Techgame.pl > Technologie > Ogromna farma fotowoltaiczna w Polsce. Nad pracami czuwa Polsat
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:22

Ogromna farma fotowoltaiczna w Polsce. Nad pracami czuwa Polsat

Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.
Climate Home News

Wspólne plany budowy ogromnej farmy fotowoltaicznej w Polsce ogłosiły w ostatnim czasie firmy ZE PAK i należące do Grupy Polsat ESOLEO. Projekt jest niezwykły, będzie to największa elektrownia bazująca na energii słonecznej w Polsce i ma odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej z energii węglowej na zieloną.

Polska coraz bardziej zielona

Na przestrzeni ostatnich lat Polska poczyniła ogromne kroki w kierunku transformacji energetycznej. Nasz kraj pozyskuje obecnie ponad 10 gigawatów mocy z odnawialnych źródeł energii (OZE). W Polsce, w głównej mierze inwestuje się w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, ma to związek z faktem, że koszt budowy i utrzymania tego typu obiektów z roku na rok staje się coraz niższy. O ile cały czas nasz kraj figuruje jako jeden z tych, w których emisja dwutlenku węgla ze względu na kopalnie węgla jest najwyższa w Europie, to pod względem wprowadzania rozwiązań ekologicznych i OZE możemy być stawiani jako wzór nie tylko na terenie UE, ale również całego świata.

Alternatywne formy czerpania energii

Jednak energia wiatrowa i słoneczna nie są jedynymi źródłami energii, które są rozważane do wprowadzenia w naszym kraju. Cały czas toczą się rozmowy na temat pozyskiwania energii za pomocą elektrowni atomowych. W tym celu prowadzone były już rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, które miałyby nam udostępnić technologię oraz japońskimi firmami, które zajmują się budową tego typu obiektów. Jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii, to realną możliwością jest jeszcze energia czerpana za pomocą prądów morskich. Chociaż taka inwestycja może okazać się zbyt trudna do wprowadzenia na Morzu Bałtyckim, które w okresie sztormowym (obejmującym czas od jesieni do wiosny) jest bardzo trudnym akwenem. Polsat postanowił nie kombinować i wesprzeć działania firmy, która do nich należy w budowie ogromnej farmy fotowoltaicznej.

Polsat stawia największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Należąca do Grupy Polsat firma ESOLEO razem z firmą ZE PAK ogłosiła właśnie plany budowy największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Obecnie największy tego typu obiekt w naszym kraju generuje 3,7 MW energii i znajduje się pod Toruniem (w Czernikowie). Projekt firmy należącej do Polsatu i ZE PAKu zakłada budowę 20 razy bardziej wydajnej farmy, a koszt całej inwestycji został wyceniony na 164 miliony złotych. Według zapewnień przedstawicieli firmy, farma fotowoltaiczna zostanie zbudowana najpóźniej do sierpnia 2021 roku.

Słońce zamiast węgla

Ogromna farma fotowoltaiczna nad budową, której czuwa Polsat stanie w gminie Brudzew. Co ciekawe, wcześniej na tym terenie działała kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego Adamów. Po zamknięciu kopalni zostały one rekultywowane i przywrócone do środowiska naturalnego. Farma fotowoltaiczna będzie miała wielkość 100 hektarów i dzięki wykorzystaniu paneli najnowszej generacji, energia na niej pozyskiwana będzie mogła zapewnić prąd tysiącom gospodarstw domowych.

Powiązane