Techgame.pl
Konsola PS4

pixabay

Patent Sony. AI może pomagać graczom.

25 Lutego 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Sztuczną inteligencję wykorzystujemy już na wielu płaszczyznach, ale Sony opatentowało właśnie ciekawy sposób na jej użytkowanie. Być może Playstation 5 wprowadzi nową funkcję pomocy dla gracza.

Sony opatentowało system podpowiedzi, wedle którego AI mogłoby pomagać graczowi. Sztuczna inteligencja prowadziłaby analizę zachowania i sposobu gry gracza, aby dopasować konkretne porady. Wszystko to w celu ułatwienia rozgrywki. We wniosku patentowym Sony zauważa, że dzisiejsze gry bardzo często są obfite w wirtualne przedmioty i mnogość ścieżek (rozwoju postaci, jak i podejścia do zadań), które mogą konfundować niektórych graczy. Niektórzy mogą szukać porad w internecie, jeśli zastanawiają się jakie przedmioty warto posiadać i czego używać, ale nawet takie porady nie gwarantują sukcesu albo ułatwienia rozgrywki.

Mikropłatności 2.0

Nowy system AI ma na celu analizę rozgrywki i dopasowanie porad dla konkretnego gracza. Oznacza to między innymi zachęcanie do płacenia prawdziwą walutą za wirtualne przedmioty, które mają ułatwić grę. Budzi to sprzeciw dużej liczby graczy, gdyż w dobie dzisiejszych mikropłatności kolejne sposoby na ich wykorzystanie mogą przyprawiać o gęsią skórkę. Sony zastrzega, że porady mogą też być całkowicie darmowe i niezwiązane z mikropłatnościami, ale nie oznacza to wcale, że deweloperzy nie wykorzystają tego rozwiązania dla powiększenia zysków. Mimo wszystko taki system brzmi jak ciekawe rozwiązanie problemu, którego doświadczył prawdopodobnie każdy gracz MMO lub innych gier multiplayer - gdy liczba sposobów na grę jest nieproporcjonalna do czasu, który możemy poświęcić na granie.

Z drugiej strony taki system podpowiedzi może niepotrzebnie ułatwić rozgrywkę, szczególnie, że wiele gier porzuciło stawianie wyzwań na rzecz prostosty gameplay'u. Na razie jednak nie ma się co niepotrzebnie niepokoić, bo nie wiadomo czy Sony zamierza w ogóle wykorzystać to rozwiązanie.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >