Panorama starówki we Wrocławiu.
Źródło: Pixabay

Ogromny Paczkomat we Wrocławiu musi zniknąć. Interwencja konserwatora zabytków

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Grudnia 2020

Nie każda rewolucja musi być automatycznie ogromnym sukcesem. Szczególnie jeżeli w temat zaangażuje się miejski konserwator zabytków i tłum niezadowolonych mieszkańców. Boleśnie przekonał się o tym InPost, który niecały miesiąc po zainstalowaniu niezwykle długiego Paczkomatu, musi go teraz usunąć.

  • W Polsce jest już ponad 9000 Paczkomatów InPostu
  • InPost rozszerzył niedawno współpracę z Amazonem
  • Wrocławski Paczkomat musi zostać usunięty ze względu na skargi mieszkańców

Paczkomat na osiedlu Biskupin jest niezwykłym obiektem. Jest długi na 12 metrów i jest jednym ze stu największych Paczkomatów w Polsce. Walory te nie są jednak wystarczające w kontekście tego, że musi on zostać usunięty, zaledwie miesiąc po zainstalowaniu.

InPost się rozrasta

Do niedawna w Polsce nie było zbyt wielu alternatyw dla Poczty Polskiej. Jeżeli chcieliśmy coś przesłać mogliśmy się zdecydować na drogie usługi kurierskie, a jeżeli chcieliśmy zaoszczędzić, to pozostawała nam właśnie Poczta Polska, która nigdy nie słynęła w naszym kraju ze specjalnie szybkiego ani przyjaznego działania.

Niszę tę postanowił wypełnić InPost, który szturmem wdarł się na polski rynek i sprawił, że praktycznie z dnia na dzień stał się realnym zagrożeniem dla poczty i firm kurierskich. Po latach na rynku, InPost posiada w Polsce ponad 9000 Paczkomatów (dane na październik 2020), które zupełnie zrewolucjonizowały system odbioru i wysyłania paczek.

InPost współpracuje również z wszystkimi najważniejszymi serwisami internetowymi na polskim rynku. Od dłuższego czasu można korzystać z wysyłek paczek do Paczkomatów w serwisie Allegro (a w ostatnim czasie oferta rozszerzyła się również o darmową wysyłkę w pakiecie Allegro Smart). W ostatnim miesiącu InPost poinformował również o rozszerzeniu współpracy z amerykańskim gigantem e-commerce, czyli Amazonem. Dotychczas Polacy mogli zamawiać paczki z niemieckiej strony Amazona, które były dostarczane przez kurierów InPost, teraz będą mogli również zamawiać je do Paczkomatów.

Tym razem Paczkomat przegrał

Chociaż mogłoby się wydawać, że Paczkomaty zaskarbiły sobie miłość wszystkich Polaków, to jak się okazuje, nie w każdej sytuacji są one mile widziane. W listopadzie, na wrocławskich osiedlu Biskupin pojawił się imponujący 12-metrowy Paczkomat, który miał sprawić, że zamieszkujący okolicę Wrocławianie będą mieli praktycznie nieograniczony dostęp do tego urządzenia.

Paczkomat jednak nie przypadł mieszkańcom do gustu. Pod naciskiem skarg i opinii miejskiego konserwatora zabytków, zamontowany w listopadzie Paczkomat będzie musiał zostać usunięty w trybie natychmiastowym z osiedla Biskupin. Mieszkańcy uważają, że urządzenie bardziej przeszkadza niż pomaga, a do tego szpeci okolicę.

Miejski konserwator zabytków interweniował

Na miejscu, w którym pojawił się Paczkomat, pojawiła się miejska konserwator zabytków, która przeprowadziła tam wizję lokalną. Zgodnie z jej opinią, InPost ma natychmiastowo usunąć ogromny Paczkomat i przywrócenie terenu do stanu poprzedniego zabytkowej części osiedla Biskupin. Tomasz Myszko-Wolski z wrocławskiego magistratu poinformował, że jeżeli InPost nie zastosuje się do opinii, wyciągnięte zostaną konsekwencje prawne.

Chociaż rozmiar Paczkomatu, który stanął na wrocławskim osiedlu może szokować, to warto pamiętać, że nie jest to największy obiekt tego typu w Polsce, swoimi rozmiarami nie kwalifikuje się nawet do pierwszej pięćdziesiątki. Największy Paczkomat w naszym kraju znajduje się w Warszawie i mierzy sobie imponujące 22 metry.

Następny artykuł