Maszt 5G
Źródło: flickr.com

Czy uważasz, że Polska powinna inwestować w technologię 5G?

Kuba WielochKuba Wieloch
30 Czerwca 2020

Na świecie wciąż trwa dyskurs na temat technologii sieci 5G. Warto pamiętać, ze z najnowszych badań wynika, iż nie ma ona negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie.

5G to przyszłość

Sieci bezprzewodowe 5G są podstawą rozwoju społeczno-gospodarczego w Europie - umożliwią one nowe usługi w służbie zdrowia i opiece zdrowotnej, energetyce, transporcie, edukacji i wielu innych obszarach - podkreślił w oświadczeniu unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej

Warto dodać, że dnia dzisiejszego Komisja Europejska przyjęła ważne rozporządzenie wykonawcze ws. małych anten 5G. Są one kluczowe do rozwinięcia odpowiedniej infrastruktury sieci oraz przepustowości. O dziwo na instalacje takich urządzeń nie trzeba będzie mieć żadnych zezwoleń.

Wyniki badań - 5G bezpieczne dla ludzkiego zdrowia

Okazuje się również, że sieć 5G nie jest w żadnym stopniu szkodliwa dla ludzkiego zdrowia.
Specialiści z Australii zbadali energię promieniowania elektromagnetycznego sieci komórkowej w 59 miejscach w kraju. Doszli do bardzo optymistycznych wniosków, mianowicie w żadnym miejscu energia promieniowania nie przekroczyła nawet 1% dopuszczalnych w Australii norm.
Jest to o tyle ciekawe, że Australia ma bardzo restrykcyjne normy w porównaniu do Unii Europejskiej: 4,5 W/m2 dla częstotliwości 900 MHz, do 9 dla 1800 MHz i do 10,5 dla 2100 MHz.
Badacze mierzyli energie fal o częstotliwościach od 420 MHz do 6GHz, a średni czas pomiaru wynosił 6 min. Aparatura natomiast, umieszczona była na statywie o wysokości 1.5 metra.
Najwyższe wyniki zebrano w Sidney, gdzie wynik wyniósł 0,737% dopuszczalnej normy. Mniejsze aglomeracje wykazywały znacznie mniejszą energię. Średnia ze wszystkich pomiarów wyniosła 0,143% normy.

Następny artykuł