Maseczki ochronne z systemem dezynfekcji temperaturą.
Źródło: Israel Institute of Technology

Nowy sposób na dezynfekcję maseczki ochronnej. Wystarczy podłączyć ją do USB

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Czerwca 2020

Kiedy wszyscy myśleli, że obostrzenia związane z maseczkami ochronnymi będą coraz bardziej wycofywane, Minister Zdrowia, poinformował, że w przypadku nawrotu epidemii, obowiązek zasłaniania nosa i ust zostanie całkowicie wznowiony. W tej okoliczności warto przypomnieć sobie jak dbać o swoją maseczkę. Naukowcy wymyślili również nowy ciekawy sposób, aby ją zdezynfekować.

Naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologii stworzyli specjalny podgrzewający element, który za pomocą wysokiej temperatury zabija wirusa SARS-CoV-2.

Wirus umiera w wysokiej temperaturze

Dotychczasowe badania na temat koronawirusa wykazują, że ten ginie, jeżeli wystawiony zostanie na działanie wysokiej temperatury. Maseczka umieszczona w piekarniku rozgrzanym do 70 stopni Celsjusza na 15 minut, gwarantuje zupełną dezynfekcję bez uszkodzenia struktury samej warstwy ochronnej. Nie zawsze jednak mamy możliwość włożenia maseczki do piekarnika i raczej nie będziemy ze sobą nosić przenośnych urządzeń tego typu, dlatego izraelscy naukowcy stworzyli urządzenie, które samo podgrzeje naszą maseczkę. Tworząc je, wzorowali się na ładowarce do telefonu.

Zdjęcia z kamery termowizyjnej prezentujące element grzewczy w maseczce. Urządzenie zostało opracowane przez naukowców z Izraelskiego Instytutu Technologicznego.

Podgrzewana maseczka

Naukowcy z Izraela stworzyli element podgrzewający, który może służyć do dezynfekcji maseczek ochronnych. Największym plusem tej technologii ma być jej mobilność. Wszędzie, gdzie będziemy mieli dostęp do prądu, będziemy mogli podłączyć urządzenie i zdezynfekować maseczkę. Maseczkę można podgrzać za pomocą urządzenia, które można podłączyć zarówno do tradycyjnego gniazdka elektrycznego, jak i innego urządzenia poprzez wejście USB. Nakładka podgrzewająca na maseczkę może zostać użyta od 20 do 25 razy, a zamontowanie jej nie wymaga tworzenia maseczki zupełnie od nowa, urządzenie można domontować do istniejącej maseczki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. WHO podało kolejne smutne wiadomości. Statystyki są przerażające
  2. Katastrofa klimatyczna może nastąpić już za parę miesięcy. Naukowcy nie mają złudzeń
  3. Genialny sposób na upał. Ubrania pozwolą Ci obniżyć temperaturę ciała
  4. Dron niszczy gniazdo szerszeni. Niesamowite nagranie

Następny artykuł