Maszt 5G na tle nieba.
Źródło: Pikist

Nokia pracuje nad niesamowitą technologią. Nad projektem czuwa Unia Europejska

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
8 Grudnia 2020

Nokia poinformowała, że rozpocznie współpracę z Unią Europejską w sprawie projektu badawczego rozwijającego technologię, która zastąpi sieć 5G. Oprócz fińskiej firmy w projekcie Hexa-X weźmie udział również chociażby Ericsson.

 • Nokia wraz z innymi firmami nawiązała współpracę z Unią Europejską.
 • Hexa-X ma na celu stworzenie podwaliny pod technologię zastępującą sieć 5G.
 • Prace nad projektem ruszą 1 stycznia.
 • Wprowadzenie nowej technologii może zająć do 10 lat.

Nokia stanęła na czele europejskiego projektu mającego na celu stworzenie podwaliny pod technologię sieci 6G. Chociaż superszybki Internet udostępniany za pomocą sieci piątej generacji jest w początkowej fazie rozwoju, prace nad kolejną generacją ruszają.

W Pensylwanii roboty współistnieją z ludźmi. Będą traktowane jak piesi, kontrowersyjna decyzjaW Pensylwanii roboty współistnieją z ludźmi. Będą traktowane jak piesi, kontrowersyjna decyzjaCzytaj dalej

Sieć 5G podzieliła społeczeństwo

Rok 2020 zostanie zapamiętany na długo. Globalna pandemia koronawirusa, kolejne misje bezzałogowych statków na Marsa oraz przyspieszone prace nad kolonizacją Księżyca. Oprócz tego w kończącym się właśnie roku zadebiutowała sieć internetowa piątej generacji.

O sieci 5G zaczęło się robić głośno wiosną tego roku, kiedy została ona wprowadzana na szeroką skalę w europejskich państwach, w tym w Polsce. Społeczeństwo zostało wtedy podzielone na przeciwników i osoby, którym nowy rodzaj udostępniania superszybkiego Internetu nie przeszkadzał.

Czytaj również:ZUS z ważnym przypomnieniem. Zostały już tylko 2 dni na złożenie wniosku

Wiele osób sprzeciwiało się instalacji masztów 5G. Dochodziło do aktów wandalizmu, przeciwnicy podpalali urządzenia nadawcze, a niektóre lokalne władze rozważały nawet zdelegalizowanie tej technologii. Po kilku miesiącach temat jednak przycichł, a sieć 5G została zaimplementowana we wszystkich głównych miastach w Polsce. Prace nad rozszerzeniem zasięgu tej technologii trwają, a w tym samym czasie rusza projekt, który ma na celu rozwinięcie sieci 6G.

Paczkomat kompletnie Paczkomat kompletnie "zwiariował". Reakcja mężczyzny była bezcenna, wszystko się nagrałoCzytaj dalej

Internet szóstej generacji w fazie projektów

Chociaż sieć 5G nie zdążyła się jeszcze na dobre zadomowić w naszych smartfonach, to niektóre państwa prowadzą już zaawansowane badania nad technologią superszybkiego Internetu szóstej generacji. Na czele takich projektów znajdują się Chiny, chociaż reszta świata nie planuje pozostać w tyle.

Czytaj również:"Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami

Hexa-X to projekt Unii Europejskiej, którego głównym zadaniem będzie badanie i rozwijanie technologii sieci 6G. Na czele projektu stanie fiński gigant technologiczny – Nokia. Projekt składa się z sześciu głównym problemów, z którymi naukowcy będą się w najbliższych latach mierzyć.

Dziś start nowoczesnego statku od SpaceX. Starship może okazać się fenomenemDziś start nowoczesnego statku od SpaceX. Starship może okazać się fenomenemCzytaj dalej

Trzy światy, sześć problemów

Każdy problem został pogrupowany w odpowiedni sposób. Mamy więc trzy główne grupy: świat fizyczny, świat cyfrowy, świat ludzki. W tym pierwszym zawierają się takie zagadnienia jak zoptymalizowanie infrastruktury oraz szybka transmisja danych, w kwestii świata cyfrowe znajdziemy takie problemy jak połączenie sztucznej inteligencji z uczeniem maszynowym (network of networks) oraz globalny zasięg usługi. Świat ludzki dotyczy kwestii bezpieczeństwa i prywatności związanych z technologią.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Na sieć 6G jeszcze poczekamy

Nokia będzie głównym koordynatorem projektu, w którym współpracować będzie między innymi z firmą Ericsson. Hexa-X rozpocznie pracę 1 stycznia i potrwa do połowy 2023 roku. Projekt finansowany jest z budżetu Unii Europejskiej i pochodzi z programu Horyzont 2020. Wprowadzenie sieci 6G do użytku publicznego nastąpi najwcześniej za 10 lat.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rząd podał wytyczne w sprawie półkolonii. Ważne informacje
 2. Mieliście w domu młynek ze zdjęcia? Wszyscy pamiętają jedną cechę
 3. Smartfony celowo zarażone wirusem przez producenta. Ponad 20 milionów zainfekowanych urządzeń
 4. Największy dron na świecie imponuje. Jego przeznaczenie może zaskoczyć
 5. Wojsko USA testuje działo elektromagnetyczne. Aż ciężko uwierzyć w jego możliwości
 6. Dramat w polskiej wsi. 46-latka znęcała się nad zwierzętami
 7. Wystarczył makijaż, aby seniorka zmieniła się nie do poznania. Każda z nas może go zrobić

Następny artykuł