Techgame.pl
Pad do Xboxa i PlayStation.

Pixabay

Ranking konsol wszechczasów. PlayStation zdetronizowane

20 Października 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Branżowe portale opublikowały w ostatnim czasie kolejny ranking sprzedaży najważniejszych konsol. W rankingu ujęte zostały przede wszystkim konsole od Microsoftu, Sony i Nintendo. Wyniki na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zaskakujące.

W najnowszym rankingu, który stworzyli eksperci z portali Safe Betting Sites i VGChartz wynika, że najgorzej, na przestrzeni lat, sprzedawała się konsola od Microsoftu, a więc Xbox. Na drugim miejscu znalazło się PlayStation, a pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje urządzenie tworzone przez giganta z Kioto, a więc Nintendo.

Wojna konsolowa trwa od lat

Portal VGChartz zajmuje się śledzeniem sprzedaży konsol i przeznaczonego na nie oprogramowania. Zapewnia również narzędzia do analizy danych pochodzących z całego świata. Razem z witryną Safe Betting Sites sprawdzili, które konsole sprzedawały się na przestrzeni ostatnich lat najlepiej. Wyniki, przynajmniej dla osób śledzących branżę, nie są zaskakujące. Na pierwszym miejscu znajduje się Nintendo, które w branży konsol do gier działa najdłużej, bo od 1986 roku (premiera NES-a, początek śledzenia sprzedaży).

Microsoft wypada blado

Najsłabiej w zestawieniu wypada konsola Microsoftu, a więc Xbox. Tutaj też nie ma specjalnych zaskoczeń, ponieważ firma, której założycielem jest dobrze wszystkim znany Bill Gates, swoją konsolę wydaje najkrócej. Pierwszy Xbox miał swoją premierę 22 lutego 2002 roku. Dla porównania wypada powiedzieć, że pierwsze PlayStation od Sony debiutowało na rynku w 1994 roku, a Nintendo Entertainment System na sklepowych półkach pojawiło się w 1986 roku.

Między innym, z tego względu Xbox w tym zestawieniu wypada po prostu blado. Microsoft łącznie sprzedał nieco ponad 158 milionów swoich konsol, z czego najwięcej sprzedało się drugiej wersji konsoli, a więc Xboxa 360 (85,8 miliona egzemplarzy), o połowę mniej Xbox’a pierwszej generacji (45,6 miliona egzemplarzy).

PlayStation poniżej oczekiwań?

Na drugim miejscu w rankingu znalazło się PlayStation. Konsole od Sony od lat gonią Nintendo, jednak w dalszym ciągu pozostają w tyle. Łącznie popularny PS sprzedał się w 541 milionach egzemplarzy. Najlepiej sprzedawało się PlayStation 2 (157 milionów egzemplarzy), na drugim miejscu znalazło się PlayStation 4 (112 milionów egzemplarzy). Jak wynika z rankingu najgorzej sprzedawały się konsole przenośne od Sony, a więc PSP (81 milionów egzemplarzy).

Nintendo dzieli i rządzi

Dla europejskiego odbiorcy pierwsze miejsce giganta z Kioto w tym rankingu może dziwić. Między innymi w Polsce, konsole od Nintendo nie były nigdy zbyt popularne. Sytuacja zmieniła się w przeciągu ostatnich kilku lat, przede wszystkim ze względu na premierę Nintendo Switcha, jednak w ogólnym rozrachunku, to PlayStation jest najpopularniejszą konsolą na polskim rynku. W ujęciu światowym Nintendo jednak niepodzielnie króluje od wielu lat. Konsole od tego producenta sprzedały się w ponad 739 milionach egzemplarzy.  Najlepiej sprzedające się konsole od Nintendo, to Nintendo DS (154 miliony egzemplarzy), GameBoy Advance (118 milionów egzemplarzy) a podium zamyka Nintendo 3DS (101 milionów egzemplarzy). Wynik tutaj może się jeszcze nieznacznie zmienić. Tuż za podium znajduje się wyżej wspomniany Nintendo Switch, który wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Patrząc również na sprzedaż ostatniej konsoli od Sony, a więc PS4, można liczyć na to, że PlayStation 5 znacząco podciągnie wynik tej konsoli i kolejne zestawienie będzie o wiele bardziej wyrównane.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >