Programowanie
Źródło: Unsplash

Microsoft zabrał głos w ważnej sprawie. Wiele osób nie będzie zadowolonych

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Czerwca 2020

Microsoft szykuje ogromną zmianę, która dotknie przede wszystkim programistów. Wygląda na to, że zmienione zostaną niektóre zwroty używane w GitHub'ie. Zdaniem jednego z programistów, niektóre słowa były stygmatyzujące.

GitHub doczeka się poważnej zmiany, istotnej przede wszystkim w środowisku programistycznym. Niektóre zwroty zostaną zastąpione nowymi.

GitHub i walka z niesprawiedliwością

Microsoft jest właścicielem GitHuba, czyli największej platformy hostingowej dla projektów programistycznych, oparty na niezwykle popularnym systemie w wersji Git. Tysiące programistów codziennie korzysta z dobrodziejstw serwisu, jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, że platforma już od dłuższego czasu prowadzi otwartą walkę ze stygmatyzacją, ksenofobią i rasizmem. Microsoft w końcu od paru lat manifestuje liberalne poglądy, nic więc dziwnego, że firma do nich należąca również je wspiera. Programiści GitHuba ponownie zwracają uwagę na ważną kwestię, a efekty mogą być zaskakujące.

Programiści kontra ksenofobia

GItHub, jak i również jego zarządca, czyli gigant Microsoft, w 2018 roku podjał walkę z amerykańskim urzędem imigracyjnym i celnym ICE. Był to skutek listu otwartego podpisanego przez przeszło 100 użytkowników platformy, którzy domagali się rozwiązania unmowy właśnie ze wspomnianym ICE. Uznali oni urząd za niesprawiedliwy i szkodzący człowiekowi, gdyż deportował niektórych członków meksykańskich rodzin z USA. Microsoft zareagował bardzo szybko i potępił działania ICE. Teraz zdarzyła się podobna sytuacja, a rozwiązanie może odbić się głośnym echem w środowisku programistycznym.

Słowa uznane za stygmatyzujące

Jeden z programistów platformy GitHub, Scott Hanselman, proponuje zmiany nazwy głównej gałęzi Git. Do tej pory było to "master", jednak w jego odczuciu jest to określenie rasistowskie i stygmatyzujące. Również inne określenia, takie jak "whitelist" czy "slave" budzą skojarzenia z niewolnictwem, więc programista domaga się zmiany tych nazw na inne. Nat Friedman, dyrektor generalny GitHuba, uznał, że jest to bardzo dobry pomysł i faktycznie trzeba podjąć w tej kwestii jakieś działania. Dla niektórych może to się wydawać dziwne i bardzo skrajne, jednak wielu z użytkowników platformy kibicuje zarządowi w Microsofcie. Do tej pory wiele innych firm również rezygnowało z podobnych zwrotów zastępując je innymi. WIemy, że wspomniany termin "master" zmieniony zostanie na "main".

Następny artykuł