Techgame.pl
Prezentacja konsoli Sony PlayStation 5 wraz z peryferiami.

Materiały prasowe

PlayStation 5 z problemami? Plotki o problemach konsoli z jakością 4K nieprawdziwe

15 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Czarne chmury zbierają się nad Sony. Do premiery konsol nowej generacji coraz bliżej, a PlayStation 5 może okazać się za słabe na rozdzielczość 4K.

Według analityków, najnowsza konsola od japońskiego producenta może okazać się za słaba dla gier, które będą miały możliwość wyświetlania w rozdzielczości 4K, PlayStation 5 ma odtwarzać się w “oszukanej rozdzielczości”.

Xbox z potężną specyfikacją, PlayStation z grami

Premiera konsol nowych generacji coraz bliżej. Niedawno władze Microsoftu potwierdziły, że premiera Xboxa Series X będzie miała miejsce w listopadzie (dokładna data jeszcze nie jest znana). Chociaż premiera tuż-tuż, to zarówno amerykański jak i japoński producent cały czas walczą z problemami. Co ciekawe problemy, z którymi się borykają są zupełnie odmiennej natury.

Xbox Series X ma królować pod względem osiągów. Mniej więcej od maja wiadomo, że specyfikacja konsoli Microsoftu będzie przewyższała tę, którą znajdziemy w sprzęcie Sony. Co jednak z tego, skoro na premierę konsoli, Xbox nie dostanie żadnego wysokobudżetowego tytułu na wyłączność. Ostatni bastion w tym temacie upadł w momencie, kiedy producenci Halo Infinite poinformowali o przełożeniu premiery swojej gry na rok 2021. Jednak i PlayStation walczy ze swoimi demonami, chociaż tam akurat gier na start nie będzie brakowało.

Sony PlayStation 5 bez prawdziwego 4K?

Po drugiej stronie barykady mamy jednak Sony, które przeceniło możliwości swojej konsoli nowej generacji. Od samego początku miłośnicy PlayStation nie ukrywali niezadowolenia z faktu, że japońska konsola będzie znacząco słabsza od swojego amerykańskiego konkurenta. Teraz się okazuje, że różnice mogą być znacznie większe niż początkowo się to wydawało.

Jak przewidują eksperci, Sony PlayStation 5 może mieć zbyt małą moc obliczeniową, żeby uruchomić dedykowane na nią tytuły w rozdzielczości 4K. Znany z przecieków, które znajdują swoje potwierdzenie w rzeczywistości Jeff Grubb podejrzewa, że konsola Sony będzie wyświetlała gry w “oszukanym 4K”. Ma się ono opierać o różne techniki upscallingu, renderowanie szachownicowe oraz stworzone przez Sony odpowiedniki technik DLSS. PS5 ma mieć również duże problemy z techniką opracowaną przez AMD, a więc SmartShift, która na PS5 ma odpowiadać za dostosowywanie pracy CPU i GPU do realnego obciążenia.

Sytuacja po paru dniach została jednak wyjaśniona. Głos w sprawie zabrali między innymi twórcy gry Quantum Error, którzy potwierdzili, że ich gra chodzi w pełnym 4K w 65-70 FPS-ach. Wszystko wskazuje na to, że plotki o problemach z osiągami PS5 okazały się rozdmuchane nad wymiar.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >