Huawei Twoim życiem, czyli czym jest filozofia 1+8+N
1 + 8 + N to inaczej Seamless AI Life, czyli technologia zakładająca pełną współpracę między wszystkimi sprzętami Huaweia. Co ciekawe, Chińczycy są otwarci na współpracę również z innymi producentami branży technologicznej. O swoim systemie opowiedzieli podczas zeszłotygodniowej konferencji online.
Czym jest filozofia Seamless AI Life (1+8+N)
Podczas konferencji głos w sprawie filozofii 1+ 8+N zabrał Dyrektor ds. Smartwatchy, Duan Mengran. Według niego na Huawei Seamless AI Life składają się trzy warstwy sprzętu oraz spinające je usługi oraz oprogramowanie. Zajmijmy się teraz deszyfracją tajemniczo wyglądającej nazwy 1+8 +N. Jedynka oznacza tu urządzenia, z których człowiek korzysta najczęściej, a więc smartfony. Ósemka to urządzenia drugiej potrzeby, a więc komputery, tablety, zegarki, telewizory, głośniki i tym podobne. Litera “N” znajdująca się na końcu tego układu, to wszystkie inne sprzęty IoT (Internet of Things), a więc w przypadku Huaweia będą to inteligentne żarówki i inne tego typu sprzęty wyposażenia domowego. Według filozofii Chińczyków, wszystkie te urządzenia połączone są ze sobą wspólnym oprogramowaniem (Huawei Share, HiLink, 4G, 5G, routery, itp.).
Przyłóż telefon i przesyłaj dane dzięki Huawei Share
Polityka chińskiego giganta technologiczna robi całkiem duże wrażenie. Dzięki wykorzystaniu funkcji Huawei Share posiadacze sprzętów kompatybilnych (głównie wyprodukowane przez Huawei, ale nie tylko) mogą w ułamku sekund łączyć się między urządzeniami bez potrzeby przeklikiwania się przez ustawienia, zabezpieczenia i inne tego typu rzeczy. Dzięki tej technologii użytkownicy mogą w bardzo prosty i szybki sposób drukować zdjęcia i dokumenty z poziomu telefonu, łączyć się z WiFi za pomocą przyłożenia urządzenia do routera i tak dalej. Huawei podkreśla jednocześnie, że jest otwarty na współpracę z innymi firmami i zależy im na jak największej integracji z innymi urządzeniami. Chińczycy współpracują pod tym względem chociażby z Karcherem, europejskim producentem drukarek, którego nazwa nie została ujawniona oraz firmami zajmującymi się produkowaniem dronów i kamer.
Celia, czyli nowy asystent na rynku
Asystent Google, Siri czy Alexa podzieliły się rynkiem i nic nie wskazywało na to, że inni producenci technologiczni będą próbowali wprowadzić na rynek swoją propozycję takiej funkcjonalności. Własny asystent głosowy jest jednak dla Huaweia kluczowy przy wprowadzaniu multiplatformowej integracji między urządzeniami. Celia ma tę lukę wypełnić i chociaż na razie ilością funkcji nie może się w żadnym wypadku porównywać do takiego Asystenta Googla, to Chińczycy zapowiadają, że będą ją regularnie i stopniowo rozwijać. Obecnie Celia dostępna jest na smartfonach w 8 krajach (Polska na razie nie ma do niej dostępu) i może pomagać w nawiązywaniu połączeń głosowych, odczytywaniu SMS-ów, sprawdzaniu pogody i podawania wiadomości. Funkcjonalność ma być wprowadzana na kolejne urządzenia chińskiego producenta oraz trafi do większej ilości krajów. Huawei zapowiedział również stworzenie polskojęzycznej wersji Celii (prawdopodobnie wzorując się na Google, będzie to częściowa polonizacja).
Huawei dba o prywatność swoich użytkowników?
W świetle ostatnich wydarzeń związanych z ochroną prywatności, która dotknęła przede wszystkim chińskie firmy (Xiaomi, TikTok), Huawei woli dmuchać na zimne i na każdym kroku podkreśla, że prywatność użytkowników jest dla nich priorytetowa. Firma chwali się 17 certyfikatami z kategorii ochrony prywatności, takich jak CC- EAL 5+ (najwyższy poziom bezpieczeństwa dla komercyjnego systemu operacyjnego z microkernelem), ePrivacyseal (dla asystenta głosowego Celia) czy ISO-IEC 27701 (EMUI i usługi w chmurze Huawei pierwsze na świecie uzyskały ten certyfikat).
Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!