Techgame.pl
Zachmurzone niebo nad Bangladeszem

Unsplash

Eksperymentalny program Chin. Chcą dosłownie zapanować nad pogodą, niewiarygodna technologia

6 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Chińczycy nie chcą być zdani na łaskę natury i biorą sprawy w swoje ręce. Chcą sami decydować o tym, jaka jest pogoda na ich terytorium. Może to przynieść wielkie korzyści, ale czy nie próbujemy podlecieć zbyt blisko Słońca?

  • Chińczycy uznali, że są w stanie wpływać na pogodę na olbrzymią skalę

  • Mówi się o sterowaniu warunkami atmosferycznymi na terytorium większym od Indii

  • Zmiany mają być wdrożone do 2025 roku

  • W przypadku powodzenia dostrzegalne są korzyści, jak na przykład unikanie susz, jednak rodzą się też obawy

Pomysł Chińczyków brzmi jak kolejna próba wcielenia się w rolę bogów przez człowieka. W takiej sytuacji ludzkość może dokonać czegoś niesamowitego lub niesamowicie się rozczarować.

Śnieg lub deszcz na życzenie w Chinach 

W ostatnich latach mogliśmy przyzwyczaić się do Bożego Narodzenia spędzanego przy niezbyt świątecznej aurze za oknem. O lepieniu bałwana mogliśmy posłuchać jedynie w dźwięcznej piosence z Krainy lodu, bowiem na zewnątrz brakowało materiału jego uformowania. 

Chciałoby się napisać, że śnieg sypie teraz od święta, ale paradoksalnie święta niekoniecznie dalej bywają w Polsce białe. Co, gdyby tak samemu wywołać opady na dużą skalę i narzucić planecie taki krajobraz w określonym czasie roku?

Mowa tu o wykorzystaniu technologii bardziej zaawansowanej niż znane wytwornice jasnego puchu. Chińczycy ambitnie podchodzą do tematu ujarzmienia pogody i kto jak kto, ale Azjaci dysponują odpowiednią wiedzą i środkami. Niekoniecznie do ich pobudek należy przywrócenie Gwiazdce magii świąt, ale obrazuje to możliwości opracowywanego systemu.

Plany są, co zrozumiałe, zdecydowanie bardziej praktyczne. Władza nad warunkami atmosferycznymi mogłaby zapobiegać suszom czy też oczyszczać powietrze ze smogu. Można to osiągnąć, aplikując chmurom jodek srebra.

Mogłoby to ratować lasy przed pożarami, uprawy przed zniszczeniem i tworzyć generalnie lepsze warunki do życia na zanieczyszczonej planecie. Niedawno olbrzymie straty w wyniku pożarów poniosła Australia, można się zastanawiać czy ludzkość jest w stanie zapobiec takim kataklizmom dzięki wynalazkom Chińczyków. Czy jednak ziemski system może negatywnie zareagować na próby regulacji warunków i osiągniemy efekt przeciwny do zamierzonego? 

Istnieje ryzyko pojawienia się nieprzewidzianych konsekwencji i koniec końców doprowadzenia do globalnych strat. Zaniepokojone są między innymi Indie, które mogą bezpośrednio przekonać się o przykrych skutkach zuchwałych działań sąsiadów. Domagają się więc opracowania odpowiednich regulacji w związku z takim postępem technologicznym. Rodzi się też pytanie, czy kontrolowanie pogody może zostać użyte w działaniach militarnych.

Kinowa wizja bliska realizacji 

Fantazjowanie na temat zapanowania nad warunkami pogodowymi kinomani mogą kojarzyć z niezbyt ciepło przyjętego filmu katastroficznego o tytule Geostorm. Już sam gatunek produkcji z Gerardem Butlerem w roli głównej może podpowiedzieć, że nie wszystko poszło po myśli ludzi. 

Koncepcja scenarzystów Deana Devlina i Paula Guyota dotyczyła reakcji człowieka na coraz groźniejsze zmiany klimatyczne. Miała nas przed nimi uratować nowoczesna siatka satelitów mających realny wpływ na pogodę.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >