Techgame.pl
Prezentacja rozmiarów nowego monitora eInk Dasunga

youtube.com/ eInk eReader Lovers/kadr z filmu

Monitor wykonany w technologii ebooka. Świetne rozwiązanie dla zmęczonych oczu

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

E-czytelnictwo wciąż ewoluuje. Spece od elektroniki pracują nad maksymalnym komfortem wzroku podczas czytania cyfrowych tekstów. Dasung ma propozycję w znacznie większym rozmiarze, niż dotychczasowe czytniki.

  • Cyfryzacja książek dokonała się już lata temu

  • Jednakże wciąż do elektronicznej lektury najlepiej wyposażyć się w odpowiedni czytnik

  • Jakiś czas temu nowinkę w postaci e-inku zaczęto wprowadzać w smartfonach

  • Teraz Chińczycy chcą przynieść ulgę oczom na ekranie zwykłych, dużych monitorów

Każdego dnia nasze oczy poddawane są wytężonemu wysiłkowi. Przez wiele godzin wpatrujemy się w światło generowane przez telewizory, monitory, tablety i telefony.

W trosce o wzrok

Oczywiście przynajmniej części kontaktów ze sztucznym światłem moglibyśmy dobrowolnie uniknąć. Najpopularniejsze obecnie formy rozrywki wiążą się jednak z elektroniką.

Bez gier wideo, streamingu sportu, filmów i seriali czy przeglądania mediów społecznościowych, życie ludzi stałoby się nudniejsze. Szczególnie w dobie pandemii, gdy towarzyskie formy spędzania czasu są zakazane lub ograniczone.

Z form przyjaznych oczom pozostają słuchanie muzyki, gry planszowe w towarzystwie najbliższych lub czytanie książek. Zdolni naukowcy uznali, że z tej ostatniej pasji można zaczerpnąć inspirację w kontekście obcowania z urządzeniami.

Duet tradycja plus technologia nowym wymiarem czytelnictwa

Rozpoczęto od przenoszenia książek w cyfrowych wydaniach na wygodne tablety, czyli czytniki ebook. Stosowano w nich technologię e-ink, aby imitować lekturę tradycyjnego tekstu drukowanego na nowoczesnych ekranach.

Potem zdecydowano się pójść dalej i zaimplementować wynalazek do smartfonów. Ma to multimedialne ograniczenia, jednakże zwolennicy czytania mogą być zadowoleni.

Jeśli pochłanianie książek jest dla kogoś główną pasją, to prawdopodobnie jest w stanie poświęcić filmy i gry. Na takim telefonie wciąż możemy przecież komfortowo korespondować, słuchać muzykę, a także przeglądać wirtualną prasę.

Pierwsze tego typu rozwiązania były czarno-białe. Naturalnym postępem były zatem próby upodobnienia ebookowego smartfona do normalnych, wyświetlających ładne, kolorowe obrazy.

Jest też inny kierunek rozwoju, który eksploruje firma Dasung. Chińczycy udowadniają, iż elektroniczny atrament są w stanie umieścić w pełnowymiarowych monitorach.

W 2021 roku do sprzedaży ma trafić Dasung Paperlike 253. Producenci chcą dotrzeć do osób, których życie zawodowe ściśle związane jest z przesiadywaniem przed komputerem.

Na 25,3 cali w przyjazny dla oczu sposób wyświetlimy treści w rozdzielczości 3K (3200 x 1800) w formacie 16:9 golden size. Monitor nie ma przy tym odstawać pod względem odświeżania od zwykłych LCD. Mimo tego urządzenie oczywiście nie weźmie udziału w wyścigu o uznanie growych zapaleńców.

Poprzednio firma produkowała urządzenia o przekątnych maksymalnie 13 cali, także postęp jest znaczący. Wprowadzenie znanej metody do dużych monitorów sprawi, że będą one miały zastosowanie biurowe.

Łukasz Kopciński

Redaktor portalu Techgame. Licencjat Zarządzania informacją, student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej redagował między innymi w PC Centre. Dumny posiadacz gamingowego peceta, PlayStation 4 i New Nintendo 3DS. Ostatnio próbujący także nowego wymiaru grania za sprawą gogli PS VR.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >