Techgame.pl
Maszt 5G na tle nieba.

Pikist

Nokia pracuje nad niesamowitą technologią. Nad projektem czuwa Unia Europejska

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Nokia poinformowała, że rozpocznie współpracę z Unią Europejską w sprawie projektu badawczego rozwijającego technologię, która zastąpi sieć 5G. Oprócz fińskiej firmy w projekcie Hexa-X weźmie udział również chociażby Ericsson.

  • Nokia wraz z innymi firmami nawiązała współpracę z Unią Europejską.

  • Hexa-X ma na celu stworzenie podwaliny pod technologię zastępującą sieć 5G.

  • Prace nad projektem ruszą 1 stycznia.

  • Wprowadzenie nowej technologii może zająć do 10 lat.

Nokia stanęła na czele europejskiego projektu mającego na celu stworzenie podwaliny pod technologię sieci 6G. Chociaż superszybki Internet udostępniany za pomocą sieci piątej generacji jest w początkowej fazie rozwoju, prace nad kolejną generacją ruszają.

Sieć 5G podzieliła społeczeństwo

Rok 2020 zostanie zapamiętany na długo. Globalna pandemia koronawirusa, kolejne misje bezzałogowych statków na Marsa oraz przyspieszone prace nad kolonizacją Księżyca. Oprócz tego w kończącym się właśnie roku zadebiutowała sieć internetowa piątej generacji.

O sieci 5G zaczęło się robić głośno wiosną tego roku, kiedy została ona wprowadzana na szeroką skalę w europejskich państwach, w tym w Polsce. Społeczeństwo zostało wtedy podzielone na przeciwników i osoby, którym nowy rodzaj udostępniania superszybkiego Internetu nie przeszkadzał.

Czytaj również: ZUS z ważnym przypomnieniem. Zostały już tylko 2 dni na złożenie wniosku

Wiele osób sprzeciwiało się instalacji masztów 5G. Dochodziło do aktów wandalizmu, przeciwnicy podpalali urządzenia nadawcze, a niektóre lokalne władze rozważały nawet zdelegalizowanie tej technologii. Po kilku miesiącach temat jednak przycichł, a sieć 5G została zaimplementowana we wszystkich głównych miastach w Polsce. Prace nad rozszerzeniem zasięgu tej technologii trwają, a w tym samym czasie rusza projekt, który ma na celu rozwinięcie sieci 6G.

Internet szóstej generacji w fazie projektów

Chociaż sieć 5G nie zdążyła się jeszcze na dobre zadomowić w naszych smartfonach, to niektóre państwa prowadzą już zaawansowane badania nad technologią superszybkiego Internetu szóstej generacji. Na czele takich projektów znajdują się Chiny, chociaż reszta świata nie planuje pozostać w tyle.

Czytaj również: "Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami

Hexa-X to projekt Unii Europejskiej, którego głównym zadaniem będzie badanie i rozwijanie technologii sieci 6G. Na czele projektu stanie fiński gigant technologiczny – Nokia. Projekt składa się z sześciu głównym problemów, z którymi naukowcy będą się w najbliższych latach mierzyć.

Trzy światy, sześć problemów

Każdy problem został pogrupowany w odpowiedni sposób. Mamy więc trzy główne grupy: świat fizyczny, świat cyfrowy, świat ludzki. W tym pierwszym zawierają się takie zagadnienia jak zoptymalizowanie infrastruktury oraz szybka transmisja danych, w kwestii świata cyfrowe znajdziemy takie problemy jak połączenie sztucznej inteligencji z uczeniem maszynowym (network of networks) oraz globalny zasięg usługi. Świat ludzki dotyczy kwestii bezpieczeństwa i prywatności związanych z technologią.

Na sieć 6G jeszcze poczekamy

Nokia będzie głównym koordynatorem projektu, w którym współpracować będzie między innymi z firmą Ericsson. Hexa-X rozpocznie pracę 1 stycznia i potrwa do połowy 2023 roku. Projekt finansowany jest z budżetu Unii Europejskiej i pochodzi z programu Horyzont 2020. Wprowadzenie sieci 6G do użytku publicznego nastąpi najwcześniej za 10 lat.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >