Techgame.pl Gry Masz nagłe skoki temperatur procesora? Winę może ponosić Epic Games Launcher
Pixabay

Masz nagłe skoki temperatur procesora? Winę może ponosić Epic Games Launcher

15 czerwca 2022
Autor tekstu: Artur Łokietek
  • Epic Games Launcher potrafi spowodować nagłe skoki temperatur procesora

  • Eksperci ustalili, że winę za to ponosi najpewniej duża liczba procesów

  • Program wysyła też niepokojąco dużo danych na zewnętrzny adres internetowy

Nie można ukrywać, że dzisiejsze usługi elektronicznej dystrybucji ewoluowały do tego stopnia, że dziś ciężko znaleźć jakąkolwiek grę, która nie będzie dostępna w jakiejś z tych usług. Problem w tym, że te potrafią nieźle zaszkodzić komputerowi.

Epic Games Launcher wielce kontrowersyjny

Nie da się ukrywać, że nagłe reklamowanie Epic Games Launchera dało się we znaki wielu graczom . No bo przecież platforma cyfrowej dystrybucji jest najpoważniejszym konkurentem uwielbianego przez wielu graczy Steama. Ci, nie są zadowoleni z działań Epic Games.

A jakie to działania? Szefostwo firmy robi wszystko co może, aby tylko przyciągnąć do siebie jak największą liczbę użytkowników. Choćby w tym momencie codziennie rozdaje darmowe gry , wciąż trwa także dość spora wyprzedaż z dodatkowymi kuponami na 40 złotych . Niektóre gry w końcu bardziej opłaca się kupić tu, niż na Steamie.

Jednak Epic Games Launcher nieustannie ściera się z fanami Steam, którzy głoszą, iż nigdy nie wezmą nic z platformy nawet za darmo. Ostatnie doniesienia mogą tylko do takich racji przekonać większą liczbę graczy.

Epic Games spali ci procesor?

Dobra, aż tak źle nie jest, ale warto jednak wspomnieć, że cała sytuacja wygląda co najmniej podejrzanie i niezwykle niepokojąco. Wszystko przez to, że internauci zaczęli coraz częściej skarżyć się na nagłe skoki temperatur CPU (problem dotyczy zarówno procesorów od AMD jak i Intela) nawet wtedy, gdy nic na komputerze nie jest odpalone z wyjątkiem... Epic Games Launchera.

Eksperci z Hot Hardware postanowili przeanalizować najnowsze doniesienia i, co dość zaskakuje, faktycznie okazało się, że winę za wzrost temperatury nawet o 20 stopni Celsjusza ponosi właśnie wspomniana platforma. Specjaliści uważają, że poznali przyczynę, ale doszukali się kolejnych problemów.

Zgodnie z ich doniesieniami, najpewniej całą winę za taki stan rzeczy ponosi bardzo duża liczba procesów odpalonych wraz z EGL, które skrajnie obciążają wątki procesora. 20 stopni to nie przelewki, więc sytuacja jawi się na bardzo poważną. Zwłaszcza, że po odpaleniu gry z launchera, wcale on się nie zamyka.

Źródło: https://hothardware.com/news/epic-games-shenanigans-with-cpus

Skoki temperatur i... wysyłania danych

Ekipa z Hot Hardware wskazuje równocześnie, że "coś tu śmierdzi" jeżeli chodzi o proces "EpicWebHelper", który na adres " tracking-website-prod07-epic-961842049.us-east-1.elb.amazonaws.com " wysyła niepokojąco dużo danych. Przez około godzinę czasu, program wysłał tam około 514KB informacji.

Problem w tym, że to jakieś 14 razy więcej, niż wysyła Steam czy GeForce Experience. Na razie jednak nie powiązano bezpośrednio wysyłania takich ilości danych ze skokami temperatur. A co, jeśli problem też nas dotyczy?

Najlepiej zamykać Epic Games Launchera i nie trzymać go odpalonego. Jeżeli jednak chcemy zagrać w którąś z gier, polecamy podpięcie konta EGL do GOG Galaxy, które pozwala na uruchomienie gry i wyłączenie usługi działającej w tle . Teoretycznie powinno to mocno odciążyć nasz procesor.

Obserwuj nas w
autor
Artur Łokietek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl
najnowsze gry technologie nauka bezpieczeństwo militaria