Techgame.pl > Technologie > Monitor wykonany w technologii ebooka. Świetne rozwiązanie dla zmęczonych oczu
Łukasz Kopciński
Łukasz Kopciński 19.03.2022 05:18

Monitor wykonany w technologii ebooka. Świetne rozwiązanie dla zmęczonych oczu

Prezentacja rozmiarów nowego monitora eInk Dasunga
youtube.com/ eInk eReader Lovers/kadr z filmu
  • Cyfryzacja książek dokonała się już lata temu

  • Jednakże wciąż do elektronicznej lektury najlepiej wyposażyć się w odpowiedni czytnik

  • Jakiś czas temu nowinkę w postaci e-inku zaczęto wprowadzać w smartfonach

  • Teraz Chińczycy chcą przynieść ulgę oczom na ekranie zwykłych, dużych monitorów

Każdego dnia nasze oczy poddawane są wytężonemu wysiłkowi. Przez wiele godzin wpatrujemy się w światło generowane przez telewizory, monitory, tablety i telefony.

W trosce o wzrok

Oczywiście przynajmniej części kontaktów ze sztucznym światłem moglibyśmy dobrowolnie uniknąć. Najpopularniejsze obecnie formy rozrywki wiążą się jednak z elektroniką.

Bez gier wideo, streamingu sportu, filmów i seriali czy przeglądania mediów społecznościowych, życie ludzi stałoby się nudniejsze. Szczególnie w dobie pandemii, gdy towarzyskie formy spędzania czasu są zakazane lub ograniczone.

Z form przyjaznych oczom pozostają słuchanie muzyki, gry planszowe w towarzystwie najbliższych lub czytanie książek. Zdolni naukowcy uznali, że z tej ostatniej pasji można zaczerpnąć inspirację w kontekście obcowania z urządzeniami.

Duet tradycja plus technologia nowym wymiarem czytelnictwa

Rozpoczęto od przenoszenia książek w cyfrowych wydaniach na wygodne tablety, czyli czytniki ebook. Stosowano w nich technologię e-ink, aby imitować lekturę tradycyjnego tekstu drukowanego na nowoczesnych ekranach.

Potem zdecydowano się pójść dalej i zaimplementować wynalazek do smartfonów. Ma to multimedialne ograniczenia, jednakże zwolennicy czytania mogą być zadowoleni.

Jeśli pochłanianie książek jest dla kogoś główną pasją, to prawdopodobnie jest w stanie poświęcić filmy i gry. Na takim telefonie wciąż możemy przecież komfortowo korespondować, słuchać muzykę, a także przeglądać wirtualną prasę.

Pierwsze tego typu rozwiązania były czarno-białe. Naturalnym postępem były zatem próby upodobnienia ebookowego smartfona do normalnych, wyświetlających ładne, kolorowe obrazy.

Jest też inny kierunek rozwoju, który eksploruje firma Dasung. Chińczycy udowadniają, iż elektroniczny atrament są w stanie umieścić w pełnowymiarowych monitorach.

W 2021 roku do sprzedaży ma trafić Dasung Paperlike 253. Producenci chcą dotrzeć do osób, których życie zawodowe ściśle związane jest z przesiadywaniem przed komputerem.

Na 25,3 cali w przyjazny dla oczu sposób wyświetlimy treści w rozdzielczości 3K (3200 x 1800) w formacie 16:9 golden size. Monitor nie ma przy tym odstawać pod względem odświeżania od zwykłych LCD. Mimo tego urządzenie oczywiście nie weźmie udziału w wyścigu o uznanie growych zapaleńców.

Poprzednio firma produkowała urządzenia o przekątnych maksymalnie 13 cali, także postęp jest znaczący. Wprowadzenie znanej metody do dużych monitorów sprawi, że będą one miały zastosowanie biurowe.

Powiązane