Maseczki ochronne z systemem dezynfekcji temperaturą.
Źródło: Israel Institute of Technology

Nowy sposób na dezynfekcję maseczki ochronnej. Wystarczy podłączyć ją do USB

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Czerwca 2020

Kiedy wszyscy myśleli, że obostrzenia związane z maseczkami ochronnymi będą coraz bardziej wycofywane, Minister Zdrowia, poinformował, że w przypadku nawrotu epidemii, obowiązek zasłaniania nosa i ust zostanie całkowicie wznowiony. W tej okoliczności warto przypomnieć sobie jak dbać o swoją maseczkę. Naukowcy wymyślili również nowy ciekawy sposób, aby ją zdezynfekować.

Naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologii stworzyli specjalny podgrzewający element, który za pomocą wysokiej temperatury zabija wirusa SARS-CoV-2.

Wirus umiera w wysokiej temperaturze

Dotychczasowe badania na temat koronawirusa wykazują, że ten ginie, jeżeli wystawiony zostanie na działanie wysokiej temperatury. Maseczka umieszczona w piekarniku rozgrzanym do 70 stopni Celsjusza na 15 minut, gwarantuje zupełną dezynfekcję bez uszkodzenia struktury samej warstwy ochronnej. Nie zawsze jednak mamy możliwość włożenia maseczki do piekarnika i raczej nie będziemy ze sobą nosić przenośnych urządzeń tego typu, dlatego izraelscy naukowcy stworzyli urządzenie, które samo podgrzeje naszą maseczkę. Tworząc je, wzorowali się na ładowarce do telefonu.

Zdjęcia z kamery termowizyjnej prezentujące element grzewczy w maseczce. Urządzenie zostało opracowane przez naukowców z Izraelskiego Instytutu Technologicznego.

Podgrzewana maseczka

Naukowcy z Izraela stworzyli element podgrzewający, który może służyć do dezynfekcji maseczek ochronnych. Największym plusem tej technologii ma być jej mobilność. Wszędzie, gdzie będziemy mieli dostęp do prądu, będziemy mogli podłączyć urządzenie i zdezynfekować maseczkę. Maseczkę można podgrzać za pomocą urządzenia, które można podłączyć zarówno do tradycyjnego gniazdka elektrycznego, jak i innego urządzenia poprzez wejście USB. Nakładka podgrzewająca na maseczkę może zostać użyta od 20 do 25 razy, a zamontowanie jej nie wymaga tworzenia maseczki zupełnie od nowa, urządzenie można domontować do istniejącej maseczki.

Następny artykuł