Kontroler do konsoli PlayStation. W tle ekran telewizora z włączoną grą.
Źródło: flickr

PlayStation 5 i wsteczna kompatybilność. Nowe informacje zdradzają w co nie zagramy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Października 2020

PlayStation 5 będzie miało swoją oficjalną premierę za nieco ponad miesiąc. Wokół najnowszej konsoli od Sony wciąż pojawia się wiele pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Teraz jednak dowiedzieliśmy się jak będzie wyglądała sytuacja ze wsteczną kompatybilnością.

PlayStation 5 i Xbox Series X to konsole nowej generacji, które mają wprowadzić wiele nowych rozwiązań w branży gier. Gracze jednak znani są z tego, że tęsknym okiem patrzą na starsze produkcje, które ogrywali za młodzieńczych lat. Dotychczas PlayStation nie oferowało funkcji wstecznej kompatybilności, przy okazji premiery PS5 ma się to jednak zmienić.

Bardzo trudne pytanie w Milionerach. Chodzi o szkolną lekturę, niewielu pamiętaBardzo trudne pytanie w Milionerach. Chodzi o szkolną lekturę, niewielu pamiętaCzytaj dalej

PlayStation 5 – pytania i odpowiedzi

Jedną z najważniejszych zmian w kontekście konsol nowej generacji od Sony jest informacja, że PlayStation 5 będzie sprzedawane w dwóch wersjach: droższej i tańszej. Droższa wersja będzie różniła się jednak tylko niewielkim szczegółem, a mianowicie będzie posiadała czytnik płyt, dzięki czemu gracze będą mogli bawić się przy nowych tytułach w tradycyjny sposób wkładając dysk z grą do napędu oraz będą mogli kolekcjonować pudełka z grami na półce. Tańsza wersja będzie pozbawiona tej funkcji, jedyną możliwością na zainstalowanie nowej gry będzie więc zakup cyfrowej wersji.

DZISIAJ GRZEJE:

1. "Jeden z dziesięciu”: występ, który przeszedł do historii. Pan Ireneusz rozczulił swoją ekspresją

2. W szkole jej dokuczali, bo była gruba. Po latach jej wygląd rzuca na kolana

Podobny zabieg przeprowadził Microsoft, który na rynek w dniu premiery wypuści dwie konsole Xbox: Series X oraz Seres S. W tym jednak przypadku różnic będzie trochę więcej. Tańsza konsola będzie dużo słabsza od wersji X i oprócz braku czytnika będzie oferowała rozgrywkę w 60 FPS-ach i rozdzielczości FullHD (Series X będzie oferował taką rozgrywkę w rozdzielczości 4K). Jeżeli chodzi o cenę PS5, to droższa wersja będzie kosztowała 2299 zł, a tańsza 1849 zł.

Niezwykła moneta warta jest ogromne pieniądze. Nie uwierzysz z czego została wykonanaNiezwykła moneta warta jest ogromne pieniądze. Nie uwierzysz z czego została wykonanaCzytaj dalej

Wsteczna kompatybilność. W co zagramy na PlayStation 5

Sony poinformowało w ostatnim czasie, że ich najnowsza konsola będzie posiadała tryb wstecznej kompatybilności. Dotychczas niejasnym było jednak jaki będzie zakres tej funkcji i w jakie gry przyjdzie nam zagrać. Głosy o wstecznej kompatybilności na japońskiej konsoli pojawiały się już od dłuższego czasu, a eksperci z branży gamingowej podkreślali, że taka technologia była już możliwa do wprowadzenia na obecnej konsoli, a więc PlayStation 4. Teraz w końcu poznaliśmy szczegóły związane z tym trybem.
Oficjalny Support PlayStation poinformował w jednym ze swoich wpisów, że na PlayStation 5 uruchomimy ponad 4 tysiące gier, które zostały wyprodukowane z myślą o PS4. Co więcej wybrane tytuły będą korzystały z trybu Game Boost, który będzie miał za zadanie zwiększyć liczbę wyświetlanych klatek na sekundę podczas cyfrowej zabawy. Potwierdziło to więc ostatecznie wykorzystanie w japońskiej konsoli nowej generacji tego właśnie trybu zwiększającego wydajność starszych gier. Mówiło się o nim od dawna. Japończycy zapewnili również, że gry znajdujące się na płytach będą działały w czytnikach PS5, co z pewnością jest dużym plusem ze względu na ogromną liczbę produkcji na rynku wtórnym. Support podkreśla jednak, że w wielu grach, które korzystać będą ze wstecznej kompatybilności mogą nie działać różne funkcje, które dostępne były na PS4. Wiele gier może również wykazywać błędy.

Problemy ze wsteczną kompatybilnością

W związku z tymi problemami, Sony zachęca do wcześniejszego sprawdzenia każdego tytułu z PS4, do którego ewentualnie chcielibyśmy kupić dodatki w celu ogrania ich już na PlayStation 5. Japończycy zapewniają, że wypuszczane regularnie aktualizacje systemu powinny jednak rozwiązać większość problemów z grami z poprzedniej generacji konsol. Sony ogłosiło również, które gry na pewno nie będą wspierane we wstecznej kompatybilności. Lista nie jest specjalnie długa, a tytuły, których tryb nie będzie wspierał nie są również specjalnie zajmujące. Z listą tych gier możecie zapoznać się poniżej.

Czechy chcą dostępu do naszego morza? Prace już rozpoczęte, nie uwierzysz w ich planCzechy chcą dostępu do naszego morza? Prace już rozpoczęte, nie uwierzysz w ich planCzytaj dalej
 • DWVR
 • Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One
 • TT Isle of Man - Ride on the Edge 2
 • Just Deal With It!
 • Shadow Complex Remastered
 • Robinson: The Journey
 • We Sing
 • Hitman Go: Definitive Edition
 • Shadwen
 • Joe's Diner

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Wyśmienicie smakuje i efektownie wyglada. Ciasto bez pieczenia „jajko sadzone” podbije serca dużych i małych
 2. Dramatyczna sytuacja w Warszawie. Pacjenci wywożeni za miasto, co się dzieje?
 3. Niezwykła moneta warta jest ogromne pieniądze. Nie uwierzysz z czego została wykonana
 4. Bardzo trudne pytanie w Milionerach. Chodzi o szkolną lekturę, niewielu pamięta
 5. Czechy chcą dostępu do naszego morza? Prace już rozpoczęte, nie uwierzysz w ich plan
 6. Rodzina porzuciła psa w schronisku. Powód rozbraja, psiak ma złamane serce

Następny artykuł