Techgame.pl > Technologie > Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki
Redakcja Techgame
Redakcja Techgame 15.06.2022 14:21

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Materiał Partnerski
Materiał Partnerski

Chociaż pierwszy tablet multimedialny powstał już na początku lat 90 (za jego zaprojektowanie oraz wprowadzenie na rynek odpowiadał IBM), to urządzenia tego typu naprawdę dużą popularność zdobyły dopiero na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Wówczas to zadebiutował iPad, a w ślad za nim w sklepach pojawiło się wiele urządzeń wyposażonych w system operacyjny Android. Dziś na półkach znajdziemy ich całe mnóstwo. Jak jednak wśród nich wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania?

Wybór urządzenia należy poprzedzić analizą swoich potrzeb oraz zastanowieniem się, czy w ogóle potrzebujesz tabletu. Chociaż najlepsze modele mają naprawdę dużą funkcjonalność, w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem okaże się zwykły tablet. Z drugiej strony jednak jeśli tabletu nie chcesz używać do prac takich jak pisanie, projektowanie graficzne czy zaawansowana edycja plików dźwiękowych bądź wideo, będzie on doskonałym wyborem - jest stosunkowo tani, lekki, kompaktowy i wygodny. W kolejnych akapitach wyjaśniamy, jak przygotować się do wyboru tabletu i które jego parametry mają największe znaczenie. 

 Tablety multimedialne to nie tablety graficzne

Nasz poradnik zaczniemy jednak od sprawy najważniejszej - wyjaśnienia, czym tablet multimedialny różni się od graficznego. Chociaż zaawansowani użytkownicy na pewno nie pomylą tych dwóch typów urządzeń, to na pewno część osób może mieć problemy z ich odróżnieniem. Tymczasem sprawa jest dość prosta - tablet graficzny to rodzaj urządzenia peryferyjnego służącego do wprowadzania na ekran komputera odręcznie narysowanych kształtów. Tablety multimedialne to zaś pełnoprawne komputery wyposażone w ekran dotykowy i dodatkowe funkcje takie jak choćby czytnik linii papilarnych.  

Jakie gniazda powinien mieć tablet? 

Przy wyborze tabletu należy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością. Obecnie na rynku standardem są tablety wyposażone w moduł GPS, czytnik kart pamięci, złącze jack oraz port USB. Ten ostatni służy przede wszystkim do ładowania urządzenia, ale w niektórych modelach pozwala na podłączanie akcesoriów. Przy wyborze sprawdźmy też parametry takie jak pamięć wbudowana, pojemność dysku oraz wielkość pamięci RAM. 

Jaka przekątna ekranu będzie najlepsza - 7 czy 10 cali?

Dla wygody korzystania spore znaczenie ma też rozmiar. Obecnie tablety produkowane są przede wszystkim w dwóch wariantach. Najmniejsze tablety mają przekątną ekranu około 7 cali, podczas gdy większe - około 10 lub 11. Te pierwsze zapewniają wygodniejszy chwyt, ale gorzej korzysta się na nich z multimediów. Mniejszy wyświetlacz wiąże się też ze zmniejszonym zużyciem energii. 

Rozdzielczość ekranu - jak będzie najlepsza do przeglądania Internetu, grania w gry lub oglądania filmów? 

Kolejny istotny aspekt to rozdzielczość ekranu. Oczywiście powinna ona być jak najwyższa, ale jeżeli z urządzenia planujemy korzystać tylko do przeglądania Internetu lub korzystania z komunikatorów, nie musimy wybierać najwyższego modelu. Jeśli jednak zamierzamy grać na nim w gry - szczególnie te bardziej zaawansowane - lub oglądać filmy, warto postawić na tablet z ekranem w wysokiej rozdzielczości.

Aparat przedni i główny - kiedy są ważne i jakie parametry warto wziąć pod uwagę?

Robienie zdjęć zwykle nie jest głównym zastosowaniem tabletu, ale dla niektórych użytkowników jakość zdjęć może mieć spore znaczenie. Najważniejszy jest oczywiście aparat tylny - to jego rozdzielczość i optyka w największym stopniu wpłyną na funkcjonalność urządzenia z perspektywy amatora fotografii. Dobrze też, jeśli tablet będzie oferował wbudowane funkcje do przynajmniej podstawowej obróbki zdjęć. 

Tagi: