Techgame.pl
Grafika przedstawiająca smartfona trzymanego w dłoni z włączonym Google Maps.

needpix

Internetowi giganci w dobie pandemii. YouTube banuje, Google informuje

21 Października 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Pandemia koronawirusa wymusiła na gigantach branży internetowej konkretne działania. Pierwsze skrzypce gra w tym przypadku Google i YouTube, które do tematu walki z epidemią podeszły w zupełnie odmienny sposób.

Google dodało nową funkcjonalność w swoich mapach, którą mogą kojarzyć kierowcy. Tym razem funkcja dotyczy sklepów. YouTube do tematu podeszło w trochę mniej kreatywny sposób, chociaż ich działania są równie ważne.

YouTube ostro reaguje na dezinformacje

Należący do spółki Alphabet Inc. (która swoją drogą należy do Google’a) YouTube poinformował za pomocą oficjalnych kanałów o zerowej tolerancji na treści związane z pandemią koronawirusa, które propagują fakenewsy. Władze platformy poinformowały, że szczególny nacisk będą kładły na materiały, które stoją w sprzeczności z obecnymi informacjami publikowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), materiały szerzące dezinformację w związku ze szczepionkami przeciwko COVID-19 oraz teorie spiskowe na temat pandemii.

YouTube walczy z fake newsami, czy cenzuruje?

YouTube podkreślił jednocześnie, że nie planują usuwać dyskusji toczących się w komentarzach na tematy związane z pandemią. W serwisie pozostaną również treści, które traktują o wątpliwościach związanych z pandemią oraz tematami jej pochodnymi. Władze platformy podkreślają, że w ich działaniach nie chodzi o cenzurę, a jedynie walkę z szczerzącymi się fałszywymi wiadomościami, które wprowadzają niepokój w społeczeństwie.

Jakie treści znikną z platformy?

Platforma poinformowała, że z ich serwerów znikają już kolejne materiały, które szerzą nieprawdę na temat pandemii. Chodzi tu przede wszystkim o filmy, w których mowa jest o tym, że COVID-19 nie istnieje lub że istnieją alternatywne metody leczenie koronawirusa (które jednocześnie zniechęcają ludzi do poszukiwania profesjonalnej pomocy medycznej). Z serwerów znikają również materiały nawiązujące do nieposłuszeństwa wobec rozporządzeń rządowych i namawiające do zmniejszania dystansu społecznego.

Google pokazuje, które miejsca są zatłoczone

Na ciekawy pomysł wspomagania społeczeństwa w dobie pandemii wpadł dział Google’a zajmujący się mapami. W Google Maps możemy zobaczyć, które sklepu są w danym momencie najbardziej zatłoczone. Funkcja działa bardzo podobnie do tej, którą mogą kojarzyć kierowcy korzystający z nawigacji Google. W momencie zwiększonego natężenia ruchu, fragment drogi, na którym samochody zwalniają zmienia kolor na pomarańczowy lub czerwony.

Google z nowymi funkcjami na mapach

Nowe funkcje w mapach Google będą informowały nas między innymi o średnim ruchu w sklepie, do którego chcemy się wybrać oraz o aktualnej liczbie klientów. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować wyjście na zakupy w momencie, w którym jest to najbezpieczniejsze. Ponadto, Google będzie nas informował o dodatkowych procedurach, które obowiązują w danym sklepie (np. pomiar temperatury). Google zapowiedział już, że pracuje nad kolejnymi funkcjonalnościami, które zostaną wprowadzone do map w celu zwiększenia bezpieczeństwa społeczeństwa w dobie pandemii koronawirusa.

Stanisław Janowski

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >