Techgame.pl > Technologie > Frontend Developer – czym się zajmuje? Ile zarabia?
Redakcja Techgame
Redakcja Techgame 23.02.2023 09:27

Frontend Developer – czym się zajmuje? Ile zarabia?

None
freepik.com

Czasami, aby zacząć pracę w IT, trzeba zacząć od zupełnie innego stanowiska niż to, które chce się wykonywać. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie ścieżki kariery są dostępne dla juniorów bez doświadczenia. Coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z IT od zostania frontendowcem. Kto to taki?

Frontend – co to za stanowisko?

W swojej codziennej pracy frontend działa nad tym, jak wizualnie będą prezentować się programy lub aplikacje i czy będą prawidłowo funkcjonować. Współpracuje m.in. z webmasterami, którzy dbają bardziej o aspekt wizualny witryn, ale to właśnie do frontendowca należy obowiązek zakodowania wszystkiego przy pomocy języka programowania.

Frontend dba m.in. o to, czy dana strona internetowa będzie się odpowiednio prezentować na różnych typach urządzeń. Zupełnie inaczej tworzy się bowiem witrynę do przeglądarki komputerowej, a inaczej tę przeznaczoną na smartfony. Zadaniem frontendowca jest zapewnienie tego, aby i w pierwszym, i w drugim przypadku obsługa była wygodna, a wszystkie treści odpowiednio się prezentowały.

Ile zarabia frontend?

Zarobki frontendowca w poszczególnych firmach najlepiej sprawdzić na No Fluff Jobs. Jest to strona, która wymaga od pracodawców umieszczania proponowanych widełek finansowych przy każdym ogłoszeniu. Nawet na stanowiskach o podobnym zakresie obowiązków czy wymaganym doświadczeniu wypłata może różnić się o kilka tysięcy. Wiele zależy od tego, w jakiej firmie zatrudni się kandydat. Dzięki danym z sierpnia 2022 roku można przedstawić orientacyjne widełki, na jakie mogą liczyć osoby na tym stanowisku. Oto one:

  • Junior zatrudniony w ramach umowy o pracę – od 5 400 do 8 000 zł;
  • Mid zatrudniony w ramach umowy o pracę – od 11 000 do 17 500 zł;
  • Senior zatrudniony w ramach umowy o pracę – od 15 000 do 21 000 zł;
  • Junior pracujący w ramach kontraktu B2B – od 6 720 do 10 000 zł;
  • Mid pracujący w ramach kontraktu B2B – od 15 000 do 22 000 zł;
  • Senior pracujący w ramach kontraktu B2B – od 18 550 do 26 000 zł.

Zarobki są atrakcyjne, ale wynika to z tego, jakie wymagania trzeba spełnić, aby dostać pracę. Frontend to tak naprawdę programista, czyli wymaga się od niego znajomości języków programowania. Aby dobrze opanować Pythona czy Javę, trzeba zwykle odbyć kurs pod okiem specjalistów.

Co trzeba umieć, żeby zostać frontendowcem?

Podstawowym wymogiem w pracy frontendowca jest znajomość kodów programowania. To, jakich konkretnie się wymaga, zależy od stanowiska i tego, na jakim języku pracuje dana firma. Najpopularniejsze są Python, CSS i JavaScript. Konieczna jest także umiejętność posługiwania się HTML-em czy oprogramowaniem GIT. Jak w przypadku wszystkich posad w IT, frontend musi bardzo dobrze mówić w języku angielskim.

Na takie stanowisko najlepiej przygotowani są kandydaci z wykształceniem kierunkowym, ale można nauczyć się wszystkiego również bez studiów. Dobrym sposobem jest zapisanie się na kurs programowania. Istnieją również szkolenia przygotowujące bezpośrednio do roli frontendowca, więc zdecydowanie warto z nich skorzystać.

Poza tym frontendowcami mogą zostać programiści, którzy do tej pory zajmowali się projektowaniem technicznych stron aplikacji czy programów komputerowych. Osoby z takim doświadczeniem mają większe szanse na zdobycie np. stanowiska mida. Praca jako frontend także pozwala na zmianę stanowiska na wiele innych. Niekiedy frontendowcy decydują się np. na zostanie UX designerem. W IT płynność zawodów jest bardzo powszechna, ponieważ podobne umiejętności wykorzystuje się na wielu stanowiskach, a możliwości rozwoju właściwie w każdym dziale są ogromne.

Na tym stanowisku liczą się także umiejętności miękkie. Choć do kodowania wyglądu programów potrzeba technicznej wiedzy, to ogromnie przydaje się np. poczucie estetyki. Developer musi umieć wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało intuicyjne i przyjemne dla użytkownika oprogramowanie, a następnie przelać to na język programowania. Poza tym frontend pracuje w grupie, więc umiejętność sprawnej i bezkonfliktowej komunikacji w zespole także jest bardzo istotna.

 

Artykuł sponsorowany

Tagi: IT
Powiązane