Techgame.pl
Drewniana deska z burgerami, załatką i ziemniakiem pieczonym.

Pikist

Krowy idą w odstawkę. Naukowcy stworzyli stek za pomocą druku 3D

7 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Kiedy myśleliśmy, że roślinne burgery pokroju Beyond Meat, to szczyt ludzkich możliwości w imitacji zwierzęcego mięsa, startup Redefine postanowił zredefiniować nasze poglądy i stworzył stek za pomocą druku 3D.

Redefine pracuje obecnie nad masową produkcją jadalnych steków, które powstają za pomocą druku 3D. Technologia taka ma mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze środowisko.

KFC z drukowanymi kurczakami

Jakiś czas temu pisaliśmy o biodruku w sieci restauracji KFC. Kentucky Fried Chicken chce zastąpić tradycyjne mięso i w tym celu nawiązali współpracę z rosyjską firmą 3D Bioprinting Solutions, która specjalizuje się biodrukiem. W tworzeniu takiej alternatywy dla mięsa kurczaka wykorzystane mają zostać komórki kurczaka oraz materiały roślinne, a w procesie tworzenia tego typu zamienników nie ucierpiałoby ani jedno zwierze.

Rynek mięs alternatywnych rośnie w siłę

Eksperci szacują, że rynek mięs alternatywnych do 2026 roku będzie warty zawrotne 8,1 miliarda dolarów. Jednym z ciekawszych projektów tej branży jest pochodzący z Izraela startup Redefine Meat, który rozpoczął pracę nad metodą stworzenia sztucznego steka za pomocą druku 3D. “Chodzi o to, aby zastąpić krowę. Tak więc każda z naszych maszyn produkuje w ciągu dnia dokładnie tak, jak krowa, do 250 kg w ciągu jednego dnia” - tłumaczy w rozmowie z Reutersem, CEO Redefine Meat, Eshchar Ben-Shitrit.

Sztuczne mięso lepsze dla środowiska

Założyciel izraelskiego startupu pracującego nad innowacyjną technologią tworzenia alternatywnego mięsa za pomocą druku 3D podkreśla, że sztuczne mięso jest ogromną ulgą dla środowiska. Stworzenie go wymaga znacznie mniej wody i energii i uwalnia mniej paliw kopalnianych niż hodowla zwierząt. Według Shitrita jest to jeden z najlepszych sposobów na walkę ze zmianami klimatycznymi i dostarczaniem zdrowej żywności dla populacji całej planety.

Imperium drukowanego mięsa

Ben-Shitrit nie ukrywa, że jego głównym celem jest stworzenie przemysłowych drukarek 3D, z których korzystaliby wszyscy dystrybutorzy mięsa na świecie. Dzięki temu mięso tworzone za pomocą tej technologii stałoby się ważną częścią łańcucha dostaw mięsa. Firma jednak na razie nie zdradza szczegółów, z czego tak naprawdę, sztuczne mięso byłoby stworzone. Na chwilę obecną wiadomo, że drukowane steki zawierać będą proteiny soi i grochu oraz tłuszcz kokosowy i olej słonecznikowy. Redefine Meat szacuje, że pierwszy drukowane steki będą dostępne na rynku już pod koniec 2020 roku, na początku jedynie w ekskluzywnych izraelskich, szwajcarskich i niemieckich restauracjach.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >