Techgame.pl > Technologie > Pocztę Polską czeka cyfryzacja, a wraz z nią gigantyczna fala zwolnień. Zaskakujące doniesienia
Kuba Wieloch
Kuba Wieloch 19.03.2022 05:21

Pocztę Polską czeka cyfryzacja, a wraz z nią gigantyczna fala zwolnień. Zaskakujące doniesienia

Poczta Polska
pixabay.com

Poczta Polska to instytucja, która swoje najlepsze lata ma już dawno za sobą. Niestety konkurencja już dawno przeszła przez szereg zmian w infrastrukturze firm, które umożliwiły wprowadzenie internetowych systemów i aplikacji, znacznie ułatwiających nadawanie i odbieranie przesyłek.

Poczta Polska chce gonić konkurencję

Liderem w tej materii wydaje się być na dzień dzisiejszy firma Inpost, która dominuje krajowy rynek wysyłkowy dzięki wszechobecnym paczkomatom. System ten znacznie ogranicza czynnik ludzkich pomyłek. Dodatkowo wyklucza stanie w długich kolejkach, a wszystko dzięki usługom mobilnym i internetowym.

Ze względu na szereg modernizacji i cyfryzacji w Poczcie Polskiej może dojść do masowych zwolnień, w celu ograniczeń wydatków na zbędnych pracowników. Jak podaje portal TVN 24 Biznes, w instytucji niedług ma ruszyć Program Dobrowolnych Odejśc.

Instytucja ma coraz większe problemy finansowe, ze względu na przestarzały model zarządzania oraz struktur usług, które nie są dostosowane do XXI wieku. Niestety Poczta Polska nie jest dostosowana do nowoczesnego klienta, który nie ma zamiaru stać w długich kolejkach w celu odbioru lub nadania paczki.

Program Dobrowolnych Odejść

"Optymalizację zatrudnienia pracowników administracyjnych przeprowadzamy w formie Programu Dobrowolnych Odejść, który jest odpowiedzią na sytuację finansową i zmniejszające się zapotrzebowanie na usługi z określonych segmentów" – poinformowała Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej na antenie TVN24 Biznes

Rzecznika dodała również, że spółka stoi przed niezwykle trudnym zadaniem, usprawnienia finansowej struktury Poczty Polskiej.

"Wynagrodzenia to 70 procent kosztów Poczty, której przychody spadły w wyniku zmian na rynku listowym" - poinformowała Justyna Siwek.

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że Poczta Polska jest największym polskim pracodawcą i zatrudnia blisko 80 tysięcy osób. Jak wynika jednak z zapowiedzi redukcji, spora część pracowników nie jest konieczna do dalszej działalności spółki.

Masowe zwolnienia 

Już we wrześnie pojawiły się pierwsze pogłoski mówiące o potencjalnych zwolnieniach w Poczcie Polskiej. Koncepcja Programu Dobrowolnych Odejść miała powstać właśnie w tym okresie, po wielu debatach zarządu na temat dalszego funkcjonowania spółki.

"Pracodawca 25 września br. skierował do organizacji zakładowych działających w Poczcie Polskiej S.A. projekt Regulaminu Programu Dobrowolnych Odejść. Na działających w Poczcie 87 organizacji zakładowych, opinie przesłało 8" - poinformowała Siwek.

Kto może skorzystać z programu?

Okazuje się, że pracownicy Poczty Polskiej wiedzą już, jak ma funkcjonować wymieniony wyżej program.

Osobą uprawnioną do skorzystania z PDO jest pracownik jednej ze ściśle określonych grup administracji lub osoba zatrudniona w Spółce, bez względu na grupę zawodową, posiadająca inne, poza związanym z zatrudnieniem w Spółce, źródło utrzymania" - wyjaśniała rzeczniczka.

Pracownicy Poczty Polskiej mogą zacząć składać wnioski o skorzystanie z programu przez cały listopad. Rozwiązanie ma być przeznaczone docelowo dla osób uprawnionych do emerytury lub przed emeryturą. Dotoczy to również listonoszy.

Powiązane