Techgame.pl
Sarco kapsuła

Sarco

Sarco, czyli kapsuła do "skończenia z tym światem". Urządzenie budzi ogromne zainteresowanie

20 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Pomysł Phillipa Nitschke jest niezwykle kontrowersyjny, jednak chętnych na skorzystanie ze specjalnej kapsuły nie brakuje. Projekt Sarco pozwoli "skończyć z tym wszystkim" za wrzuceniem jednej monety. Twórca zapowiada, że urządzenie będzi

Hasło reklamowe "odejdź stylowo" dość trafnie obrazuje tę całkiem nieźle wyglądającą kapsułę do eutanazji. 

Kapsuła do samobójstwa

Phillip Nitschke to australisjki zwolennik racjonalizmu i prawa do decydowania o własnym losie. Kiedyś był lekarzem, teraz jest, jak sam się określa, artystą. Powszechnie znany jako "Dr. Śmierć" (to już kolejny taki doktor w historii świata) już parę lat temu podzielił się ze światem własnym pomysłem na to, aby każdy, kto chce umrzeć, mógł to zrobić bezpiecznie, komfortowo, bez szkody dla innych i... no cóż, stylowo. Jego kapsuła do eutanazji Sarco działa w prosty sposób i choć twórca chce, aby stanęła w każdym miejscu na świecie, wiele osób uważa, że Nitschke "tylko żartuje".

Kontrowersyjny pomysł

Na ostatnich targach pogrzebowych w Amsterdamie, Nitschke pokazał prototyp swojej kapsuły. Okazało się, że urządzenie jest prawdziwym hitem! Chętnych na poleżenie w środku czy sprawdzenie w wersji VR całego procesu nie brakuje, a niektórzy wyrażali nawet chęć pożegnać się z tym światem na miejscu. Projekt nie ma jednak niezbędnych pozwoleń umożliwiających udostępnienie go innym osobom. Twóca ponadto poinformował, że Sarco jest drukowana dzięki drukowi 3D, a projekt zostanie udostępniony w internecie do samodzielnego montażu. 

Jak działa kapsuła na monetę?

Sarco opiera się na prostym pomyśle - chętna osoba wchodzi do środka, zamyka pokrywę i wrzuca monetę. Wtedy dostaje się specjalny test psychologiczny na podstawie którego szacowane jest na ile tak naprawdę chcemy umrzeć. Po pomyślnym wyniku dostaje się specjalny, cztero-cyfrowy kod do aktywacji urządzenia. Kapsuła zabija bezboleśnie, bo za pomocą ciekłego azotu, który obniża zawartość tlenu w środku urządzenia. Kapsuła wyposażone jest w trumnę, którą wraz z ciałem zabiera później specjalna firma pogrzebowa. Możliwe jest wyrażenie chęci, aby zwłoki zostały przerobione na kompost na którym wyrosną drzewka. Twórca irracjonalnego pomysłu chce, aby kapsuły znalazły się na całym świecie (w końcu ciekły azot nie jest substancją zakazaną), choć zgadujemy, że zrodzi to problemy prawne. Nitschke nie wyklucza, że maszyna może obsługiwać całe kolejki chętnych w ciągu niedługiego czasu.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >