PlayStation 1 wraz z kontrolerem
Źródło: Pixabay

PlayStation właśnie skończyło 26 lat. W co graliście na legendarnej konsoli?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
4 Grudnia 2020

3 grudnia 1994 roku na półkach sklepowych pojawiła się pierwsza konsola do gier od Sony. PlayStation. Urządzenie od japońskiego giganta technologicznego szturmem wzięło serca graczy, a jak podaje sam producent, sumując sprzedaż PSX i wydanego w 2000 roku PSOne, konsola sprzedała się łącznie w 102 milionach egzemplarzy.

Chociaż jak na ówczesne standardy i zarobki Polaków, konsola od Sony była niesamowicie droga (kosztowała około 1600 złotych przy zarobkach miesięcznych nie przekraczających 900 zł), to i tak cieszyła się dosyć sporą popularnością. Wielu graczy wychowało się na legendarnych grach z PlayStation.

Ogromna ilość gier

A gracze mieli z czego wybierać. Gry na pierwszą konsolę PlayStation tworzono aż do 2006 roku, a więc 12 lat. Jest to absolutny rekord, jeżeli chodzi o produkowanie gier na jedną generację konsol, łącznie na konsolę Sony stworzono 2418 tytułów. Wśród z nich znajdzie się na pewno kilka, w które zagrywaliście się jako dzieciaki.

Gry nie były jednak pozbawione wad. PlayStationX powstało w czasach przejściowych między kartridżami a płytami CD. Produkcje na PSX często zajmowały całą płytę (650 MB) a nawet kilka dysków tego typu. Wiązało się to z niesamowitą, jak na tamte czasy, grafiką. Miało to jednak również poważne minusy, na przykład niesamowicie długie czasy ładowania etapów.

Legendarny Jamraj Pasiasty i wiele, wiele więcej

Grą, która chyba najlepiej kojarzy się polskim graczom korzystającym z pierwszej konsoli od Sony jest z dużą dozą prawdopodobieństwa Crash Bandicoot. Sympatyczny, czerwony zwierz to tak naprawdę przedstawiciel gatunku Jamraja Pasiastego. Sama gra była bardzo przyjemną platformówką, która w ostatnim czasie doczekała się bardzo przyjemnej kontynuacji.

Oprócz Crasha, PlayStation posiadało wiele więcej tytułów, które sprawiały, że gracze nie potrafili odejść od tej niezwykłej konsoli. Metal Gear Solid został zapamiętany, między innymi, ze względu na ciekawą mechanikę podczas walki z bossem – Psycho Mantis - wróg posiadał umiejętność przewidywania ruchów gracza. Aby go pokonać należało przepiąć kontroler do drugiego wejścia.

Warto również pamiętać o grze Gran Turismo, która produkowana jest po dziś dzień. Pierwsza część miała swoją premierę właśnie na pierwszym PlayStation i jak się okazało, była to najlepiej sprzedająca się produkcja tej konsoli (ponad 10 milionów sprzedanych egzemplarzy). A Wy w co graliście na tej legendarnej konsoli?

Następny artykuł