przejdą do lamusa, gdyż wielu graczy wciąż preferuje takie rozwiązania (uff!). Mimo to celem wydawcy jest dojście do poziomu 90 procent sprzedawanych produkcji za pomocą "wirtuala". Dla firmy to w końcu same plusy - stabilna sprzedaż i docieranie z grami do wielu zakątków świata.

Dystrybucja fizyczna vs elektroniczna

Capcom cieszy się z osiągnięć, jednak firma jest wyraźnie tym zdziwiona. W ubiegłym roku egzemplarze cyfrowe stanowiły 53,3 procent wszystkich sprzedanych produkcji, a w tym roku liczba ta miała oscylować na poziomie 75,4 procent. Tu jednak pojawiła się pandemia COVID-19 i brak możliwości wyjścia do sklepu, w związku z czym wielu graczy przerzuciło się choćby tymczasowo na taką formę kupna. Duża rolę we wszystkim odegrał dodatek Iceborne do Monster Hunter World, który dystrybuowany był wyłącznie elektronicznie i okazał się wielkim hitem.

Podobne artykuły

Logo Xbox

Gry

Jak grać w chmurze dzięki Xbox Game Pass?

Czytaj więcej >
Monster Slayer

Gry

Premiera nowego Wiedźmina tuż za rogiem. Co wiemy o The Witcher: Monster Slayer?

Czytaj więcej >
Netflix

Gry

Netflix wchodzi w świat gamingu? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
Wildstar

Gry

Gry, które umarły. Pamiętacie te tytuły MMORPG?

Czytaj więcej >
Heroes of might and Magic 3

Gry

Nieśmiertelne gry. Nadal w nie gramy pomimo upływu lat

Czytaj więcej >
Deathloop

Gry

5 najciekawszych tytułów z tegorocznego State of Play. Premiery tuż za rogiem!

Czytaj więcej >