Techgame.pl
Microsoft edge

microsoft.com

Microsoft Edge z nowymi funkcjami. Przeglądarka staje się bardziej intuicyjna

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Microsoft Edge to oczko w głowie Microsoftu. Nic dziwnego, że firma zapowiada kolejne nowości. Zmiany czekają nie tylko wersję na urządzenia mobilne, ale też program przeznaczony dla komputerów. Obsługa przeglądarki ma stać się bardziej intuicyjna.

  • Microsoft Edge dostanie nowe funkcje

  • Chodzi o rozsuwany panel zawierający informacje o zakładkach, historii czy kolekcji

  • Zmiany czekają również wersję mobilną, która przesiądzie się na nowy silnik

Microsoft Edge to zaskakująco dobrze zaprojektowana przeglądarka od Microsoftu, która jednak wciąż ma parę archaicznych rozwiązań. Gigant z Redmond dostrzega ten problem i stara się unowocześnić jak najlepiej jeden ze swoich najważniejszych programów. 

Edge z nowymi funkcjami

Pamiętacie jeszcze legendarny Internet Explorer? Choć na samym początku praktycznie wszyscy z niego korzystali, szybko okazało się, że rozwiązanie Microsoftu zdecydowanie odstaje od konkurencji - było wolne, zasobożerne, mało intuicyjne i zwyczajnie brzydkie. 

Z tego względu w swojej najnowszej wersji flagowej rodziny systemów Windows opatrzonej numerem 10, Microsoftu postawił na odcięcie się od złych skojarzeń z Internetem Explorerem. Teraz zamiast niego mamy Microsoft Edge i przeglądarka ta jest... naprawdę niezła!

Mimo to nie ustrzegła się przed paroma archaizmami i generalnie cały silnik, na którym bazuje, jest przestarzały. Nie dziwi więc, że Microsoft zabiera się za unowocześnienie tego programu. Jednocześnie możemy liczyć na sporo nowych funkcji, które powinny znacznie ułatwić korzystanie z przeglądarki.

Microsoft już nie będzie opóźniony

Jak w przypadku Internet Explorera to właśnie porzucenie wspierania Internet Explorera i jakiegokolwiek go unowocześniania spowodowało, że przeglądarka stała się memem, tak Microsoft nie chce powtórzyć tego błędu jeżeli chodzi o Edge'a. Z nowych funkcji niektórzy mogą już korzystać.

Najważniejszą zmianą jest usprawnienie poruszania się po menu przeglądarki - dodanie zostanie specjalna ikona wywołująca panel zawierający szybki dostęp do historii, ulubionych zakładek czy kolekcji. Dzięki temu nie będzie trzeba specjalnie otwierać nowej zakładki czy brnąć przez szereg ikon narzędzi. 

Dzięki nowej ikonie wchodzenie na ważne dla nas strony czy przeszukiwanie historii przeglądania będzie dostępne w każdym momencie i zajmie tylko chwilę. Warto jednak wspomnieć, że, póki co, nie wszyscy mogą liczyć na tę nowość. Gigant z Redmond wprowadza bowiem tę nowość po kolei.

Nowości także w aplikacji

Część użytkowników już teraz uzyskała dostęp do nowego menu i są to głównie osoby korzystające z wersji Canary i Dev przeglądarki. Reszta na razie musi poczekać na ich kolej, jednak spodziewamy się, że wkrótce zmiany zostaną wprowadzone u każdego (pewnie w którymś z większych patchów). 

W międzyczasie Microsoftu dłubie także nad aplikacją mobilną Edge'a. Ta ma bowiem problem, bo konkurencja korzysta od jakiegoś czasu z silnika Chromium 87 lub nawet nowszych podczas, gdy Edge dalej działa na Chromium 77. Microsoft zapowiada cykl nowych łatek mających przystosować aplikację do nowej wersji. Z czasem cała apka przejdzie na Chromium 87.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >