Techgame.pl
Programowanie

Unsplash

Microsoft zabrał głos w ważnej sprawie. Wiele osób nie będzie zadowolonych

17 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Microsoft szykuje ogromną zmianę, która dotknie przede wszystkim programistów. Wygląda na to, że zmienione zostaną niektóre zwroty używane w GitHub'ie. Zdaniem jednego z programistów, niektóre słowa były stygmatyzujące.

GitHub doczeka się poważnej zmiany, istotnej przede wszystkim w środowisku programistycznym. Niektóre zwroty zostaną zastąpione nowymi.

GitHub i walka z niesprawiedliwością

Microsoft jest właścicielem GitHuba, czyli największej platformy hostingowej dla projektów programistycznych, oparty na niezwykle popularnym systemie w wersji Git. Tysiące programistów codziennie korzysta z dobrodziejstw serwisu, jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, że platforma już od dłuższego czasu prowadzi otwartą walkę ze stygmatyzacją, ksenofobią i rasizmem. Microsoft w końcu od paru lat manifestuje liberalne poglądy, nic więc dziwnego, że firma do nich należąca również je wspiera. Programiści GitHuba ponownie zwracają uwagę na ważną kwestię, a efekty mogą być zaskakujące. 

Programiści kontra ksenofobia

GItHub, jak i również jego zarządca, czyli gigant Microsoft, w 2018 roku podjał walkę z amerykańskim urzędem imigracyjnym i celnym ICE. Był to skutek listu otwartego podpisanego przez przeszło 100 użytkowników platformy, którzy domagali się rozwiązania unmowy właśnie ze wspomnianym ICE. Uznali oni urząd za niesprawiedliwy i szkodzący człowiekowi, gdyż deportował niektórych członków meksykańskich rodzin z USA. Microsoft zareagował bardzo szybko i potępił działania ICE. Teraz zdarzyła się podobna sytuacja, a rozwiązanie może odbić się głośnym echem w środowisku programistycznym.

Słowa uznane za stygmatyzujące

Jeden z programistów platformy GitHub, Scott Hanselman, proponuje zmiany nazwy głównej gałęzi Git. Do tej pory było to "master", jednak w jego odczuciu jest to określenie rasistowskie i stygmatyzujące. Również inne określenia, takie jak "whitelist" czy "slave" budzą skojarzenia z niewolnictwem, więc programista domaga się zmiany tych nazw na inne. Nat Friedman, dyrektor generalny GitHuba, uznał, że jest to bardzo dobry pomysł i faktycznie trzeba podjąć w tej kwestii jakieś działania. Dla niektórych może to się wydawać dziwne i bardzo skrajne, jednak wielu z użytkowników platformy kibicuje zarządowi w Microsofcie. Do tej pory wiele innych firm również rezygnowało z podobnych zwrotów zastępując je innymi. WIemy, że wspomniany termin "master" zmieniony zostanie na "main".

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >