Techgame.pl
Siedziba Microsoft Data Center.

Wikipedia commons

Największa inwestycja technologiczna w historii Polski. Skorzystają z niej tysiące Polaków

5 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Microsoft zapowiedział właśnie plany budowy pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej centrum danych. Inwestycja ma powstać w Polsce, a wartość całego projektu może przekroczyć miliard dolarów.

Projekt powstaje we współpracy Microsoftu z Chmurą Krajową, którą w 2019 roku stworzyło PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju.

Szansa na rozwój

Tak ogromna inwestycja jest niezwykła w skali Europy szansą na szybki rozwój polskich firm, przedsiębiorców i naukowców. Firma stojąca za Windowsem nie ukrywa, że oprócz budowy centrum danych, uruchomią liczne programy podnoszące kompetencje z zakresu przetwarzania danych w chmurze. Z tych usług będzie mogło skorzystać, według Microsoftu, ponad 150 000 pracowników, partnerów software’owego giganta oraz studenci. Głos w sprawie zabrał Jean-Phillippe Courtois, wiceprezes Microsoftu, który uważa, że “Dostępna w kraju globalna chmura obliczeniowa Microsoft zapewni coraz szersze wykorzystanie możliwości technologii, szybsze wdrożenie innowacji oraz przyniesie więcej korzyści instytucjom publicznym i firmom z sektorów o kluczowym znaczeniu, a także prężnie rozwijającej się polskiej społeczności startup-owej.” Będzie to zdecydowanie największa inwestycja technologiczna w historii Polski.

Transformacja cyfrowa

Na globalną infrastrukturę cyfrową technologii Microsoft Azure składa się obecnie 59 regionów chmurowych, które rozmieszczone są w 140 krajach. Porozumienie podpisane przez Chmurę Krajową z amerykańskim gigantem branży technologicznej da Polsce pełen dostęp do tych usług. Rozwiązanie to da pełen dostęp polskim firmom do eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej i usług chmurowych oferowanych przez Microsoft Azure. “Działając razem zwiększamy szanse na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej.” - mówił po ogłoszeniu porozumienia prezes Operatora Chmury Cyfrowej, Michał Potoczek. Za realizację inwestycji w Polsce odpowiadać będzie firma Accenture, partner strategiczny Microsoftu.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >