Piłkarze Tottenhamu po strzelonym golu.
Źródło: Wikipedia Commons

FIFA 21 bez dwóch klasycznych cieszynek. Electronic Arts tłumaczy swoją decyzję

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Sierpnia 2020

Electronic Arts podjęło kolejne kroki w kierunku walki z toksycznością wśród graczy. W najnowszej odsłonie gry FIFA zabraknie dwóch cieszynek, które mogły irytować graczy.

O usunięciu animacji uciszania kibiców przeciwnej drużyny po strzelonym golu mówiło się już od jakiegoś czasu w kontekście usunięcia jej z gry lub zablokowania możliwości wykonywania tego irytującego gestu w meczach online. Teraz do tego doszła cieszynka, którą rozpropakował znany angielski piłkarz Delle Alli.

Czym jest cieszynka

Jeżeli nie jesteście zaznajomieni z tematami piłki nożnej lub gier sportowych, to warto na początku wyjaśnić. Cieszynka jest formą okazywania radości po strzelonym golu. O ile parę lat temu piłkarze mieli kilka standardowych form cieszynek (żuraw, ślizg po murawie, czyszczenie buta po wybitnie ładnej bramce), to w ostatnim czasie wielu zawodników wymyśliło swoje własne cieszynki, które wykonują po każdym strzelonym golu. Najsłynniejsze w tym przypadku są cieszynki takich piłkarzy jak Cristiano Ronaldo, Paulo Dybala, Kylian Mbappe czy Delle Alli.

W grze FIFA od kilku dobrych lat po strzelonym golu również można wykonać dowolną cieszynkę. Wystarczy znać specjalny schemat przycisków, które należy kliknąć po strzelonej bramce, aby zawodnik wykonał wybrany gest radości. Nie wszyscy gracze potrafią jednak korzystać z tej funkcji z umiarem co prowadziło do konfliktów, irytacji i niepotrzebnych nerwów.

FIFA 21 bez irytujących cieszynek

Najbardziej irytującą cieszynką, która jest zmorą graczy mierzących się w rozgrywkach online z innymi fanami piłki nożnej jest cieszynka uciszająca kibiców przeciwnej drużyny. Akcja ta nie rozpoczyna cutscenki jak większość gestów radości, więc gracz może przedłużać moment wznowienia gry o kilkanaście sekund, biegając przy tym po całym boisku, drugi gracz musiał się z tym pogodzić i poczekać aż temu znudzi się trollowanie lub gra sama wznowi grę.

Druga cieszynka, która zostanie w FIFIE 21 usunięta jest mniej oczywista. Mowa tutaj o cieszynce “A-OK”, którą rozpowszechnił angielski piłkarz grający na co dzień w drużynie Tottenham Hotspur, Delle Alli. Społeczność związana z grą nie uznała co prawda tej cieszynki jako złośliwej, jednak EA zdecydowało się ją usunąć. Ma to związek z decyzją organizacji Anti-Defamation League (ADL), która stwierdziła, że gest “OK” jest symbolem nienawiści. Gest ten został już wcześniej usunięty chociażby z gry Call of Duty: Modern Warfare.

Poniżej możecie zobaczyć o jaką cieszynkę chodzi.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł