Techgame.pl
PlayStation 1 wraz z kontrolerem

Pixabay

PlayStation właśnie skończyło 26 lat. W co graliście na legendarnej konsoli?

4 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

3 grudnia 1994 roku na półkach sklepowych pojawiła się pierwsza konsola do gier od Sony. PlayStation. Urządzenie od japońskiego giganta technologicznego szturmem wzięło serca graczy, a jak podaje sam producent, sumując sprzedaż PSX i wydanego w 200

Chociaż jak na ówczesne standardy i zarobki Polaków, konsola od Sony była niesamowicie droga (kosztowała około 1600 złotych przy zarobkach miesięcznych nie przekraczających 900 zł), to i tak cieszyła się dosyć sporą popularnością. Wielu graczy wychowało się na legendarnych grach z PlayStation.

Ogromna ilość gier

A gracze mieli z czego wybierać. Gry na pierwszą konsolę PlayStation tworzono aż do 2006 roku, a więc 12 lat. Jest to absolutny rekord, jeżeli chodzi o produkowanie gier na jedną generację konsol, łącznie na konsolę Sony stworzono 2418 tytułów. Wśród z nich znajdzie się na pewno kilka, w które zagrywaliście się jako dzieciaki.

Gry nie były jednak pozbawione wad. PlayStationX powstało w czasach przejściowych między kartridżami a płytami CD. Produkcje na PSX często zajmowały całą płytę (650 MB) a nawet kilka dysków tego typu. Wiązało się to z niesamowitą, jak na tamte czasy, grafiką. Miało to jednak również poważne minusy, na przykład niesamowicie długie czasy ładowania etapów.

Legendarny Jamraj Pasiasty i wiele, wiele więcej

Grą, która chyba najlepiej kojarzy się polskim graczom korzystającym z pierwszej konsoli od Sony jest z dużą dozą prawdopodobieństwa Crash Bandicoot. Sympatyczny, czerwony zwierz to tak naprawdę przedstawiciel gatunku Jamraja Pasiastego. Sama gra była bardzo przyjemną platformówką, która w ostatnim czasie doczekała się bardzo przyjemnej kontynuacji.

Oprócz Crasha, PlayStation posiadało wiele więcej tytułów, które sprawiały, że gracze nie potrafili odejść od tej niezwykłej konsoli. Metal Gear Solid został zapamiętany, między innymi, ze względu na ciekawą mechanikę podczas walki z bossem – Psycho Mantis - wróg posiadał umiejętność przewidywania ruchów gracza. Aby go pokonać należało przepiąć kontroler do drugiego wejścia.

Warto również pamiętać o grze Gran Turismo, która produkowana jest po dziś dzień. Pierwsza część miała swoją premierę właśnie na pierwszym PlayStation i jak się okazało, była to najlepiej sprzedająca się produkcja tej konsoli (ponad 10 milionów sprzedanych egzemplarzy). A Wy w co graliście na tej legendarnej konsoli?

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >