Techgame.pl
ps5 wizualizacja

materiały prasowe

Poznaliśmy specyfikację PlayStation 5! Jak wypada w porównaniu z Xbox Series X?

19 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Mark Cerny z Sony opowiedział właśnie o nowej konsoli firmy. Znamy specyfikację PlayStation 5, jednak nie pokazano jeszcze żadnych gier ekskluzywnych. Jak konsola wypada w porównaniu ze swoim rywalem od Microsoftu?

Po wielu zapowiedziach i bardzo długim czasie oczekiwania w końcu możemy zapoznać się ze specyfikacją nowej konsoli PlayStation 5. Fani czekali na to bardzo długo szczególnie, że konkurencyjny Xbox Series X powala swoimi osiągami.

PlayStation i rewolucje

Mark Cerny rozpoczął konferencję od przypomnienia wszystkim, że każde PlayStation było swego rodzaju rewolucją, która definiowała gaming, jednak każda nowa genereacja wymagała od deweloperów nauki architektury konsol od podstaw. Tym razem ma się to zmienić, gdyż firma celuje w to, aby ułatwić twórcom gier pojektowanie ich na PS5 sprawiając, że przejście z PS4 będzie bardziej "płynne". To może być bardzo dobra wiadomość, szczególnie, że czasami pierwsze tytuły ekskluzywne na PS4 bywały dość... nierówne pod względem technicznym. 

Dysk SSD która pozamiata

Sony chwali się swoją konsolą po Microsofcie, dlatego włodarze firmy mogli wymyślić na czym najbardziej skupić się podczas prezentacji, aby pokazać PS5 z jak najlepszej strony w porównaniu z Xbox Series X. Mar Cerny najwięcej czasu poświęcił na dysk SSD, który jest prawdziwym potworem technologicznym. SSD dla konsoli charakteryzuje się przepustowością nieskompresowanych danych na poziomie 5 GB/s, co jest nieporównywalnym progresem z poprzednią konsolą firmy, w której przepustowość danych wynosiła jedynie 100 mb/s. PS5 wczyta 2 GB danych w ciągu zaledwie 0,27 sekundy. Konsola i tak będzie imponowała szybkością, gdyż wykorzysta system kompresji Kraken, który choć dopiero powstał, zapewne stanie się w nieługim czasie "jedynym słusznym". Nowy dysk PS5 będzie dwukrotnie szybszy od tego z konkurencyjnej konsoli i lepszy niż najpewniej większość dysków obecnych w PCtach. 

Pojemność dysku to jednak 825 GB, czyli mniej niż Xboxowy 1 TB, jednak także będzie można dołączyć nowe dyski. Konsola bez problemu poradzi sobie także z zewnętrznym HDD na którym uruchomimy m. in. gry z PlayStation 4, jednak w porównaniu z Xboxem, który pozwoli na uruchomienie wszystkich tytułów z poprzedniej genracji, platforma Sony zaoferuja na starcie jedynie około 100 gier. 

Dokładna specyfikacja 

Dokładna specyfikacja nowej konsoli Sony prezentuje się następująco:

  • Procesor x86-64-AMD Ryzen Zen 2; 8x rdzeni ze zmienną częstotliwością do 3,5 GHz

  • Karta graficzna: 10,28 TFLOPów, 36 CUs z 2,23GHz; architektura AMD Radeon RDNA 2

  • Pamięć 16GB GDDR6/256-bit z przepustowością 448 GB/s

  • Dysk twardy: 825GB SSD z przepustowością 5,5 GB/s; rozszerzenie NVM Express i podłączenie HDD

  • Dźwięk: Tempest 3D AudioTech

  • Napęd: 4K UHD Blu-ray

  • Wsparcie dla4K 120Hz i 8K oraz VR

Ponadto konsola Sony zaoeruje wsparcie dla Ray Tracing i inteligentne rozdysponowanie energii po poszczególnych komponentach. Pomijając chwalony wszędzie dysk SSD konsola PlayStation 5 zapowiada się na nawet nieco mniej imponującą niż od konkurencji. Microsoft zaskoczył wszystkich nowinkami, zaś nawet osiągi PS5 są trochę niższe niż Xbox Series X. Tak naprawdę różnica jest marginalna i dużo zależy od ekskluzywnych gier. Na więcej informacji (w tym oficjalne potwierdzenie wyglądu konsoli) musimy jeszcze poczekać. Konsola zadebiutuje w okresie świątecznym tego roku.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >