Techgame.pl > Gry > PlayStation 5 i wsteczna kompatybilność. Nowe informacje zdradzają w co nie zagramy
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:22

PlayStation 5 i wsteczna kompatybilność. Nowe informacje zdradzają w co nie zagramy

Kontroler do konsoli PlayStation. W tle ekran telewizora z włączoną grą.
flickr

PlayStation 5 i Xbox Series X to konsole nowej generacji, które mają wprowadzić wiele nowych rozwiązań w branży gier. Gracze jednak znani są z tego, że tęsknym okiem patrzą na starsze produkcje, które ogrywali za młodzieńczych lat. Dotychczas PlayStation nie oferowało funkcji wstecznej kompatybilności, przy okazji premiery PS5 ma się to jednak zmienić.

PlayStation 5 – pytania i odpowiedzi

Jedną z najważniejszych zmian w kontekście konsol nowej generacji od Sony jest informacja, że PlayStation 5 będzie sprzedawane w dwóch wersjach: droższej i tańszej. Droższa wersja będzie różniła się jednak tylko niewielkim szczegółem, a mianowicie będzie posiadała czytnik płyt, dzięki czemu gracze będą mogli bawić się przy nowych tytułach w tradycyjny sposób wkładając dysk z grą do napędu oraz będą mogli kolekcjonować pudełka z grami na półce. Tańsza wersja będzie pozbawiona tej funkcji, jedyną możliwością na zainstalowanie nowej gry będzie więc zakup cyfrowej wersji.

Podobny zabieg przeprowadził Microsoft, który na rynek w dniu premiery wypuści dwie konsole Xbox: Series X oraz Seres S. W tym jednak przypadku różnic będzie trochę więcej. Tańsza konsola będzie dużo słabsza od wersji X i oprócz braku czytnika będzie oferowała rozgrywkę w 60 FPS-ach i rozdzielczości FullHD (Series X będzie oferował taką rozgrywkę w rozdzielczości 4K). Jeżeli chodzi o cenę PS5, to droższa wersja będzie kosztowała 2299 zł, a tańsza 1849 zł.

Wsteczna kompatybilność. W co zagramy na PlayStation 5

Sony poinformowało w ostatnim czasie, że ich najnowsza konsola będzie posiadała tryb wstecznej kompatybilności. Dotychczas niejasnym było jednak jaki będzie zakres tej funkcji i w jakie gry przyjdzie nam zagrać. Głosy o wstecznej kompatybilności na japońskiej konsoli pojawiały się już od dłuższego czasu, a eksperci z branży gamingowej podkreślali, że taka technologia była już możliwa do wprowadzenia na obecnej konsoli, a więc PlayStation 4. Teraz w końcu poznaliśmy szczegóły związane z tym trybem.  Oficjalny Support PlayStation poinformował w jednym ze swoich wpisów, że na PlayStation 5 uruchomimy ponad 4 tysiące gier, które zostały wyprodukowane z myślą o PS4. Co więcej wybrane tytuły będą korzystały z trybu Game Boost, który będzie miał za zadanie zwiększyć liczbę wyświetlanych klatek na sekundę podczas cyfrowej zabawy. Potwierdziło to więc ostatecznie wykorzystanie w japońskiej konsoli nowej generacji tego właśnie trybu zwiększającego wydajność starszych gier. Mówiło się o nim od dawna. Japończycy zapewnili również, że gry znajdujące się na płytach będą działały w czytnikach PS5, co z pewnością jest dużym plusem ze względu na ogromną liczbę produkcji na rynku wtórnym. Support podkreśla jednak, że w wielu grach, które korzystać będą ze wstecznej kompatybilności mogą nie działać różne funkcje, które dostępne były na PS4. Wiele gier może również wykazywać błędy.

Problemy ze wsteczną kompatybilnością

W związku z tymi problemami, Sony zachęca do wcześniejszego sprawdzenia każdego tytułu z PS4, do którego ewentualnie chcielibyśmy kupić dodatki w celu ogrania ich już na PlayStation 5. Japończycy zapewniają, że wypuszczane regularnie aktualizacje systemu powinny jednak rozwiązać większość problemów z grami z poprzedniej generacji konsol. Sony ogłosiło również, które gry na pewno nie będą wspierane we wstecznej kompatybilności. Lista nie jest specjalnie długa, a tytuły, których tryb nie będzie wspierał nie są również specjalnie zajmujące. Z listą tych gier możecie zapoznać się poniżej.

  • DWVR

  • Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One

  • TT Isle of Man - Ride on the Edge 2

  • Just Deal With It!

  • Shadow Complex Remastered

  • Robinson: The Journey

  • We Sing

  • Hitman Go: Definitive Edition

  • Shadwen

  • Joe's Diner

Powiązane