Pamiętacie Miniclip? Już wkrótce większość gier z kultowej strony będzie niegrywalna
-
Adobe Flash Player - historia i koniec działalności
-
Popularne strony z grami flash
-
Miniclip i inne witryny niebawem przestaną działać
-
Flashpoint ratuje dziedzictwo gier flash
Już kilka tygodni temu pisaliśmy o oficjalnym zakończeniu wsparcia dla Adobe Flash Playera . Z końcem bieżącego roku wtyczka przestanie działać, a wraz z nią wszystkie gry flash, które stanowią potężny rozdział w historii gamingu . Jeszcze kilkanaście lat temu były podstawową rozrywką na szkolnych lekcjach informatyki lub podczas nudnego dnia w pracy, gdy szef nie patrzył. A wszystko zaczęło się od Adobe Flasha.
Gry przeglądarkowe i Adobe Flash Player - legendy sprzed lat
Wszystko zaczęło się jeszcze w 1996 roku, kiedy na świat wyszedł Macromedia Flash. Był to program, który operował technologią tworzenia animacji. W procesie powstawania animacji wykorzystywano grafikę wektorową na zasadzie klatek kluczowych. Była to wówczas prawdziwa rewolucja, która umożliwiła amatorom animacji stworzenie właśnie tak kultowych gier flash jak Bejeweled.
W związku z możliwościami oferowanymi przez Macromedia Flash program stał się niezwykle popularny i jego kolejna wersja była wypuszczana średnio raz do roku. Taki stan utrzymywano do roku 2005. Dwa lata później ukazała się pierwsza wersja następcy Macromedia - Adobe Flash CS3 Professional . Wówczas wystarczyło mieć w przeglądarce zainstalowaną wtyczkę Adobe Flash Player, by móc cieszyć się tysiącami darmowych gier oferowanych przez strony takie jak gry.pl, wyspagier.pl czy miniclip.com.
Wysyp gier flash
Kilkanaście lat temu niemal co dzień przychodząc do szkoły, można było usłyszeć od kolegów o nowych fajnych grach flash, które udało im się znaleźć. A jeśli samemu odkryło się jakąś perełkę… Pierwszeństwo do najlepszego komputera w sali informatycznej należało do Ciebie przez tydzień. Wszystko dlatego, że gier były wówczas tysiące, jeśli nie miliony . Znalezienie produkcji naprawdę ciekawych i wciągających było nie lada wyzwaniem, choć byli i tacy, którzy uwielbiali poświęcać całe dni na przekopywanie się przez setki gniotów, tylko po to, by znaleźć w końcu tę wymarzoną, jedyną w swoim rodzaju grę.
Sama pamiętam, jak zagrywałam się niegdyś w klasyki gatunku gier przeglądarkowych. Były wśród nich przeróżne wariacje na temat Mario, Bombermana (do dziś pamiętam moją ulubioną wersję z pingwinami) czy Bejeweled (do dziś popularnych grach typu „kryształki”, które polegają na ustawianiu obok siebie pasujących kolorem kamyczków). Były też wszelkiej maści gry sportowe, które cieszyły się ogromną popularnością.
Miniclip - skarbnica gier flash
Strona miniclip.com była zdecydowanie jedną z najbardziej popularnych witryn oferujących gry flash. Gracze spędzali całe godziny, grając w przeróżne odmiany internetowego golfa, bilarda, kręgli czy popularnych wówczas symulatorów różnych sportów zaliczanych do lekkiej atletyki. Jednymi z moich ulubionych były wszelkiej maści symulatory strzelania lub bronienia rzutów karnych. Jeszcze do niedawna miałam na pasku zakładek w Google Chrome link do mojej ulubionej gry z Joe Monstera, w której można było wcielić się w jednego z bramkarzy angielskiej Premier League i poprowadzić swój zespół do zwycięstwa wykonując widowiskowe parady.
Jednakże tak jak moja ukochana gierka z Joe Monstera, tak i gry z Miniclip przestaną działać w ciągu kilku najbliższych dni lub tygodni. Z końcem roku 2020 zostanie wyłączony Adobe Flash Player, co sprawi, że olbrzymia większość kochanych przez nas niegdyś gier flash po prostu nie będzie możliwa do odpalenia w przeglądarce . Fraza kluczowa - w przeglądarce . Już teraz fani retro gamingu postanowili rozwiązać problem wyłączenia wtyczki Flash Player.
Flashpoint Arką Noego gier flash
Flashpoint to program, a właściwie środowisko, w którym skompresowanych zostało ponad 36 tysięcy kultowych gier flash . Program można bezpłatnie pobrać z oficjalnej strony Flashpointa . Co prawda, by móc z niego korzystać, musimy poświęcić aż 300 GB przestrzeni na dysku , ale jeśli chcecie zrobić sobie nostalgiczną podróż kilkanaście lat wstecz, to idealna opcja. Biblioteka gier ma być nieustannie uzupełniana, więc jeśli nie znajdziecie swoich ukochanych tytułów, jest szansa, że za jakiś czas się one pojawią.
Można więc śmiało powiedzieć, że choć Adobe Flash Player kończy swój zasłużony, dwudziestokilkuletni żywot, legendarne gry flash nie zginą wraz z nim. Wiele z nich znajdzie się w bibliotece takich programów jak Flashpoint, a niektóre zapewne zostaną uratowane przez witryny, na których się znajdują - zawsze można przecież unowocześnić je nieco, stosując HTML5 czy Unity. Choć trudno oczekiwać, że ktoś zechce utrzymywać gry, w które gra dziś już tylko niewielki odsetek procenta użytkowników. Na szczęście Flashpoint nie pozwoli na utratę tych lat historii. I chwała mu za to!