Techgame.pl
Ghost Pacer w użyciu. Biegacz w okularach z rozszerzoną rzeczywistością i wirtualny pacemaker.

YouTube

Sport z rozszerzoną rzeczywistością. Prywatny Pacemaker dla miłośników joggingu

12 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Rozszerzona rzeczywistość sprawi, że Twoje życiowe rekordy zostaną pobite. Ghost Pacer to wirtualny kompan miłośników biegania.

Podczas treningu ważne jest narzucanie sobie nowych granic. W ten sposób robimy postępy i rozwijamy formę. Czasami jednak ciężko się zmusić do dodatkowego wysiłku i tutaj wkracza Ghost Pacer cały w rozszerzonej rzeczywistości.

Nowe technologie w świecie sportu

Producenci elektroniki już dawno zauważyli, że wśród miłośników wysiłku fizycznego znajduje się wiele osób, które lubią wykorzystywać nowinki technologiczne podczas treningów. Ta sfera życia daje z resztą duże pole manewru do tworzenia nowych gadżetów. Inteligentne zegarki mierzące puls sportowca i przesyłające te dane do aplikacji, która następnie tworzy specjalne wykresy wydolnościowe, to już w zasadzie standard. Teraz przyszedł czas na kolejny krok, czyli wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w treningu.

Zabawa z rzeczywistością podczas biegania

Chociaż wirtualny pacemaker brzmi całkiem innowacyjnie, nie jest on pierwszym przykładem, w jaki twórcy gadżetów wykorzystali zabawę z rzeczywistością by stymulować miłośników sportu do dodatkowego wysiłku. Na rynku dostępne są aplikacje, które tak zwyczajnemu zajęciu jak bieganie nadają zupełnie nowy charakter. Możemy więc biegać w świecie opanowanym przez Zombie, w którym tylko od naszego tempa będzie zależało, czy horda goniących nas umarlaków nas dopadnie, czy też zdołamy jej uciec. Można do tematu podejść również w bardziej RPG-owy sposób i trening potraktować jako misje, za którą dostaniemy punkty doświadczenia i cyfrowe części wyposażenia, w które zostanie ubrana nasza postać. Pomysłów jest wiele, a kolejnym etapem rozwoju technologii tego typu jest Ghost Pacer.

Czym jest Ghos Pacer

Ghost Pacer to headset rozszerzonej rzeczywistości, który wygeneruje nam naszego wirtualnego partnera do joggingu. Będzie on oczywiście widoczny tylko dla użytkownika tego urządzenia, ale to wystarczy, aby osoba biegająca mogła rozwijać się i bić kolejne rekordy życiowe. Wirtualny pacemaker będzie mógł funkcjonować w kilku trybach, od luźnego rozgrzewkowego tempa dla początkujących, przez odzwierciedlanie naszego ostatniego wyniku, po bieg w tempie osoby, z którą chcemy rywalizować. Nie będzie on również przyklejony do nas za wszelką cenę, awatar będzie mógł nam uciec, jeżeli będziemy się zbytnio ociągali, będziemy go mogli również wyprzedzić i zostawić w tyle, jeżeli nagle podkręcimy własne tempo. Ghost Pacer będzie również kompatybilny z aplikacją Strava, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystać zapisy z treningów innych biegaczy.

Jeżeli chodzi o samo urządzenie, to przypomina ono okulary do rozszerzonej rzeczywistości wyprodukowane przez Google, są lekkie (90 gramów), a wyświetlacz prezentuje obraz w rozdzielczości 1280x720 pikseli. Wbudowana bateria pozwoli na 6 godzin pracy, a do pełnego jej naładowania wystarczy godzina. Urządzenie będzie dostępne w dwóch opcjach: zwykłej i Pro, która oprócz wyższej ceny będzie oferowała możliwość łączenia ze smartwatchami. Produkt jak na razie zebrał wymaganą pulę pieniędzy w kampanii Kickstartera, gdzie był dostępny za 199 dolarów. Planowana wysyłka pierwszych modeli Ghost Pacera zaplanowana została na lipiec 2021 roku.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >