Techgame.pl
Smartfon Huawei z aparatem od firmy Leica.

Pixabay

Huawei żegna się z Androidem. Część urządzeń już przechodzi na nowy system

21 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Huawei rozpoczął długoterminowy proces transformacji swoich urządzeń z Androida na system operacyjny Harmony. Chiński gigant technologiczny już niedługo może całkowicie porzucić oprogramowanie sygnowane charakterystyczną, zieloną postacią.

 • Huawei kończy współpracę z Androidem

 • Harmony OS jest już wprowadzane na wybrane sprzęty

 • Jest to reakcja na niezbyt dobre kontakty Chin ze Stanami Zjednoczonymi

Konflikt między Chinami a Stanami Zjednoczonymi wydaje się nie mieć końca. Co jakiś czas któraś ze stron o tym przypomina. Tym razem Chińczycy postanowili uprzedzić swoich przeciwników. Huawei wycofuje Androida ze swoich urządzeń.

Chiny vs USA

Chińsko-amerykański konflikt zaognił się za czasów kadencji prezydenta Donalda Trumpa. Niesnaski między dwoma ekonomicznymi i technologicznymi potęgami zaczęły przybierać na sile w okresie wakacyjnym bieżącego roku.

Trump wojował głównie z aplikacją społecznościową Tik Tok, która w tamtym momencie była najpopularniejszym narzędziem na świecie (wystarczy wspomnieć, że swoje konto na TikToku miał chociażby prezydent Polski - Andrzej Duda).

Systemy na bazie Androida

Inny chiński producent, który również ma problemy związane z Googlem, a więc po części i Androidem (albowiem system ten jest w dużej mierze od Google’a uzależniony) jest Xiaomi, które postanowiło stworzyć swój własny system operacyjny. MIUI (Me You I) bazuje na kodzie źródłowym Android.

Opracowane przez Huawei, Harmony OS jest systemem operacyjnym stworzonym w architekturze ARM, system jest opracowany w otwartym kodzie źródłowym i przeznaczony jest na urządzenia Internetu rzeczy (IoT), a więc komputery, laptopy, tablety, smartfony, inteligentne telewizory i tak dalej.

Huawei postanowiło stworzyć system przewidując, że w najbliższych latach amerykańskie władze mogą utrudnić korzystanie z możliwości Androida. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych rzeczywiście zawiesiła chińskiego producenta i zablokował jego licencjonowanie GMS, które są kontrolowane przez Google.

Harmony OS od dawna w testach

System operacyjny Harmony dotychczas nie był wypuszczany na szerokie wody. Półtora roku temu został on zaprezentowany jako system wspierający działanie inteligentnego telewizora - Honor Vision. Nawet wtedy jednak chiński gigant zapewniał o swoim przywiązaniu do Androida. Obecnie Harmony OS pojawia się na coraz większej ilości tabletów i smartfonów.

Poniżej znajdziecie listę urządzeń, które wspierają obecnie działanie systemu Harmony OS 2.0 (wersja deweloperska beta):

 • Huawei Mate 30 Pro (LIO-AL00),

 • Huawei MatePad Pro 5G (MRX-W09),

 • Huawei P40 (ANA-AN00),

 • Huawei Mate 30 Pro 5G (LIO-AN00),

 • Huawei P40 Pro (ELS-AN00),

 • Huawei MatePad Pro Wi-Fi (MRX-AN19),

 • Huawei Mate 30 (TAS-AL00),

 • Huawei MatePad Pro (MRX-AL19),

 • Huawei Mate 30 5G (TAS-AN00).

Osoby posiadające wybrane modele smartfonów i tabletów mogą dobrowolnie zmienić system na Harmony OS. Wystarczy ściągnąć skompresowaną wersję systemu z oficjalnej witryny. Innym sposobem jest nabycie specjalnego kodu i instalacja odpowiednich repozytoriów za pomocą narzędzi git lub repo.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >