Samolot
Źródło: NASA/MIT

NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]

Kuba WielochKuba Wieloch
9 Września 2020

NASA rozpoczęła proces budowy nowoczesnych samolotów. Są niezwykle szybkie i potrafią zmieniać kształt

Zdaje się, że NASA już wie, jak będzie wyglądała przyszłość lotnictwa. Najnowsze maszyny będą przypominały marzenia futurystów z XX wieku. Samoloty przyszłości pozwolą na znaczne ograniczenie zużycia paliwa przy wysokiej prędkości lotu.

Niezywkłe osiągnięcie inżynierów NASA i MIT

Amerykańska Agencja Kosmiczna po raz kolejny zaskoczyła świat nauki przy okazji prezentacji najnowszych technologii lotniczych. Inżynierowie NASA we współpracy z Massachusetts Institute of Technologi stworzyli technologie, która pozwala samolotom na zmianę kształtu skrzydeł, bez konieczności wykorzystania ruchomych powierzchni sterujących. Jest to ogromny krok do przodu w stosunku do obecnie stosowanych zastosowań lotniczych.

Tysiące drobnych mikroelementów

Najnowszy system jest rozwiązaniem na pierwszy rzut oka niezwykle prostym. Zmiennokształtne skrzydła składają się z tysięcy identycnzych mikroelementów. Umożliwia to zmianę kształtu w trakcie lotu przy pełnej kontroli samolotu. W celu osiągnięcia takich efektów inżynierowie zastosowali mieszankę materiałów sztywnych (aerożel) i elestycznych (przypominający gumę).
Mikroelementy zostały skręcone ze sobą na wzór trójkątów. Dzięki temu możliwe było utworzenie otwartej i lekkiej ramy kratowej w technologii meta-materiału. Dodatkowo wszystkie podzespoły pokryto niezwykle cienką warstwą polimeru. Poskutkowało to stworzeniem niezwykle lekkich skrzydeł, które można łatwo i sprawnie dostosować do różnego rodzaju pojazdu latających.

Materiał lepszy i lżejszy od gumy

Amerykańskim inżynierom udało się uzyskać niezwykle elastyczny mata-materiał, który jest przy okazji wielokrotnie lżejszy od gumy. Rama kratowa najnowszego skrzydła ma gęstość 5,6 kilograma na metr sześcienny, natomiast guma ma gęstość około 1500 kilogramów na metr sześcienny. Co ciekawe, niezwykła technologia została już przetestowana w tunelu aerodynamicznym w Langley Research Center. Naukowcy byli zadowoleni z rezultatów prób i zaznaczyli, że dzięki ich technologii będzie możliwe stworzenie skrzydeł o dowolnej geometrii.

Nagranie

Następny artykuł