Techgame.pl
Samolot

NASA/MIT

NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]

9 Września 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

NASA rozpoczęła proces budowy nowoczesnych samolotów. Są niezwykle szybkie i potrafią zmieniać kształt

Zdaje się, że NASA już wie, jak będzie wyglądała przyszłość lotnictwa. Najnowsze maszyny będą przypominały marzenia futurystów z XX wieku. Samoloty przyszłości pozwolą na znaczne ograniczenie zużycia paliwa przy wysokiej prędkości lotu.

Niezywkłe osiągnięcie inżynierów NASA i MIT

Amerykańska Agencja Kosmiczna po raz kolejny zaskoczyła świat nauki przy okazji prezentacji najnowszych technologii lotniczych. Inżynierowie NASA we współpracy z Massachusetts Institute of Technologi stworzyli technologie, która pozwala samolotom na zmianę kształtu skrzydeł, bez konieczności wykorzystania ruchomych powierzchni sterujących. Jest to ogromny krok do przodu w stosunku do obecnie stosowanych zastosowań lotniczych.

Tysiące drobnych mikroelementów

Najnowszy system jest rozwiązaniem na pierwszy rzut oka niezwykle prostym. Zmiennokształtne skrzydła składają się z tysięcy identycnzych mikroelementów. Umożliwia to zmianę kształtu w trakcie lotu przy pełnej kontroli samolotu. W celu osiągnięcia takich efektów inżynierowie zastosowali mieszankę materiałów sztywnych (aerożel) i elestycznych (przypominający gumę).Mikroelementy zostały skręcone ze sobą na wzór trójkątów. Dzięki temu możliwe było utworzenie otwartej i lekkiej ramy kratowej w technologii meta-materiału. Dodatkowo wszystkie podzespoły pokryto niezwykle cienką warstwą polimeru. Poskutkowało to stworzeniem niezwykle lekkich skrzydeł, które można łatwo i sprawnie dostosować do różnego rodzaju pojazdu latających.

Materiał lepszy i lżejszy od gumy

Amerykańskim inżynierom udało się uzyskać niezwykle elastyczny mata-materiał, który jest przy okazji wielokrotnie lżejszy od gumy. Rama kratowa najnowszego skrzydła ma gęstość 5,6 kilograma na metr sześcienny, natomiast guma ma gęstość około 1500 kilogramów na metr sześcienny. Co ciekawe, niezwykła technologia została już przetestowana w tunelu aerodynamicznym w Langley Research Center. Naukowcy byli zadowoleni z rezultatów prób i zaznaczyli, że dzięki ich technologii będzie możliwe stworzenie skrzydeł o dowolnej geometrii.

Nagranie

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >