Grafika przedstawiająca smartfona trzymanego w dłoni z włączonym Google Maps.
Źródło: needpix

Internetowi giganci w dobie pandemii. YouTube banuje, Google informuje

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Października 2020

Pandemia koronawirusa wymusiła na gigantach branży internetowej konkretne działania. Pierwsze skrzypce gra w tym przypadku Google i YouTube, które do tematu walki z epidemią podeszły w zupełnie odmienny sposób.

Google dodało nową funkcjonalność w swoich mapach, którą mogą kojarzyć kierowcy. Tym razem funkcja dotyczy sklepów. YouTube do tematu podeszło w trochę mniej kreatywny sposób, chociaż ich działania są równie ważne.

YouTube ostro reaguje na dezinformacje

Należący do spółki Alphabet Inc. (która swoją drogą należy do Google’a) YouTube poinformował za pomocą oficjalnych kanałów o zerowej tolerancji na treści związane z pandemią koronawirusa, które propagują fakenewsy. Władze platformy poinformowały, że szczególny nacisk będą kładły na materiały, które stoją w sprzeczności z obecnymi informacjami publikowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), materiały szerzące dezinformację w związku ze szczepionkami przeciwko COVID-19 oraz teorie spiskowe na temat pandemii.

Allegro z ogromnym udogodnieniem. Klienci są zachwyceniAllegro z ogromnym udogodnieniem. Klienci są zachwyceniCzytaj dalej

YouTube walczy z fake newsami, czy cenzuruje?

YouTube podkreślił jednocześnie, że nie planują usuwać dyskusji toczących się w komentarzach na tematy związane z pandemią. W serwisie pozostaną również treści, które traktują o wątpliwościach związanych z pandemią oraz tematami jej pochodnymi. Władze platformy podkreślają, że w ich działaniach nie chodzi o cenzurę, a jedynie walkę z szczerzącymi się fałszywymi wiadomościami, które wprowadzają niepokój w społeczeństwie.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna wpadka w programie TVN. W "Milionerach" padło absurdalne pytanie. Żadna odpowiedź nie była poprawna?

2. Wielka gwiazda "Tańca z gwiazdami" zarażona koronawirusem. Możemy zapomnieć o występie w najbliższym czasie

Jakie treści znikną z platformy?

Platforma poinformowała, że z ich serwerów znikają już kolejne materiały, które szerzą nieprawdę na temat pandemii. Chodzi tu przede wszystkim o filmy, w których mowa jest o tym, że COVID-19 nie istnieje lub że istnieją alternatywne metody leczenie koronawirusa (które jednocześnie zniechęcają ludzi do poszukiwania profesjonalnej pomocy medycznej). Z serwerów znikają również materiały nawiązujące do nieposłuszeństwa wobec rozporządzeń rządowych i namawiające do zmniejszania dystansu społecznego.

Obrazy techgame"Jeden z dziesięciu": najtrudniejsze pytania z finałowych odcinków. Mało kto zna odpowiedzi na wszystkieCzytaj dalej

Google pokazuje, które miejsca są zatłoczone

Na ciekawy pomysł wspomagania społeczeństwa w dobie pandemii wpadł dział Google’a zajmujący się mapami. W Google Maps możemy zobaczyć, które sklepu są w danym momencie najbardziej zatłoczone. Funkcja działa bardzo podobnie do tej, którą mogą kojarzyć kierowcy korzystający z nawigacji Google. W momencie zwiększonego natężenia ruchu, fragment drogi, na którym samochody zwalniają zmienia kolor na pomarańczowy lub czerwony.

Poczta podjęła kluczową decyzję. Dotyczy pieniędzy emerytów i rencistów. Tysiące Polaków czekało na ustaleniaPoczta podjęła kluczową decyzję. Dotyczy pieniędzy emerytów i rencistów. Tysiące Polaków czekało na ustaleniaCzytaj dalej

Google z nowymi funkcjami na mapach

Nowe funkcje w mapach Google będą informowały nas między innymi o średnim ruchu w sklepie, do którego chcemy się wybrać oraz o aktualnej liczbie klientów. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować wyjście na zakupy w momencie, w którym jest to najbezpieczniejsze. Ponadto, Google będzie nas informował o dodatkowych procedurach, które obowiązują w danym sklepie (np. pomiar temperatury). Google zapowiedział już, że pracuje nad kolejnymi funkcjonalnościami, które zostaną wprowadzone do map w celu zwiększenia bezpieczeństwa społeczeństwa w dobie pandemii koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Simon komentuje sytuację w kraju. Bardzo mocne słowa i pilny apel eksperta
  2. Gołąbki Kuronia są mistrzostwem. Prześwietny przepis został ujawniony, proste i obłędne w smaku
  3. Sonda Voyager 2 dostarczyła niesamowitych wiadomości. Przestrzeń międzygwiezdna nie jest "pusta"
  4. Allegro z ogromnym udogodnieniem. Klienci są zachwyceni
  5. NASA z ogromnym sukcesem. Sonda OSIRIS-REx zapisze się w historii
  6. Ciężarna suczka straciła wszystkie szczenięta. Wolontariusze wpadli na wzruszający pomysł, jak przyjść jej z pomocą

Następny artykuł